>

Aktualności 2023/24

Sukces Jakuba w konkursie wiedzy o żywieniu „ZDROWYM BYĆ, TO NIE MIT"

nasi laureaci, Jakub i Julka

Dnia 24 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Julia Brańska i Jakub Olszowski reprezentowali naszą szkołę w konkursie wiedzy o żywieniu pod hasłem: „ZDROWYM BYĆ, TO NIE MIT" zorganizowanym przez Zespół Szkół w Strzelnie we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarno –Epidemiologicznym w Mogilnie.
W kategorii klas I i II szkół ponadpodstawowych zwycięzcą został Jakub Olszowski, a Julia Barańska otrzymała wyróżnienie.

fotorelacja


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

nagrodzeni w konkursiew czasie rozwiązywania krzyżówki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to okazja do podkreślenia roli, jaką literatura odgrywa w naszym życiu, a także do zachęcenia, aby sięgać po książki, co pozwoli odkrywać nowe światy. 23 kwietnia młodzież z internatu zmierzyła się z zadaniami z zakresu czytelnictwa i wiedzy bibliotecznej. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę tematyczną, odgadywali z jakiej książki pochodzi dany cytat, dopasowywali imię do nazwiska pisarza. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany.

fotorelacja


Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów

w czasie konkursuuczniowie rozwiązujący zadania

W piątek 19 kwietnia odbyła się w naszej szkole druga edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów.
Do konkursu przystąpiło 13 szkół podstawowych z miejscowości: Padniewo, Orchowo, Mogilno (Szkoła nr 2 i nr 3), Gębice, Skulsk, Słowikowo, Szczepanowo, Strzelce, Dąbrowa, Parlin, Wójcin oraz Laski Wielkie. Każdą szkołę reprezentowały dwuosobowe drużyny, które musiały rozwiązać 10 zadań. Konkurs odbiegał od tradycyjnej formy testowo-zadaniowej, uczniowie musieli wykazać się praktyczną znajomością języka angielskiego np. podczas odczytywania wykresów, rozwiązywania rebusów i łamigłówek czy uzupełniania tekstu piosenki.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki, a trzy najlepsze drużyny - atrakcyjne nagrody w postaci bonów pieniężnych: I miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skulsku (2 bony po 200zł), II miejsce - Szkoła Podstawowa w Gębicach (2 bony po 150zł), III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Padniewie (2 bony po 100zł). Sponsorami nagród w konkursie była Rada Rodziców przy Zespole Szkół CKR w Bielicach, wydawnictwo Macmillan oraz Szkoła Języków Obcych TARGET w Mogilnie.
Dziękujemy wszystkim szkołom za udział, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!

fotorelacja


Udział w warsztatach pt. „Drzewo jako marker zanieczyszczenia środowiska”

w czasie warsztatóww laboratorium

W poniedziałek 15.04.2024 roku uczniowie pierwszych klas technikum weterynarii Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach wraz z opiekunami: Magdaleną Laskowską, Katarzyną Marciniak oraz Marcinem Leśniewskim brali udział w warsztatach pt.: „Drzewo jako marker zanieczyszczenia środowiska”, które odbyły się w Katedra Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Były to zajęcia w ramach projektu „Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników” finansowanego ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Uczniowie dowiedzieli się jakie związki chemiczne wchodzą w skład zanieczyszczeń powietrza oraz jakie barwniki tworzą kompozycję kolorystyczną liści i igieł. W ramach warsztatów zapoznali się z metodami jakimi można oznaczyć jakościowo i ilościowo barwniki roślinne i dowiedzieli się jaki wpływ ma zanieczyszczenie powietrza na kondycję drzew. Każdy uczeń miał okazję samodzielnie wyekstrahować barwniki z liści i igieł oraz wykonać ich rozdział metodą chromatografii cienkowarstwowej (TLC).

fotorelacja


Warsztaty kulinarne dla gości z Janikowa

W piątek 12 kwietnia 📅 do naszej szkoły przyjechała 🚍 grupa uczniów z klasy 2d i 3c ze Szkoły Podstawowej w Janikowie.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat zdrowego odżywiania🍎🥬🥦 Po krotkiej rozmowie na temat wartości odżywczych popularnych przekąsek, dzieci wykonały zdrowe ciasteczka owsiane🍪 i szpinakowe pizzerinki🍕.
Ponadto zapoznali się ze specyfiką zawodu weterynarza 🦮🐈 oraz hodowcy koni🐎🐎🐎.
Wielu wspaniałych wrażeń dostarczyła naszym Gościom jazda bryczką i wizyta w stajni, gdzie niektórzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć źrebaki. Uczniowie z apetytem zjedli wykonane przez siebie pizzerinki i zapewniali, że jeszcze tu powrócą.
Zapraszamy 🥰🤗

fotorelacja


"Drzwi Otwarte" i "Tydzień Zawodowców" za nami

w pracowni chemicznejw mechanizacji rolnictwa

Dziękujemy wszystkim, którzy w minioną sobotę 13.04. odwiedzili naszą szkołę podczas Drzwi Otwartych! To był pełen wrażeń dzień, w którym uczniowie z rodzicami z klas ósmych mieli okazję poznać naszą placówkę od podszewki- zwiedzić szkołę, internat, stajnię i hale do nauki zawodów. Była okazja żeby porozmawiać z nauczycielami zawodu i opiekunami internatu, a także zapoznać się z ofertą edukacyjną na nadchodzący rok. Nie zabrakło także atrakcji - warsztatów weterynaryjnych, tworzenia mydełek, turnieju piłki siatkowej i występów zespołu Białe Kujawy. Dzięki serdeczności nauczycieli i uczniów Technikum Żywienia czekał na wszystkich słodki poczęstunek!


fotorelacja




w pracowni turystycznejw pracowni żywienia

w hali maszynw pracowni weterynaryjnej

Natomiast w marcu, w ramach Tygodnia Zawodowców, gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych z następujących placówek: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orchowie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bielsku, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Różannie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie, Szkoły Podstawowej nr 3 w Mogilnie, Zespołu Szkół w Dąbrowie, Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, Szkoły Podstawowej w Laskach Wielkich, Szkoły Podstawowej w Jeziorach Wielkich, Szkoły Podstawowej w Wójcinie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Parlinie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Strzelnie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzemesznie, Szkoły Podstawowej w Kruchowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie, Szkoły Podstawowej w Szyszyńskich Holendrach, Szkoły Podstawowej w Wandowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skulsku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Słowikowie.
Podczas wizyty uczniowie poznali szeroką ofertę edukacyjną przygotowaną na rok szkolny 2024/25 oraz zwiedzili pracownie i warsztaty nauki zawodu. Mogli także sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności poprzez udział w konkurencjach zawodowych i wykazać się swoimi umiejętnościami i pasją. Istniała również możliwość rozmowy z nauczycielami i uczniami. Dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek i przekąski.
Mamy nadzieję, że oferta edukacyjna ZS-CKR w Bielicach zainspirowała naszych gości do nowych wyzwań, a atmosfera w naszej szkole przypadła im do gustu.

fotorelacja


Powiatowe Zawody w Piłkę Nożną

nasze drużynyw czasie meczu

11.04.2024r na Orliku w Strzelnie odbyły się „Powiatowe Zawody w Piłkę Nożną. Do rywalizacji w kategorii dziewcząt jak i chłopców przystąpiły 3 szkoły: ZS Mogilno, ZS Strzelno i ZS Bielice. Zarówno dziewczęta z naszej szkoły jak i chłopcy zajęli ostatecznie 3 miejsce. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie: Julia Danielewicz, Martyna Ostrowska, Andżela Stanisławska, Madzia Kalinowska, Klaudia Jasińska, Maria Ceglarek, Maja Hulisz, Maja Szeszycka, Kinga Gabryszewska, Julia Szymańska, Dominika Zyga, Michalina Szczepankiewicz. Chłopcy zaprezentowali się w składzie: Igor Gzik, Kacper Szałajko, Mateusz Pawłowski, Adam Wekwejt, Adrian Ciękuszewski, Remigiusz Trybuła, Mateusz Wędzikowski, Kamil Kaźmierczak, Kacper Paluszyński, Jakub Skowron, Mateusz Soczewka, Igor Górny. Opiekunami były: Dominika Pachała i Justyna Burzyńska Dziękujemy za sportową walkę do ostatniego gwizdka.👍

fotorelacja


Zaproszenie do udziału w konkursie fotograficznym

Temat prac fotograficznych to „Zdrowe rośliny – strażnicy powietrza, żywności i środowiska”. Przesłane zdjęcia powinny przedstawiać szkodniki lub spowodowane przez nie uszkodzenia roślin, objawy choroby wywołanej przez agrofagi (wirusy, bakterie lub grzyby).
Termin przesyłania prac upływa 26 kwietnia 2024r. do godziny 15:00.

