>

Aktualności 2023/24

„Kto czyta książki, żyje podwójnie…”

uczestnicy konkursuw czasie konkursu

W piątek odbył się w naszej szkole coroczny konkurs pt. „Szkolny mistrz głośnego czytania”, który polegał na pięknym odczytaniu wybranego fragmentu ulubionej książki. W konkursie udział wzięli: Anna Stachowiak, Mateusz Dzwoniarski, Anastazja Furtak, Julia Hartwich, Agata Giemza, Julia Gorzelańczyk, Dominika Sroka, Faustyna Piechocka, Daria Piechocka i Mikołaj Słowiński. Decyzją jury w składzie: Pani wicedyrektor Zofia Śmigielska, Pani Ewa Hibner oraz Wiktoria Olszowska tytuł Szkolnego Mistrza Głośnego Czytania otrzymała Julia Gorzelańczyk z kl. I THK., natomiast Mateusz Dzwoniarski otrzymał wyróżnienie. W przygotowaniu konkursu pomogły: Marika Kurant oraz Dominika Sroka. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Pozostałym uczniom również bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy w przyszłym roku.

fotorelacja


Stypendia Prezesa Rady Ministrów

stypendyści w szkole na sceniestypendyści w czasie odbierania nagród w Bydgoszczy

22 listopada 2023r. w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyła się gala wręczenia prestiżowych stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół średnich, którzy w roku szkolnym 2022/23 osiągnęli najwyższą w szkole średnią ocen lub wykazali szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki.
Nagrodę w tym roku odebrali:
z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego:
- Hubert Grzelak- uczeń klasy II szkoły branżowej II stopnia,
- Jakub Grabowski- uczeń klasy IV TŻiUG,
z PZS:
- Mikołaj Gmur- uczeń klasy V TLS.

fotorelacja


Warsztaty w ramach projektu "Czuj sens"

w czasie warsztatówkubki wykonane w czasie warsztatów

24 listopada rozpoczęła się praktyczna część warsztatów w ramach projektu „Czuj sens”. Nasi uczniowie mieli możliwość wykorzystania metody sublimacji do produkcji kubków. W trakcie zajęć uczniowie poznali nie tylko proces technologiczny, ale także nauczyli się brać odpowiedzialność za swoje działania na poszczególnych etapach tworzenia. Warsztaty były również wspaniałą okazją do rozwijania kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i marketingu. Wytworzone podczas warsztatów prace trafią na Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelnie.

fotorelacja


Wizyta na targach "AGRITECHNICA" w Hanowerze

w czasie zwiedzaniagrupa zwiedzająca

W dniach od 13 do 15 listopada 2023 r. grupa ponad 50 uczniów z Zespołów Szkół w Bielicach i Kościelcu pod opieką p. Małgorzaty Bawej, Małgorzaty Markiewicz, Żanety Marcinek, Zdzisława Lewandowskiego Grzegorza Sobieralskiegooraz Krzysztofa Witczaka uczestniczyła w wycieczce do Hanoweru. Celami wyjazdu były wizyta na targach techniki rolniczej AGRITECHNICA oraz zwiedzanie stolic niemieckich krajów związkowych Magdeburga i Poczdamu.
W pierwszym dniu pobytu w