Regulamin oraz załączniki do pobraniaZIP 137kB


Wiedeń, Wenecja, Rzym... - wycieczka

grupa w koloseumw Wenecji

W dniach 18-24 marca ponad 50 osób z naszej szkoły wyruszyło na wycieczkę do Włoch. W drodze do słonecznej Italii zatrzymaliśmy się kilka godzin w Wiedniu. Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy śniadaniem w hotelu otoczonym Alpami Wschodnimi. Następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie Wenecji - miasta, które oczarowało nas swoim urokiem i historią! Spacerując po wąskich uliczkach poczuliśmy magię tego miejsca. Widok kanałów i romantycznych mostków zapierało dech w piersiach. Przyjemność z degustacji lokalnych specjałów pizzy, lodów i włoskiego espresso urozmaiciła nasz dzień. Odbyliśmy również rejs na wyspę Burano, gdzie zachwyciły nas kolorowe domki. Trzeci dzień wycieczki do Włoch poświęcony był Florencji - miastu kultury i sztuki, stolicy Toskanii pełnej turystów z całego świata. Dzień czwarty spędziliśmy w Rzymie - wiecznym mieście, które przywitało nas słońcem, ciepłem i niesamowitą atmosferą. Wędrówkę po Rzymie zaczęliśmy od schodów na Placu Hiszpańskim, poprzez Rzym barokowy, a skończyliśmy w Koloseum. W piątek zwiedzaliśmy najważniejsze dla katolików miejsce - Piotrową stolicę - Watykan. Zwiedzanie Muzeów Watykańskich w tłumie ludzi wymagało nie lada kondycji i skupienia. Następnie podziwialiśmy piękno monumentalnej Bazyliki Świętego Piotra oraz plac, na którym trwały już przygotowania do obchodów Wielkiego Tygodnia. Godne pochwały jest to, że uczniowie byli żywo zainteresowani narracją przewodniczek watykańskich. Szósty dzień wycieczki był dniem relaksu. Po dwóch intensywnych dniach w Rzymie i Watykanie zwiedzaliśmy przepiękną Sienę, spacerowaliśmy po San Gimignano - nazywanym "średniowiecznym Manhattanem". Tam też zjedliśmy najlepsze lody na świecie! W niedzielę rano opuściliśmy Toskanię i ruszyliśmy do domu. Będzie nam brakowało tych cudownych widoków, słońca, pizzy oraz lodów!

fotorelacja


Szkolny Mistrz Mapy 2023/24

zwycięzcy konkursu mistrz mapy

14 marca 2024r. odbyła się kolejna edycja konkursu - Szkolny Mistrz Mapy 2023/24.
Tegorocznym Mistrzem został uczeń klasy V Technikum Logistycznego Mikołaj Gmur. Drugie miejsce zajął uczeń klasy I TMRiA Wiktor Laskowski, a trzecie - jego kolega z klasy Wojciech Janiak. W konkursie brało udział 14 uczniów, którzy wykazywali się znajomością mapy fizycznej i politycznej świata oraz znajomością mapy fizycznej i administracyjnej Polski.
Mistrzowi i wicemistrzom gratulujemy!

fotorelacja


Praktyka zawodowa w Granadzie

w czasie wyjazduzwiedzania Hiszpanii

Pierwsza, dziesięcioosobowa grupa uczniów technikum weterynarii i technikum hodowcy koni odbyła w okresie 23.03. - 6.04. dwutygodniowy staż zawodowy realizowany na zasadach Programu Erasmus+. Program ten finansowany jest ze środków unijnych FERS, więc za transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz atrakcje uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów. Praktyka zawodowa odbywała się Granadzie. Poza stażem w programie wyjazdu były liczne wycieczki, zwiedzanie zabytków m.in. Muzeum Picasso i Twierdzy Alcazaba w Maladze oraz Pałacu Alhambra w Grenadzie, a także lekcje języka hiszpańskiego, degustacja tradycyjnych dań i wiele innych atrakcji. W trakcie dwutygodniowego pobytu w Hiszpanii uczniowie mieli możliwość zapoznać się z warunkami pracy, obyczajowością, tradycjami i kulturą tego pięknego kraju. Oprócz niesamowitych widoków i wrażeń, uczestnicy zyskali doświadczenie zawodowe w zagranicznym przedsiębiorstwie potwierdzone międzynarodowym certyfikatem Europass.
Opiekunem grupy był pan B. Rólski.

fotorelacja


Turniej koszykówki 3x3

w czasie imprezy

5 kwietnia tego roku odbył się szkolny turniej koszykówki 3x3. W turnieju udział wzięło 6 drużyn chłopców. Turniej wygrała drużyna w składzie: Antoni Gałęzewski, Igor Gzik, Błażej Ziemniak, Bartosz Smorczyński. Drugie miejsce zajęli: Karol Adamek, Kacper Zacharek, Piotr Woda, Filip Zalewski. Trzecie miejsce wywalczyli: Szymon Kubasik, Wojciech Świder, Mateusz Nowak, Michał Bartel.
Najlepszymi zawodnikami każdej z drużyn byli: Wiktor Storozum, Bartosz Łukasiewicz, Szymon Kubasik, Igor Gzik, Karol Adamek i Mateusz Głombicki. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Antoni Gałęzewski.
Nagrody wręczyli p. v-ce dyrektor szkoły Zofia Śmigielska, p. Stanisław Redmann oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Turniej zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego Dominika Pachała, Justyna Burzyńska, Tomasz Wyzina, Bernard Łaganowski, Marcin Leśniewski oraz przedstawiciel SU Adam Wekwejt. Nagrody zorganizował pan radny Stanisław Redmann. Sponsorami nagród byli: Iwona Boruch Solaris Stawiska, Sylwester Woźniecki Hagric Szczeglin, Waldemar Polak Transrol Wyrobki. Bardzo dziękujemy!!!!
Uczniowie biorący udział w turnieju: Adamek Karol, Antczak Karol, Bartel Michał, Bąkowski Franciszek, Biedrzycki Antoni, Działakiewicz Rafał, Gałęzewski Antoni, Głombicki Mateusz, Gzik Igor, Kubasik Dawid, Kubasik Szymon, Łukasiewicz Bartosz, Nowak Mateusz, Olewiński Marceli, Podhorodecki Jakub, Rachuba Jakub, Smorczyński Bartosz, Storozum Wiktor, Świder Wojciech, Woda Piotr, Wojciechowski Damian, Zacharek Kacper, Zalewski Filip, Ziemniak Błażej.

fotorelacja


Cykl turniejów piłki siatkowej

nasze muksiakiw czasie turnieju

W ostatnim czasie w naszej szkole zorganizowano cykl turniejów piłki siatkowej, w którym nasze dziewczęta te młodsze i te troszkę starsze miały możliwość rywalizacji na różnej niwie sportowej. W pierwszym turnieju uczciliśmy Światowy Dzień Kobiet. W owych zawodach wystąpiły trzy żeńskie team-y, a mianowicie drużyna Belfrów, Absolwentek MUKS oraz Muksiaków. Zwycięsko z rywalizacji wyszły Absolwentki wyprzedzając zespół Muksiaków i Belfrów. Była to świetna okazja, aby pięknie uczcić jakże znaczące święto.
Natomiast drugi turniej to międzyszkolna rywalizacja zaprzyjaźnionych drużyn tj. inowrocławskiej Konopy, dziewcząt z Kościelca i oczywiście naszych muksiaków. W tej rywalizacji najlepszy okazał się najbardziej doświadczony zespół ze stawki, czyli LUKS Konopnicka Inowrocław, drugą lokatę wywalczyły dziewczęta z ZSP w Kościelcu wyprzedzając nasze młode stażem dziewczęta z bielickiego muks-u.
Sędziną tego turnieju była nasza siatkarska absolwentka Asia Kotlińska, której dziękujemy za poświęcony czas i trafne decyzje.
Turnieje te były świetną okazją do różnych spotkań integrując tym samym naszą szkolną społeczność. Duże podziękowania kierujemy do Pana Stasia Redmanna naszego gminnego radnego, dzięki staraniom którego nagrodzone statuetkami zostały wyróżniające się zawodniczki, a także medalami i pucharami wszystkie teamy obu zawodów oraz słodkościami uczestniczki turnieju z okazji Dnia Kobiet.
Dziękujemy bardzo, także za pikę na rzecz szkoły.
Osobne podziękowania kierujemy również do sponsorów zawodów: Pani Iwona Boruch - "Solaris" Stawiska, Pan Sylwester Woźniecki - "HAGRIC" Szczeglin, Pan Łukasz Gwiazda - "Galwa-tech" Dąbrówka, Pani Weronika Jania - "Cosmo" Mogilno.
- Nagrodzone zawodniczki:
MVP: Agata Pawlak (absolwentki muks). Belfry: Ewa Ribechini, Kasia Zientek. Absolwentki MUKS: Jagoda Kulpińska, Julita Piątek. Muksiaki: Jagoda Fryt, Anastazja Furtak. MVP: Angelika Dreliszak (Inowrocław).
Muksiaki: Jagoda Fryt, Martyna Olewińska, Anastazja Furtak, Agata Nowakowska, Klaudia Stokłosa, Wiktoria Gumulińska, Joanna Klemens, Julia Szymańska, Kinga Gabryszewska, Wiktoria Olszowska oraz Edyta Wojciechowska.
Trener: Tomasz Wyzina

fotorelacja


Sukces w finale XV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

laureaci olimpiadynasi uczniowie

Finał XV Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej już za nami. Spośród 5435 uczniów z całej Polski do ścisłego finału zakwalifikowało się 68 młodych logistyków. Wśród nich znaleźli się uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Aniela Berdych i Mikołaj Gmur, których w ostatnim etapie Olimpiady czekały 3 zadania przekrojowe oraz test z języka angielskiego.
W końcowej klasyfikacji Aniela Berdych pokonała ponad 5400 uczniów zajmując 19, a Mikołaj Gmur drugie miejsce !!!. Obydwoje otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz upominki od sponsorów. Dodatkowo Mikołaj za swoją lokatę na podium otrzymał indeks na studia I stopnia oraz staż u operatora logistycznego. Zarówno Mikołajowi jak i Anieli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dyrekcja, wychowawca, grono pedagogiczne oraz cała brać uczniowska jest z was bardzo dumna. Brawo.

fotorelacja


Gruntowny remont salki do unihokeja

lekcja wfwyremontowana salka

W dniu dzisiejszym została oddana do użytku nowo wyremontowana salka do unihokeja. Inwestycja przyczyniła się do zapewnienia uczniom bezpieczeństwai stworzenia właściwych warunków do uprawiania sportu w ramach zajęć wychowania fizycznego. Dziś jako pierwsza na nowej salce,turniej unihokeja rozegrała klasa 1 TWB.

fotorelacja


Edukacja przeciwnowotworowa

w czasie zajęćzdjęcie grupowe uczestników wyjazdu

W piątek 1 marca grupa młodzieży z naszej szkoły pod opieką pań Anny Szalaty i Katarzyny Marciniak uczestniczyła w wyjazdowej edukacji przeciwnowotworowej w Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu przy Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Przekazywana podczas spotkania wiedza dotyczyła olbrzymiej wagi badań profilaktycznych oraz prowadzenia zdrowego trybu życia w oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Wykład połączony z demonstracją i ćwiczeniami samobadania jąder i piersi prowadził dr n. med. Tomasz Mierzwa. Wycieczkę zorganizowała pani pedagog Magdalena Paternoga.

fotorelacja


Podpisanie porozumienia o współpracy

podpisanie porozumieniaw czasie szkolenia

W piątek 9 lutego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach odbyła się konferencja pt. „Bez pługa – rozwiązania technologiczne w zakresie uprawy uproszczonej”. Konferencja odbyła się przy współpracy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach oraz Firmy FARMAYS z Lubinia. Jej celem było przedstawienie zalet i wad uproszczonej uprawy i międzyplonów o czym mówili w swych wystąpieniach prof. dr hab. Tomasz Piechota i dr Wojciech Cieślicki. Uczestnicy mogli również zapoznać się z ofertą firm działających w sektorze środków do produkcji oraz maszyn.
W trakcie jej trwania nastąpiło podpisanie porozumienia o współpracy, między Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach. Instytucje reprezentowali: Dyrektor KPODR w Minikowie dr Ryszard Kamiński oraz dyrektor ZSCKR w Bielicach Paweł Kraśny.
Patronem medialnym było czasopismo AgroProfil.

fotorelacja


Powiatowe Zawody w Piłce Siatkowej

drużyna dziewczątdrużyna chłopców

Z Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej, które odbyły się 8 lutego 2024 r w Zespole Szkół w Mogilnie przywozimy dwa drugie miejsca.
Zawody rozgrywane były systemem każdy z każdym. W kategorii dziewcząt rywalizowała Reprezentacja dziewcząt z ZS Mogilno i ZS Bielice. Nasze dziewczęta przegrały tą rywalizację (0:2) i ostatecznie zajęły 2 miejsce. Dziewczęta zaprezentowały się w składzie: JagodaFryt, Anastazja Furtak, Kinga Gabryszewska, Wiktoria Gumulińska, Joanna Klemens, Wiktoria Konopa, Agata Nowakowska, Martyna Olewińska, Klaudia Stokłosa, Julia Szymańska, Edyta Wojciechowska. Trenerem jest Tomasz Wyzina - niestety nieobecny z przyczyn zdrowotnych. Trenerem zastępczym była Dominika Pachała.
W kategorii chłopców zaprezentowały się drużyny z ZS Strzelno, ZS Mogilno oraz ZS Bielice. Wyniki spotkań wyglądały następująco: ZS Strzelno-ZS Mogilno(2:0), ZS Strzelno-ZS Bielice (2:1), ZS Bielice-ZS Mogilno(2:1). Ostatecznie nasi chłopcy zajęli 2 miejsce. Skład drużyny: Igor Gzik, Błażej Pers,Kamil Krysiak,Kamil Kaźmierczak,Józef Frankiewicz, Filip Zalewski,Remigiusz Rutkowski,Mateusz Kąkol, Bartek Lisiecki, Bartek Łukasiewicz, Adam Paluszyński. Trener: Justyna Burzyńska.
Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zostawili na boisku swoje ❤️❤️❤️
Dziękujemy za ogrom pozytywnych emocji i ducha walki😀
Pozdrawiam, Justyna Burzyńska

fotorelacja


Apel z okazji Święta Dnia Patrona Szkoły

uczniowie w czasie występuw czasie apelu widok na aulę

Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska.
W czwartek 1 lutego 2024 roku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Dnia Patrona Szkoły – Powstańców Wielkopolskich. Montaż słowno-muzyczny przypominający niezwykłą postawę naszych Bohaterów sprzed 105 lat przygotowali: Julia Anderson i Joanna Namieśnik, Julia Barańska, Malwina Habel, Malwina Łęgowska, Magdalena Kalinowska, Leon Neumann, Antoni Biedrzycki, Jakub Świątek i Jakub Podhorodecki ,Wiktoria Gumulińska, Tomasz Bejenka, Igor Eichstaedt-Grylewicz, Filip Indycki, Wojciech Janiak, Mikołaj Jańczak, Bartosz Kubasik, Dawid Kubasik, Wiktor Laskowski, Jakub Łaszewski, Nikodem Owczarzak, Wiktor Rachuba i Wiktor Storozum. Nad oprawą techniczną czuwał Bartosz Tomczak. W poczcie sztandarowym szkoły wystąpili: Natalia Pyrdał, Andżelika Stanisławska oraz Nikodem Łyska. W uroczystości z okazji Dnia Patrona gościliśmy emerytów naszej szkoły oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach.

fotorelacja


Wycieczka do Berlina na "Grüne Woche"

zdjęcie grupowe przed Bramą Brandenburskąw czsie wizyty na targach

W dniach 25 i 26 stycznia nasza młodzież miała możliwość zwiedzenia Berlina oraz odwiedzenia targów Grüne Woche.

fotorelacja


Potrawy kuchni obcych narodów

przykładowa potrawa

Uczniowie klasy III TŻ podczas zajęć praktycznych przygotowują w szkole pyszne i wyszukane potrawy kuchni obcych narodów. W ramach tego cyklu już można było spróbować sushi, sajgonek, zupy szczi, pierożków pielmieni, blin, zupy halasze, naleśników a La Gundel, mussaki i sosu tzatziki.

fotorelacja


Spotkanie z Panem Stanisławem Kaszyńskim

Stanisław Kaszyńskiuczniowie w czasie spotkania

11 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z Panem Stanisławem Kaszyńskim – autorem książek, wykładowcą akademickim, publicystą, kulturoznawcą i podróżnikiem. Spotkanie miało charakter mini-wykładu i pogadanki na temat spraw związanych z naszym regionem oraz podróży zagranicznych, które nasz Gość odbył jako dziennikarz towarzyszący prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. W miłej i literackiej atmosferze Autor zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Miniatury wspomnień”, której egzemplarz z dedykacją można znaleźć w bibliotece naszej szkoły. W tym samym spotkaniu uczestniczył również Burmistrz Strzelna – Dariusz Chudziński, który podarował bibliotece szkolnej książkę – „Legendy Pomorza i Kujaw”.

fotorelacja


Występ Białych Kujaw w Mogilnie

w czasie występuw czasie występu

13 stycznia 2024 roku w Restauracji Boss w Mogilnie Zespół Białe Kujawy miał zaszczyt zaprezentować swój program taneczny podczas noworocznego spotkania opłatkowego. Zespół został zaproszony przez Radę Osiedla nr 3 w Mogilnie na czele z przewodniczącą Haliną Michalak. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz, duchowni oraz mieszkańcy Mogilna. To już kolejny występ, gdzie dzięki entuzjastycznym okrzykom publiczności Zespół wykonał pozaprogramowe występy. W programie tanecznym zaprezentowali się: Julia Barańska, Julia Anderson, Malwina Habel, Aneta Kozińska, Joanna Namieśnik, Amelia Mulżyńska, Milena Królikowska, Weronika Kędzierska, Adam Kowalczyk, Nikodem Sobiech, Radosław Rogacki, Jakub Olszowski, Jędrzej Dubrowski, Piotr Woda, Dawid Skowroński. Nad całością czuwał instruktor i choreograf Mariusz Zieliński.

fotorelacja


Awans do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

nasi olimpijczycy

Aniela Berdych i Mikołaj Gmur, to uczniowie 5 klasy technikum logistycznego, którzy wzięli udział w XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. W październiku odbył się etap szkolny, a w poniedziałek 8 stycznia etap okręgowy zawodów, polegający na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru. W teście tym Aniela zdobyła 40 punktów, a Mikołaj 44 i był to najwyższy wynik w Polsce. Obydwoje oczywiście zakwalifikowali się do finału, który odbędzie się w marcu. Zarówno Anieli jak i Mikołajowi, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


Stypendium Ministra Rolnictwa

nasi stypendyści

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ufundował nagrody dla uczniów i słuchaczy prowadzonych przez siebie szkół rolniczych, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce w roku szkolnym 2022/2023.
W naszej placówce dzięki najwyższym wynikom w nauce powyższe stypendium otrzymali:
z branżowej szkoły I stopnia- Dawid Skowroński,
z branżowej szkoły II stopnia- Karol Adamek,
z technikum- Amanda Centkowska.
Serdecznie gratulujemy

fotorelacja


Etap okręgowy XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce

uczestnicy eleminacji okręgowychwidok na salę z uczestnikami olimpiady

W dniu 04.01 w Poznaniu 4 naszych uczniów wzięło udział w Etapie Okręgowym XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. W tym roku najlepiej etap szkolny napisali: - Olga Koperska i Aleksandra Jaromin z klasy V technikum obsługi turystki przy PZS w Bielicach, - Natalia Pyrdał i Adam Wekwejt z klasy II technikum turystyki na obszarach wiejskich i to ta czwórka reprezentowała nas na szczeblu okręgowym. Hasłem przewodnim XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce jest - „W poszukiwaniu tradycji – dziedzictwo niematerialne w turystyce.”
Podczas etapu okręgowego uczniowie mieli 2,5 h aby rozwiać test składający się z 40 pytań oraz rozwiązać zadanie praktyczne - przygotować program i kalkulację wycieczki na Kaszuby. Opiekunem uczniów jest Pani Ewelina Banaszkiewicz.
Za młodzież mocno trzymamy kciuki!

fotorelacja


Bożonarodzeniowy koncert charytatywny

w czasie koncertu występ młodzieżygrupa młodzieży na scenie

1 grudnia uczniowie, nauczyciele naszej szkoły oraz zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Rodziców ZSCKR w Bielicach Marzena Olejnik, Wicestarosta Mogileński Jerzy Łaganowski, Członek Zarządu Powiatu Mogileńskiego Jan Bartecki, Dyrektor Powiatowego Centrum Oświatowego Mariusz Pisuła, Skarbnik Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach Marian Kotarski, wspólnie bawili się na bożonarodzeniowym koncercie charytatywnym dedykowanym Amelce Hołowczak. Warto wspomnieć, że to kolejna akcja zorganizowana w tym celu – na kiermaszu świątecznym zebraliśmy dla Amelki ponad 4000zł! Wszystkie występujące klasy wypadły świetnie, podczas koncertu odbyły się licytacje, dzięki którym zebraliśmy na leczenie Amelki 4 tys!

fotorelacja


Nowe auto dla szkoły

nowe auto dla szkoły

Nasza szkoła otrzymała wspaniałą świąteczną niespodziankę- nowy samochód typu bus - Ford Transit Custom. Głównym kierowcą auta będzie p. Janusz Kina, a „chrzestnymi” zostali p. Alicja Guźniczak i p. Zbigniew Kinowski. Prezentu nie byłoby, gdyby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przekazało środków koniecznych do sfinansowania zakupu.
Serdecznie dziękujemy za tak potrzebny dla szkoły pojazd.

fotorelacja


Wigilijny wieczór w internacie

dyrekcja i wychowawcy interntatu w czasie wigilii

Wigilia to wyjątkowy dzień w roku. Jest to czas, kiedy gromadzimy się przy stole i składamy sobie życzenia. We wtorek 19 grudnia młodzież internatu zebrała się na wigilijnym podwieczorku. Samorząd internatu przygotował krótka wigilię poetycką. Wieczór upłynął w miłej atmosferze, wszyscy składali sobie życzenia i śpiewali kolędy.

fotorelacja


Mam Talent

występ młodzieżyw czasie turnieju

W piątek 15go grudnia w naszej szkole odbył się konkurs MAM TALENT. Uczniowie zaprezentowali rozmaite talenty, a pośród nich najlepsza okazała się Wiktoria Kraska z klasy 2TŻ śpiewając piosenkę „Mamo tyś płakała”. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Pacek z klasy 5TPS ze swoją skomplikowaną kostką Rubika. Trzecie miejsce wyśpiewał oraz wytańczył sobie Kacper Obała z klasy 2TMR z piosenką „Przez twe oczy zielone”. Wyróżnienie otrzymała Olga Koperska z klasy 5TOT z piosenką „Zabierz tę miłość”. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom, ich występy były również niesamowite: Faustyna Piechocka z klasy 1TTW z chórkami (śpiew), Eliza Radtke z klasy 2THK ze swoim psem Misią (tresura psa), Julia Barańska z klasy 2TŻ (śpiew), Klaudia Stokłosa z klasy 2TW (recytacja wiersza), Julia Zemska z klasy 5TW ze swoim psem Pixelem (tresura psa), Anna Filipiak z klasy 1THK (śpiew), Kinga Bandosz z klasy 4THK ze swoim psem Dafne (tresura psa), Natian Girjat z klasy 1TŻ (śpiew). Uczestnicy byli oceniani przez jury, w którym zasiedli: Pani Marzena Olejnik – przewodnicząca Rady Rodziców w naszej szkole, nasi absolwenci Pan Paweł Gębala (obecnie Dyrektor Domu Kultury w Strzelnie) i Pan Mikołaj Obała (student, radiowiec). Nagrody w konkursie MAM TALENT – karty podarunkowe na kwotę 300zł, 200zł, 150zł za trzy pierwsze miejsca oraz upominkowe kubki i dyplomy ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły.

fotorelacja


Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej

w czasie turnieju siatkówkidrużyna w czasie rozgrywek

W dniu 14 grudnia w sali Zespołu Szkół w Bielicach odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. Do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn, które grały systemem „każdy z każdym”. Zwyciężyła drużyna absolwentów, która wygrała wszystkie mecze. Miejsce drugie wywalczyła reprezentacja szkoły chłopców. Trzecie miejsce przypadło absolwentkom. Na czwartym miejscu znaleźli się nauczyciele. Piąte miejsce zajęła reprezentacja dziewcząt-MUKS. MVP Turnieju w kategorii kobiet została Agata Manysiak natomiast w kategorii mężczyzn Bartek Kanapa. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkości zasponsorowane przez Radę Rodziców.

fotorelacja


Kiermasz charytatywny dla Amelki

produkty na kiermaszu

Kochani Rodzice, Wy uczniowie, nauczyciele!
Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, po raz kolejny udowodniliśmy, że lubimy pomagać potrzebującym. Dla Amelki Hołowczak zebraliśmy podczas kiermaszu charytatywnego 4252,60 złotych!
Dziękujemy wszystkim ❣️

fotorelacja


Wycieczka do Bydgoszczy

w czasie wycieczkiw czasie zwiedzania

Uczniowie klas IV i III TŻiUG dnia 7 grudnia uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy. Dzień był długi i wyczerpujący ale obfitujący w ciekawe wydarzenia. Każdy miał okazję wziąć udział w warsztatach mydlarskich i zwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Mydła i Historii Brudu. Kolejną atrakcją były zajęcia z produkcji lizaków z karmelu 🍭🍭🍭w Manufakturze Słodyczy Karmelowa Kraina pod czujnym i doświadczonym okiem naszej absolwentki Basi. Na chwilę odpoczynku i złagodzenia głodu odwiedziliśmy Bydgoską Halę Targową oferującą potrawy kuchni różnych narodów takich jak włoską, belgijską, kubańską, meksykańską, japońską i tajską. Zimowy pobyt w Bydgoszczy zakończył się zwiedzaniem Jarmarku Bożonarodzeniowego podczas którego dzięki muzyce, urokliwym instalacjom świetlnym i roznoszącemu się zapachowi jedzenia mogliśmy poczuć atmosferę i radosny nastrój zbliżających się świąt.⛄🎄

fotorelacja


Konkurs dla młodzieży ze szkół spożywczych

w czasie konkursuw czasie konkursu

W dniu 28 listopada reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Konkursu dla młodzieży ze szkół spożywczych, które odbyły się w ZS CKR w Kowalu. Tematem przewodnim były " Zboża najwyższej jakości - powrót do zbóż pradawnych ".
Nasz zespół w składzie: Malwina Habel, Wiktoria Kraska, Oliwier Łapiński, Bartosz Tomczak wykonał wspaniałe dania. Dziewczęta upiekły bułki poznańskie jak z piekarni, bułki mleczne oraz chleb pszenno-żytni na żytnim zakwasie. Natomiast męski zespół przygotował: staropolską zupę "dziadówkę" z ziemniakami i zacierkami 🥣, karkówkę🥩 w sosie śmietanowo-grzybowym, 🥟🥟pierogi z kaszą gryczaną i zasmażaną 🥬czerwoną kapustę. Na deser uczniowie wyserwowali naleśniki z dyni z wiśniową 🍒 frużoliną. Wszystkie potrawy uzyskały uznanie jurry, w którym zasiadali eksperci 👨‍🍳👩‍🍳w swej dziedzinie. Ostatecznie, nasza reprezentacja wywalczyła 3 miejsce🏆 Brawo!👏👏👏 Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi👍❤️ i życzymy dalszych sukcesów💥!
Uczniów do konkursu przygotowywali: Genowefa Joszko i Andrzej Nowakowski.

fotorelacja


„Znaj ryzyko - bądź odpowiedzialny”

uczniowie biorący udział w akcji profilaktycznejuczniowie biorący udział w akcji profilaktycznej

Miesiąc listopad przebiegał pod hasłem „Znaj ryzyko- bądź odpowiedzialny” i poświęcony był w naszej szkole profilaktyce cukrzycy. Uczniowie klas pierwszych przeszkoleni zostali z zakresu objawów towarzyszących cukrzycy, zasad postępowania w przypadku hipoglikemii oraz poznali urządzenia służące do pomiaru glukozy. Uczniowie, których rodzice wyrazili zgodę mieli zbadany poziom cukru przez Panią pielęgniarkę Małgorzatę Cyranowicz. Nie zabrakło również zdjęć z symbolem cukrzycy, którym jest niebieski okrąg. Chętni zdobytą wiedzę wykorzystali podczas rozwiązywania testu konkursowego, którego wyniki poznamy wkrótce. Inicjatorkami zajęć profilaktycznych są Magdalena Paternoga i Anna Szalaty oraz pielęgniarka szkolna Małgorzata Cyranowicz.

fotorelacja


Warsztaty dla uczniów technikum rolniczego

W dniu 5 grudnia uczniowie klas: 2, 3, 4 i 5 technikum rolniczego mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Chemirolu na warsztatach poświęconych stosowaniu preparatów mikrobiologicznych zwiększających zawartość próchnicy w glebie oraz metodom zwiększania skuteczności oprysków. Warsztaty przeprowadziły panie Elżbieta Cichoszewska oraz Małgorzata Wiland-Będzitko.
W pierwszej części spotkania przybliżone zostało znaczenie życia mikrobiologicznego w glebie i na roślinie, oraz zostały przedstawione zostały preparaty, które przyczyniając się do zwiększenia jego aktywności, powodują jednocześnie wzrost plonowania nawet przy ograniczeniu nawożenia.
W kolejnej części - warsztatowej przeprowadzona została analiza chemiczna wody przyniesionej przez uczniów ze swoich domów a stosowanej do oprysków pod kątem jej przydatności do wykonywania zabiegów oraz wskazanie sposobu ewentualnego obniżenia jej twardości i pH. Przedstawione zostały także preparaty zwiększające przyczepność preparatów do liści roślin czy też powierzchni gleby. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie skuteczności stosowania zabiegów chemicznych bez konieczności zwiększania ilości preparatu.
Na koniec, w krótkim quizie uczniowie za poprawne odpowiedzi zdobywali upominki.
Było to bardzo ciekawe spotkanie poruszające wiele zagadnień pracy rolnika w tym nowinek technologicznych.

fotorelacja


Tak się bawią, tak się bawią BIELICE!!!!!

Bum, Bum, Bum….. i stało się!!!! Jesteśmy tuż po mega imprezie andrzejkowej naszej szkoły. Największej imprezie uczniowskiej od lat!! Ponad 300 osób super bawiło się na andrzejkach szkolnych zorganizowanych przez samorząd uczniowski i radę rodziców. Była to wspaniała okazja do integracji naszej społeczności uczniowskiej, ale również do oderwania się od codzienności szkolnej. Oprawa muzyczna i pokazy świetlne to dzieło mistrzów RB Events Roberta Buczela i Łukasza Zarzyki- naszych super absolwentów. Dziękujemy!!!
Master Szefem naszej imprezy była nieoceniona gwiazda potraw pani Kasia Zientek - kreatorka i dobry duch naszego przedsięwzięcia. Za przekąskami, słodkościami i pizzą stoją przyszli szefowie kuchni: I Technikum Żywienia oraz I Barnżowa kucharz z panem Andrzejem Nowakowskim na czele. Dziękujemy!!!
Dzięki naszym kochanym rodzicom i przyjaciołom: p. Marzenie Olejnik, p. Dorocie Tomczak, p. Krzysztofowi Andersonowi oraz p. Mateuszowi Wekwejt, poznaliście smak ciast domowych, zdrowych soków tłoczonych i pysznych orzeźwiających napojów. Dziękujemy!!!
Opiekę nad imprezą sprawowała bardzo liczna grupa nauczycieli naszej szkoły. Dziękujemy!!! No i na koniec skromna grupa pomysłodawców i organizatorów imprezy. Nasz samorząd: Wiktoria Olszowska, Julia Anderson, Zuzia Kopeć, Agata Bułakowska, Michalina Klupczyńska, Adam Matkowski, Bartosz Tomczak, Miłosz Zawistowski, Hubert Leśniewski, Piotr Winkiel, Adam Wekwejt z opiekunem Marcinem Leśniewskim.
Możemy z dumą powiedzieć: W Bielicach się dzieje!!!!!
Chcecie więcej?????

fotorelacja


Andrzejki w Bielicach na ludowo

w czasie inscenizacji obrzędówzabawa andzrzejkowa

W sobotę, 25 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach odbyła się impreza pod nazwą Andrzejki w Bielicach zorganizowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 18:00 inscenizacją obrzędu andrzejkowego. Zespół „Kujawy Bachorne Nowe" z Osięcin, nawiązując do dawnych wierzeń i tradycji wróżenia zamążpójścia w wigilię św. Andrzeja przedstawił z humorem i gwarą kujawską scenkę, podczas której można było przekonać się jak to się dawniej na Kujawach odbywało. Widzowie zobaczyli oczywiście lanie wosku i ustawianie butów, ale nie zabrakło również nawiązania do kujawskiej tradycji wróżby o rychłym zamążpójściu panny, w ogrodzie której zielenią się rośliny. Po obrzędzie ławki w auli zostały odsunięte, by można było rozpocząć potańcówkę przy muzyce na żywo na ludową nutę. Na Kujawach zabawy taneczne były niegdyś bardzo popularne a muzycy cieszyli się szacunkiem wśród społeczności. Niestety, muzykantów jest coraz mniej na wsiach, dlatego zaproszone kapele, czerpiące utwory do tańców ze źródeł pisanych, nagrań archiwalnych, jak i od jeszcze żyjących grajków, ożywiły tę tradycje. Kujawy słyną przede wszystkim z tanecznych rytmów trójmiarowych z najważniejszym – kujawiakiem a także mazurkiem, oberkiem, owczaryszkiem (owczarkiem) i wiwatami. By przybliżyć publiczności te tańce, na początku, zespół „Białe Kujawy" poprowadził warsztaty a na zabawie tanecznej zagrała kapela „Kujawioki" z Osięcin, Kapela Chełmińska z Chełmna oraz grupa „agregandado" z Torunia. Zabawa potrwała do godz. 23:00.

fotorelacja


„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”

uczestnicy konkursuw czasie konkursu

W piątek odbył się w naszej szkole coroczny konkurs pt. „Szkolny mistrz głośnego czytania”, który polegał na pięknym odczytaniu wybranego fragmentu ulubionej książki. W konkursie udział wzięli: Anna Stachowiak, Mateusz Dzwoniarski, Anastazja Furtak, Julia Hartwich, Agata Giemza, Julia Gorzelańczyk, Dominika Sroka, Faustyna Piechocka, Daria Piechocka i Mikołaj Słowiński. Decyzją jury w składzie: Pani wicedyrektor Zofia Śmigielska, Pani Ewa Hibner oraz Wiktoria Olszowska tytuł Szkolnego Mistrza Głośnego Czytania otrzymała Julia Gorzelańczyk z kl. I THK., natomiast Mateusz Dzwoniarski otrzymał wyróżnienie. W przygotowaniu konkursu pomogły: Marika Kurant oraz Dominika Sroka. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Pozostałym uczniom również bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy w przyszłym roku.

fotorelacja


Stypendia Prezesa Rady Ministrów

stypendyści w szkole na sceniestypendyści w czasie odbierania nagród w Bydgoszczy

22 listopada 2023r. w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyła się gala wręczenia prestiżowych stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół średnich, którzy w roku szkolnym 2022/23 osiągnęli najwyższą w szkole średnią ocen lub wykazali szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki.
Nagrodę w tym roku odebrali:
z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego:
- Hubert Grzelak- uczeń klasy II szkoły branżowej II stopnia,
- Jakub Grabowski- uczeń klasy IV TŻiUG,
z PZS:
- Mikołaj Gmur- uczeń klasy V TLS.

fotorelacja


Warsztaty w ramach projektu "Czuj sens"

w czasie warsztatówkubki wykonane w czasie warsztatów

24 listopada rozpoczęła się praktyczna część warsztatów w ramach projektu „Czuj sens”. Nasi uczniowie mieli możliwość wykorzystania metody sublimacji do produkcji kubków. W trakcie zajęć uczniowie poznali nie tylko proces technologiczny, ale także nauczyli się brać odpowiedzialność za swoje działania na poszczególnych etapach tworzenia. Warsztaty były również wspaniałą okazją do rozwijania kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i marketingu. Wytworzone podczas warsztatów prace trafią na Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelnie.

fotorelacja


Wizyta na targach "AGRITECHNICA" w Hanowerze

w czasie zwiedzaniagrupa zwiedzająca

W dniach od 13 do 15 listopada 2023 r. grupa ponad 50 uczniów z Zespołów Szkół w Bielicach i Kościelcu pod opieką p. Małgorzaty Bawej, Małgorzaty Markiewicz, Żanety Marcinek, Zdzisława Lewandowskiego Grzegorza Sobieralskiegooraz Krzysztofa Witczaka uczestniczyła w wycieczce do Hanoweru. Celami wyjazdu były wizyta na targach techniki rolniczej AGRITECHNICA oraz zwiedzanie stolic niemieckich krajów związkowych Magdeburga i Poczdamu.
W pierwszym dniu pobytu w Niemczech uczniowie wraz z opiekunami mieli okazje zapoznać się z historią i teraźniejszością będącego stolicą Brandenburgii Poczdamu. Po mieście oprowadzał przewodnik p. Marek Malinowski. Oprócz pokazania najcenniejszych zabytków przybliżył on młodzieży również historyczne dzieje Prus i jej władców.
Drugi dzień wycieczki poświęcony był w całości wizycie na jednych z największych w świecie targachtechniki rolniczej AGRITECHNICA w Hanowerze. Uczniowie z Bielic i Kościelca byli jednymi z 470.000 odwiedzających te targi. Swoje produkty i technologie prezentowało tam 2.812 wystawców z 52 krajów. W jedynie kilka godzin trudno było obejrzeć wszystkie prezentowane ciągniki, kombajny i inne najróżniejsze sprzęty stosowane we współczesnej gospodarce rolnej.
W trzecim dniu młodzież przespacerowała się z przewodniczką p. Katarzyną Klare po śródmieściu Magdeburga, który jest stolicą Saksonii-Anhalt. Na trasie spaceru znalazły się m. in. gotycka Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny, wyjątkowy dom architekta Hundertwassera, Rynek Starego Miasta, nabrzeże Łaby.
Ostatnim akcentem podróży do Niemiec była wizyta w przedsiębiorstwie rolnym Bördegrün GmbH & Co.KGw położonej nieopodal Magdeburga wsi Niederndodeleben. Pan Manuel Schmolke wyczerpująco zaprezentował uczniom profil działalności przedsiębiorstwa, pokazał park maszynowy, biogazownię oraz część rozległych pól uprawnych.

fotorelacja


Spotkania z twórcą ludowym

w czasie warsztatóww czasie warsztatów2

W ramach współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi w naszej szkole miało miejsce spotkanie z twórczynią ludową Panią Henryką Derezińską, która przedstawiła młodzieży historie związane z haftem kujawskim. Uczniowie mieli możliwość wypróbowania swoich talentów podczas tworzenia haftu kujawskiego na torbach. Zajęcie to wymagało od uczestników nie tylko cierpliwości i precyzji, ale również wykorzystania nieszablonowych rozwiązań. Wykonane prace wskazują na to, że kreatywność naszych uczniów nie ma końca.

fotorelacja


Rogale świętomarcińskie - warsztaty kulinarne

w czasie warsztatówuczestnicy warsztatów

Tradycją jest już w naszej szkole organizowanie warsztatów kulinarnych, dlatego w dniu 7 listopada naszą szkołę odwiedziła młodzież klasy 6 Szkoły Podstawowej w Gębicach. Tym razem było to wypiekanie "Rogali Świętomarcińskich". Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotował Bartek Tomczak, uczeń klasy III TŻiUG, dzieci poznały historię, proces produkcyjny ciasta jak i nadzienia, sposób formowania w kształt podkowy, wypiek oraz dekorowanie. Po części teoretycznej dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna udała się do pracowni żywienia, gdzie czekała młodzież z klasy II TŻiUG z przygotowanym ciastem. Druga z kolei udała się na zajęcia z zakresu weterynarii podczas których poznali kilka tajników i zagadnień, a także podstawowych narzędzi chirurgicznych używanych w pracy weterynarza. Mieli również możliwość spróbowania swoich sił w praktycznych zadaniach na fantomie psa, m.in. wyszukując ciało obce w jelitach czy płynu i ciała obcego w pęcherzu zwierzęcia. Ponadto nasi goście, pod okiem Pani dr Julity Fraś bardzo praktycznie poznawali budowę kości 🦴 i kręgów krowy i konia oraz sposób inseminacji tych dużych zwierząt na fantomie krowy. W czasie zajęć obecny był również pies naszej uczennicy, Julii Anderson, który nie tylko uprzyjemniał zajęcia, ale również służył do pokazania niektórych aspektów pracy weterynarza z tym czworonogiem. Po dwóch godzinach grupy się wymieniły. Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji i doświadczeń. Dzieci wróciły do domu z nową wiedzą teoretyczną i praktyczną, w zakresie dwóch zawodów oraz ze słodką niespodzianką dla rodziny. Warsztaty kulinarne przygotowali i przeprowadzili pani Genowefa Joszko i pan Andrzej Nowakowski.

fotorelacja


Etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej

w czasie rozwiązywania testuuczeestnicy olimpiady

15 listopada 16 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym roku przebiegała pod hasłem „ Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”. Przygotowany przez organizatorów test najlepiej rozwiązały 2 uczennice: Amelia Socha z kl. II TW i Amanda Centkowska z kl. IV TŻ. Obie uczennice zakwalifikowały się do drugiego etapu, który odbędzie się 10 stycznia 2024r. w Gnieźnie. WIELKIE GRATULACJE DLA DZIEWCZYN!!! Już dziś życzymy sukcesu podczas etapu diecezjalnego!

fotorelacja


Patriotyczny wieczór w internacie

w czasie wieczernicyw czasie śpiewu piosenek patriotycznych

Patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. W czwartkowy wieczór w internacie odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez samorząd internatu w składzie: Klaudia Stokłosa, Julia Hartwich, Malwina Łęgowska, Wiktoria Sitarek, Weronika Kędzierska, Hubert Leśniewski, Sylwester Dąbrowski, Tomasz Nitzler oraz Piotr Wypych. Po wysłuchaniu apelu każda grupa wychowawcza zaśpiewała piosenkę patriotyczną, za którą została nagrodzona rogalikami upieczonymi przez Klaudię Stokłosę, Julię Zamiar, Wiktorię Sitarek i Malwinę Łęgowską.

fotorelacja


„Ojczyzna wolna, znowu wolna!”

w czasie występumłodzież w czasie śpiewania hymnu

W naszej szkole obchodziliśmy święto 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie pod opieką p.Lidii Pisuły i p.Ewy Hibner przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Ojczyzna wolna, znowu wolna!”. W rolę Polski wcieliła się Klaudia Stokłosa, ponadto w apelu wystąpili: Anna Stachowiak, Amanda Centkowska, Oliwia Grabowska, Jakub Grabowski, Antonina Głowacka, Julia Hartwich, Julia Anderson, Joanna Namieśnik, Wiktor Laskowski, Antoni Biedrzycki, Jakub Świątek, Igor Eichstaedt-Grylewicz, Leon Neumann, Jakub Podhorodecki, Jakub Nowak, Jakub Łaszewski, Wiktor Storozum. Recytacje przeplatane były patriotycznymi utworami śpiewanymi przez Olgę Koperską, a Bartosz Tomczak czuwał nad oprawą techniczną.
Następnie o godz.11.11 wszyscy odśpiewaliśmy hymn narodowy. Kolejnym akcentem tego dnia był coroczny międzyklasowy konkurs pieśni patriotycznej zorganizowany przez p. Ewę Śniegowską. Spośród 14 klas ocenianych przez jury w składzie: p. Magdalena Paternoga, p. Beata Tomaszewska, p. Marta Tollak-Łożyńska na podium znalazły się następujące klasy:
1 miejsce klasa 2TŻ
2 miejsce ex aequo klasy 1TWA oraz 1THK
3 miejsce klasa 3TAS
Wyróżnienie otrzymała klasa 2TW.

fotorelacja na fb szkoły


Wycieczka do Puszczykowa i Poznania

w czasie zwiedzania muzeumw parku trampolin

Przedstawiamy fotorelację z pierwszej wycieczki klas: 1THK i 1TRU do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie oraz do parku trampolin Stacja Grawitacja w Poznaniu.

fotorelacja


Zbiórka charytatywna dla Janka

plakat promujący akcjęuczniowie z opiekunami

2737 zł i 94 gr – to kwota, którą zebraliśmy z inicjatywy naszych uczniów dla Janka Walosa! Osobę chłopca, który urodził się bez kości piszczelowych i całe swoje dzieciństwo walczy o sprawne nogi, przedstawił nam nasz niedawny gość Jurek Górski. Naszym uczniom nie trzeba wiele aby zacząć działać i pomagać. Najpierw dziewczyny z 3TaS: Michalina, Zuzia i Paulina oraz Klaudia z 4TR upiekły ciasta i sprzedawały je. Następnie uczniowie z klasy 2 TŻiUG wpadli na genialny pomysł wypieku chleba oraz piernika jogurtowego dla nauczycieli. Produkcja odbyła się pod czujnym okiem pani G.Joszko i pana A.Nowakowskiego oraz pani E.Ribechini, która pracowała z uczniami klasy 2 technikum uzupełniającego. Podsumowując: było i smacznie i skutecznie! Tak oto kolejny raz ZSCKR Bielice pokazały, że lubimy pomagać!

fotorelacja


"Patronka polskich nauczycieli" - uroczysty apel

w czasie apeluwidok na aulę

„ Muszę być świętą, nowoczesną świętą…” to słowa samej bł. Natalii Tułasiewicz, które wybrzmiały 31 października wśród bielickiej społeczności szkolnej podczas uroczystego apelu. Kim była ta niezwykła błogosławiona, jak wyglądało jej życie i co takiego uczyniła, że została wyniesiona na ołtarze? Odpowiedź na to pytanie oraz przybliżenie zasług bł. Natalii zaprezentowali w programie artystycznym uczniowie naszej szkoły: Klaudia Stokłosa, Julia Hartwich, Agnieszka Czarny, Aleks Rzempowski, Jakub Skowron, Wojciech Kuśmirek oraz Olga Koperska z PZS. Patronka polskich nauczycieli, bo takim tytułem została nazwana bł. Natalia Tułasiewicz w 2022r., dzięki temu spotkaniu, którego była bohaterką stała się bliższa nie tylko nauczycielom naszej szkoły, ale także i uczniom.

fotorelacja


XIII Regionalny Konkurs Orki w Bielicach

w czasie pracy na polunagrodzeni

Regionalny Konkurs Orki na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach. W piątek 27 listopada 2023 roku w odbyła się XIII edycja tego konkursu, w którym wzięło udział 16 uczniów, przedstawicieli następujących szkół rolniczych:
• ZS CKU im Stanisława Staszica w Kościelcu: Patryk Musiał,
• ZS w Kościelcu k. Inowrocławia: Nikodem Glonek,
• ZS w Dobrzyniu nad Wisłą: Michał Witomski,
• ZS CKU w Gronowie: Daniel Wojtunik,
• ZS CKR w Sypniewie: Filip Kosiedowski,
• ZS CKR im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach: Stanisław Sławinowski,
• ZS CKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce: Michał Lewandowski,
• ZS CKP w Aleksandrowie Kujawskim: Kacper Pomianowski,
• ZS CKR w Powierciu: Karol Chruściński,
• ZS CKR w Kowalu: Kacper Czajkowski,
• ZS CKR w Starym Brześciu: Adam Rogowski,
• Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie: Marcin Klinger,
• ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu: Jakub Sołdan,
• ZSR im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu: Nikodem Pawlak,
• ZS CKR w Studzieńcu: Olga Dzięgielewska,
• ZS CKR im. Stanisława Stasica Swarożyn: Mikołaj Huzior.
Zadania konkursowe oceniane były przez komisję sędziowska w składzie:
• Marek Staszewski – przewodniczący Komisji Konkursowej
• Roman Bednarz – z-a przewodniczącego, przedstawiciel organizatorów
• Lech Gałęzewski – pracownik naukowy Politechniki Bydgoskiej
• Mariusz Piekarczyk - pracownik naukowy Politechniki Bydgoskiej
• Radosław Gołębiewski – przedstawiciel opiekunów uczestników konkursu, nauczyciel ZS CKR w Studzieńcu.


Wyniki konkursu:
I miejsce – Kacper Pomianowski ZS CKR w Aleksandrowie Kujawskim
II miejsce – Daniel Wojtunik ZS CKU w Gronowie
III miejsce – Michał Witomski ZS w Dobrzyniu nad Wisłą

>

Równolegle z konkursem orki odbywał się test umiejętności rolniczych dedykowany dla dziewczyn, przedstawicielek szkół rolniczych.
W konkursie tym oceniany był poziom umiejętności kierowania i manewrowania sprzętem rolniczym. Zadania konkursowe zorganizował i oceniał Pan Zbigniew Kinowski nauczyciel ZS CKR w Bielicach. W konkursie tym wzięło udział 8 uczennic przedstawicielek następujących szkół:
• ZS CKU w Gronowie: Aleksandra Arczyńska,
• ZS CKU im Stanisława Staszica w Kościelcu: Justyna Sosnowska,
• ZS CKR w Powierciu: Agata Rzepecka,
• ZS CKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce: Anna Nowak,
• ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu: Maja Iciek,
• ZS CKR w Studzieńcu: Maja Chilińska,
• Zespół Szkół CKR w Sypniewie: Lena Czeszewska,
• ZS CKR w Bielicach: Patrycja Niewiadomska.


Wyniki konkursu:
I miejsce – Maja Iciek ZS CKR w Samostrzelu,
II miejsce – Patrycja Niewiadomska ZS CKR w Bielicach,
III miejsce – Lena Czeszewska ZS CKR w Sypniewie.


Oprócz nagród głównych, wszyscy uczestnicy konkursówotrzymali okolicznościowe upominki.


Główni organizatorzy konkursu:
• Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach,
• Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
• Inter-Vax sp. z o.o.,
• Powiat Mogileński wraz z Fundacją Powiatu Mogileńskiego,
• miesięcznik Top Agrar Polska,
• PUH Chemirol Sp. z o.o. w Mogilnie,
• Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu,
• Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy,
• Politechnika Bydgoska,
• Procam Polska.


Patronat honorowy:
• Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
• Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy,
• Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
• Wojewoda Kujawsko-Pomorski


Patronat medialny:
• CMG24.pl,
• TVP3 Bydgoszcz,
• Top Agrar,


Nagrody ufundowali:
• Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
• Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
• Fundacja Powiatu Mogileńskiego,
• Pomimex Stal Sp z o. o.,
• ODR Minikowo,
• PHU Majster Kaczyński Andrzej,
• "R O L - C H E M " Art. Rolno-Przemysłowe Henryk Baranowski,
• Urząd Marszałkowski województwa kujawsko – pomorskiego,
• Inter- Vax Sp. z o. o.,
• Now-Bud Spółka j. Mogilno,
• Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza,
• Procam Polska,
• Powiat Mogileński,
• PolBud Polak Mogilno,
• Pan Szarzyński Krzysztof członek Rady Powiatu Mogileńskiego.


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach dziękuje wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie i trud jaki włożyli w przygotowanie się do tej imprezy. Zapraszamy w przyszłym roku na XIV edycję Regionalnego Konkursu Orki

wyniki konkursu - protokół (pdf)

fotorelacja


Konkurs na najlepszy biznesplan pn. "Moje zróżnicowane i innowacyjne gospodarstwo"

logo konkursu

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do udziału w konkursie Konkurs na najlepszy biznesplan pn. "Moje zróżnicowane i innowacyjne gospodarstwo". Szczegóły konkursu na stronie ministerstwa (link poniżej).

link do strony konkursu


Światowy Dzień Żywności

w czasie pracyprezentowanie wyrobów

16 października obchodzony jest na świecie 🌏 jako Światowy Dzień Żywności 🍲🍏🍞. Dzień ten ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa 🍲🚜 a jego celem jest pogłębianie świadomości na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. W związku z tym, w dniach od 16 do 20 października, w ZS CKR w Bielicach odbył się Światowy Tydzień Żywności. W tych dniach młodzież 👫 nie tylko poznawała sposoby na jak najlepsze zagospodarowanie składników 🍽, aby uniknąć marnotrawienia żywności 🔪🍗, ale także poznawała smaki świata 🗺, gotując potrawy z różnych zakątków naszego globu 🌏.
W poniedziałek 16 października klasa 2 B-Kucharz przygotowała tarty. Tarta to jedno z najbardziej znanych i lubianych dań kuchni francuskiej 🗼. Wszystko przez to, że można przygotowywać ją na wiele sposobów – zarówno na słodko 🍏🍐, jak i wytrawnie🍲. Uczniowie wykonali tarty ze szpinakiem oraz jabłkiem i gruszką.
We wtorek - 17 października, klasa 2 TŹiUG wykonywała danie wzorowane na kuchni amerykańskiej 🗽– mini hamburgery🍔🍔.
W środę wyruszyliśmy w kulinarną podróż 🚍 do Włoch. Wszystko to za sprawą pysznej pizzy 🍕wykonanej przez młodzież z klasy 2 Kucharz.
W czwartek uczniowie z klasy 1 TŹiUG poznawali smaki Meksyku, wykonując i serwując aromatyczną quasadillę 🌮.
W ostatnim dniu, w piątek 20 października, młodzież z klasy 3 TŹiUG oraz 1 B-Kucharz podsumowali nasz Tydzień Żywności i solidarności w walce z głodem. Uczniowie 👫wykonali 🔪 apetyczne😋 i zdrowe😍 kanapki🍞🧀🍣 , symbol kuchni polskiej, i starali się nakarmić jak najwięcej osób👫🔪 w naszej szkole. 🏫 Kanapki rozeszły się w kosmicznym tempie 🚀😁.
Tydzień Żywności w naszej szkole odbył się pod okiem p. I. Przysiudy, p. E. Rólskiej, p. G. Joszko, p. K. Zientek oraz p. A. Nowakowskiego.

fotorelacja


Spotkanie z Jerzym Górskim

w czasie spotkania w aulićwiczenia na boisku szkolnym

W naszej szkole mieliśmy Mistrzowski Dzień dzięki wizycie pana Jerzego Górskiego - bohatera filmu pt. "Najlepszy", Mistrza Świata w triathlonie oraz podwójnego Ironmana! Pan Jurek przyjechał do nas na zaproszenie p. Ewy Śniegowskiej, która mailowo przedstawiła mu osiągnięcia szkolnego triathlonisty Franka Łożyńskiego. Dla Franka dużą inspiracją stała się właśnie historia Jurka Górskiego przedstawiona w filmie.
Ironman spędził noc w naszym internacie a od rana cała społeczność szkolna poznała historię Jurka. Nasz gość opowiedział o swoich zmaganiach od momentu gdy jako 14-latek wszedł w świat narkomanów, poprzez czas odwyku, walki o siebie, aż do wejścia w uzależnienie od sportu. Usłyszeliśmy motywujące do działania słowa człowieka, który przeszedł długą i trudną drogę od całkowitego dna do mistrzowskiego podium.
Jurek Górski zaprosił nas do ćwiczeń "animal flow" oraz do podjęcia wyzwania "12 minut dla siebie". Nasz gość skorzystał również z zaproszenia klas THK wraz z nauczycielami na uroczystość Hubertusa.
Dziękujemy Jurek!

fotorelacja


Spotkanie z przedstawicielami FJDynamics

prelegencimłodzież uczestnicząca w spotkaniu

W dniu 17 października młodzież klas rolniczych i mechanizacji rolnictwa miała okazję uczestniczyć w prelekcji przeprowadzonej przez państwo Aleksandrę i Huberta Sulskich przedstawicieli firmy FJDynamics. Firma ta zajmuje się robotyką, koncentruje się na cyfryzacji, automatyzacji i nowej energii. Technologie te są obecnie powszechnie stosowana w rolnictwie precyzyjnym, budownictwie cyfrowym, geoprzestrzennym, elektrycznym itp.
Szczególnie szeroko zostały omówione zestawy do automatycznego kierowania FJD AT1 i FJD AT2. Tego typu zestaw zamontowany jest na naszym szkolnym ciągniku. W dyskusji poruszono wiele kwestii związanych z optymalnym ustawieniem parametrów działania tego urządzenia a także przyczyn ewentualnych problemów, które pojawiały się w pracy na naszych polach. Spotkanie zorganizował pan Marek Staszewski.

fotorelacja


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

w czasie apelupożegnanie księgowego

W piątek, 13 października, społeczność bielickich szkół świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście. Zebranych powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Wiktoria Olszowska, która złożyła na ręce Dyrekcji kwiaty. Następnie głos zabrali: pan Paweł Kraśny, dyrektor ZS CKR w Bielicach i pan Jacek Jabłoński, dyrektor PZS w Bielicach, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Marzena Olejnik oraz zaproszeni goście.
W trakcie uroczystości, którą uświetniła śpiewem Olga Koperska, uczniowie wręczyli nagrodę wybranemu przez siebie Belfrowi Roku- pani Justynie Maciejewskiej, natomiast panowie dyrektorzy uhonorowali nagrodami nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Rozdano również stypendia ufundowane przez Radę Rodziców oraz nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym. Apel był także okazją do uroczystego pożegnania odchodzącego na emeryturę, zasłużonego głównego księgowego Zespołu Szkół, pana Jacka Nowińskiego, któremu dyrektor Paweł Kraśny podziękował za wieloletnią, owocną współpracę.

fotorelacja

- - - - -

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

w czasie ślubowaniakonkursy i zabawy

Druga część imprezy poświęcona była uczniom tegorocznych klas pierwszych – złożyli oni ślubowanie na sztandar Szkoły, a następnie uczestniczyli w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski turnieju.

fotorelacja


Otrzęsiny w internacie

w czasie zabawymieszkańcy w internatu

W naszym internacie dbamy o to, by podtrzymywać tradycje, więc jak obyczaj każe powitaliśmy wychowanków klas pierwszych. Pierwszaki musiały udowodnić, że można ich przyjąć do grona internatowej braci. Młodzież musiała wykonać kilka zadań przygotowanych przez samorząd internatu. Na koniec każdy pierwszoklasista wypił i złożył ślubowanie😀. Pasowany został także pan Grzegorz Kamiński, który od tego roku został Kierownikiem Internatu.

fotorelacja


Wycieczka integracyjno - edukacyjna do Bydgoszczy

w czasie wycieczkiw kinie

W dniu 10 października uczniowie 👭👬z klasy 1 i 2 TŻiUG 👨‍🍳oraz 2 TMR🚜 pojechali 🚍 na wycieczkę edukacyjno-integracyjną do Bydgoszczy.
Zwiedzanie zaczęliśmy od punktów gastronomicznych👨‍🍳🥘🍳 gdzie młodzież zapoznała się z różnymi kuchniami narodów, asortymentem potraw, wyposażeniem sprzętu gastronomicznego oraz sposobami serwisu. Następnie obejrzeliśmy film "Twórca" w kinie📽️🍿. Na koniec młodzież zmagała się z zagadkami 🔎 w escape room-ach w @wyjscieawaryjne. Dzięki świetnej współpracy wszyscy poradzili sobie doskonale z zadaniami👌. Dobra zabawa pozwoliła poznać swoje mocne strony💪💥 Dzień pełen wrażeń 🤩💥minął bardzo szybko. W doskonałych humorach wróciliśmy do Bielic. Myślę, że wycieczka długo zostanie w naszej pamięci. Planujemy już kolejną wspólną wyprawę 🗺️🧳- podróże wszak kształcą😉
Opiekunami wycieczki byli: p. G. Joszko, p. K. Zientek i p. A. Nowakowski.

fotorelacja


Etap szkolny XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce

w trakcie rozwiązywania zadańnasza drużyna

W poniedziałek 9 października uczniowie klas turystycznych wzięli udział w etapie szkolnym XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie klasy II technik turystyki na obszarach wiejskich i uczniowie klasy V technik turystyki. Młodzież miała do rozwiązania test składający się z 40 pytań zamkniętych. Pytania dotyczyły m.in: geografii turystycznej, organizacji ruchu turystycznego i wiedzy z branży turystycznej. Do etapu okręgowego, organizowanego w styczniu 2024 przeszło 2 uczniów z każdej klasy. Z klasy II Technik turystki na obszarach wiejskich najlepsze wyniki uzyskali Adam Wekwejt oraz Natalia Pyrdał, a w klasie V TAS Aleksandra Jaromin i Olga Koperska. Gratulujemy! Trzymamy za Was kciuki podczas kolejnych etapów. Tematem przewodnim tegorocznej Olimpiady jest niematerialne dziedzictwo kulturowe w turystyce. Pretekstem do podjęcia takiego zagadnienia są obchodzone w 2023 r. dwa jubileusze: 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzeniom tym towarzyszy wędrująca po Polsce plenerowa wystawa czasowa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, podczas której organizowane są liczne wydarzenia dodatkowe.

fotorelacja


V Miejsce w Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

w trakcie zawodównasza drużyna

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach V drużyną Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny w konkurencji drużyn mieszanych i męskich w kategorii open🏋️‍♀️💪👏
Po wygraniu eliminacji strefowych nasi bieliccy siłacze 6-7 października wybrali się w dalekie wschodnie rejony Polski, by trzeci raz z rzędu wystąpić w finałowych zawodach Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny. Tak jak w poprzednim roku do finałowych zawodów wprowadziliśmy, dwie drużyny, które na miarę swoich możliwości zaprezentowały się w finale.
Warto tutaj wspomnieć, że dyscyplina ta to jeden z najstarszych sportów olimpijskich, który był obecny na igrzyskach w latach 1900-1920.
Tegoroczne zawody odbyły się w mało sprzyjającej aurze... wiatr, deszcz, który przeszedł przed zawodami nie pomagał w rywalizacji, a wręcz spowodował nazbyt niebezpieczne warunki dla sportowej rywalizacji... Bardzo blisko umownego pudła była przede wszystkim nasza drużyna mieszana, której w ostatecznym rozrachunku zabrakło jednego wygranego pociągnięcia. Szkoda tym bardziej, bo tak jak w poprzednim roku byliśmy bardzo blisko tego czynu... Ogromne brawa należą się wszystkim bielickim siłaczom, walczymy dalej..💪🏻 Brawa dla: Klaudii Baranowskiej, Agaty Nowakowskiej, Błażeja Ziemniaka, Kamila Krysiaka, Jakuba Mazura, Mateusza Mielcarka, Macieja Napierały👏
kapitan: Tomasz Wyzina

fotorelacja


Pasowanie uczniów klas pierwszych weterynaryjnych

grupa weterynarzyw czasie zabawy

6 października byliśmy świadkami przyjęcia uczniów klas 1 TWA i 1 TWB do społeczności weterynaryjnej. Zanim przyszli weterynarze złożyli ślubowanie musieli poddać się, przygotowanemu przez kolegów i koleżanki ze starszych klas, testowi przydatności do zawodu. Zabawne konkurencje wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Na zakończenie, po pasowaniu na „kota weterynaryjnego”, przyszła pora na wspólny taniec.

fotorelacja


Wycieczka do Torunia

zdjęcie grupowew czasie zwiedzania

5 października 2023 roku uczniowie klas I TMR, II TRH i II TTM byli na wycieczce w mieście Kopernika. W Młynie Wiedzy wykonywali doświadczenia z przedmiotów ścisłych i ćwiczyli swą orientację w terenie. Po burzy mózgów udali się do kina na popularną polską komedię. Niezwykle zgrana grupa sprawiła, że Toruń pozostał miłym wspomnieniem. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. B. Gąsiorowska, p. M. Walkowiak i p. M. Leśniewski.

fotorelacja


Zjazd Absolwentów Białych Kujaw i Wychowanków Internatu

absolwenciuczestnicy

W dniu 30 września 2023 roku w auli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach odbyła się część oficjalna Zjazdu Absolwentów, którzy na przestrzeni lat tańczyli w Zespole Białe Kujawy lub byli wychowankami Internatu. Spotkanie Białych Kujaw nie mogłoby się odbyć bez Dyrektora Zespołu Szkół Pana Pawła Kraśnego, Dyrektora Seniora Pana Stanisława Wojtasińskiego oraz wieloletnich opiekunów zespołu Pani Elżbiety Śródki, Pana Waldemara Krystkowiaka i Pani Zofii Śmigielskiej oraz obecnej opiekunki zespołu Pani Justyny Burzyńskiej. Nie zabrakło wśród zaproszonych gości tych, dzięki którym Zespół na przestrzeni lat wiele zawdzięczał, stąd też obecność Panów Mirosława Skowrońskiego, Krzysztofa Witczaka oraz skarbnika Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach Mariana Kotarskiego. Zespół wiele zawdzięcza również Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Marzenie Olejnik, która okazała wielkie wsparcie dla tancerzy. W uroczystości brały udział również Radna Rady Miejskiej w Mogilnie Pani Barbara Lech oraz długoletnia wychowawczyni Internatu Hanna Patulak-Ruta.
Białe Kujawy zaprezentowały starszym kolegom poloneza, mazurka, kujawiaka, oberka i krakowiaka i wykonały utwór „Czerwone jabłuszko oraz „W moim ogródeczku” a następnie zadeklamowały wiersz, który wywołał wiele emocji u absolwentów.
Młodzież zaprezentowała nowo zakupione stroje, po czym nadszedł czas na podróż sentymentalną do lat szkolnych. Prezentacja przygotowana przez Panią Justynę Burzyńską wywołała wiele emocji, które stały się inspiracją do zwiedzenia szkoły i Internatu oraz kontynuowania wspomnień w Sali Biesiadnej w Jeziorach Wielkich.
Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Jakubowskiemu, który uwiecznił w obiektywie te niesamowite chwile wzruszeń.

fotorelacja


Z wizytą na Agro Show w Bednarach

młodzież przy autobusiewidok na targi

22 września wystartowały Targi Agro Show 2023. W tym dniu prawie stu uczniów klas rolniczych i mechanizacji rolnictwa z naszej szkoły wyjechało autobusami do podpoznańskich Bednarów aby razem z rolnikami z całego kraju, wziąć udział w największej plenerowej wystawie branżowej w Europie. A było co oglądać i podziwiać: maszyny i urządzenia rolnicze, wyposażenia gospodarstw rolnych, producentów pasz, nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, części zamiennych, a także firmy świadczące usługi dla rolnictwa.

fotorelacja


Awans do finału Mistrzostw Polski

w czasie zawodówzwycięska drużyna

W eliminacjach strefowych, które odbyły się w Powierciu / Kole nasze dwie drużyny tj. męska i mieszana bezapelacyjnie wygrały zawody, wygrywając wszystkie swoje mecze, nie tracąc przy tym ani jednego pociągnięcia💪🏻
Świetna postawa naszych siłaczy pozwoliła tym samym awansować do ścisłego ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 07.10 na Podlasiu w dalekim Sokołowie Podlaskim. W zawodach wystartowała również nasza trzecia drużyna w kategorii drużyn mieszanych w limicie 400 kg. Nasi debiutanci zajęli bardzo dobre drugie miejsce ustępując jedynie gospodarzom z Powiercia.
Hart ducha, nieustępliwość i wiara we własne siły to te cechy, które miejmy nadzieję pokażą nasi bieliccy siłacze również w ogólnopolskim finale. Trzymajcie 👊...
Skład bielickiej drużyny: Ewa Chodoń, Agata Nowakowska, Błażej Ziemniak, Kamil Krysiak, Grzegorz Bogusiewicz, Mateusz Mielcarek, Maciej Napierała, Klaudia Baranowska, Michalina Klupczyńska, Andżelika Stanisławska, Patrycja Niewiadomska, Mateusz Domieracki, Grzegorz Najkowski, Łukasz Łączyński, Mateusz Kąkol.👏
kapitan: Tomasz Wyzina, opiekun: Dominika Pachała

fotorelacja


VI Bielickie Dożynki Młodzieżowe

starostowie dożynekwystęp Białych Kujaw

wieńce dożynkowezabawa dożynkowa

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dożynek

fotorelacja


Odsłonięcie portretu Hilarego Sulskiego

8 września 2023 r. w auli ZS CKR w Bielicach odbyła się uroczystość odsłonięcia portretu i tablicy pamiątkowej poświęconej legendarnemu dyrektorowi, patriocie, oficerowi obrońcy Warszawy w 1939 r., budowniczemu nowoczesnego kompleksu szkolnego w Bielicach w latach 1949 – 1977 – Hilaremu Sulskiemu. Pomysłodawcą uroczystości był Józef Ossowski – członek Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach. Poświęcenia Miejsca Pamięci dokonał ks. podporucznik Mariusz Kamiński – Kapelan 82. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Inowrocławiu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rady Powiatu i Gminy Mogilno, Krąg Starszyzny harcerskiej im. harcmistrza Henryka Mazurkiewicza w Mogilnie oraz absolwenci naszej szkoły. Po części oficjalnej wszyscy uczestniczący w uroczystości zostali zaproszeni do stołówki szkolnej na poczęstunek. Wydarzenie prowadził dyrektor Paweł Kraśny i Leszek Maciejewski.

fotorelacja


Stypendia "Talent" dla naszych uczniów

stypendyści

W dniu 6 września uczniowie naszej szkoły odebrali stypendia z programu „Talent”. Stypendia te fundowane są przez Powiat Mogileński oraz Fundację Powiatu Mogileńskiego.
W roku szkolnym 2022/23 stypendium otrzymali: Igor Gwiazda, Natalia Mądra, Anna Stachowiak, Oliwia Grabowska, Natalia Graniczna, Amanda Centkowska, Radosław Rogacki, Franciszek Łożyński.
Gratulujemy!


Szkolenie dotyczące chorób ziemniaków

w czasie szkoleniaocena zdrowotności bulw zielmniaków

W dniu 5 września w naszej szkole odbyło się szkolenie przeprowadzone dla okolicznych rolników, w którym brali udział także uczniowie technikum rolniczego na temat: „Porównanie odporności na patogeny nowych odmian ziemniaków skrobiowych i jadalnych”. Szkolenie przeprowadzili panowie Marek Radzimierski z KPODR w Minkowie i Tomasz Orlikowski z IHAR w Boninie.
W trakcie spotkania omówione zostały najważniejsze choroby zagrażające ziemniakom. W części praktycznej dokonano prezentacji nowych odmian ziemniaków oraz oceny ich zdrowotności. Prezentacji dokonali przedstawiciele EUROPLANT HZ, PMHZ Strzekęcino i HZ Zamarte a ocenę zdrowotności dokonał dr Tomasz Olikowski.
Bulwy pobrano z plantacji doświadczalnej, która została założona na szkolnych polach.
Spotkanie zorganizował Ośrodek Doradztwa Rolniczego, którego przedstawicielem był pan Sławomir Szpulecki oraz pan Roman Lewandowski.

fotorelacja



2 września 2023 to dzień triumfu Franka!

na podiumTranek

Franek Łożyński zajął III miejsce w zawodach CASTLE TRIATHLON Malbork. Znów udowodnił swoją siłę, determinację i pokazał, że pasje są po to, by je realizować!!!
Gratulujemy sukcesu!!!


Moja Wizja Zero - konkurs

plakat

Zachęcamy do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym" zorganizowanym przez KRUS. Poniżej znajdują się: link do strony z informacjami o konkursie oraz list intencyjny prezesa KRUS.

link do strony KRUS

list intencyjny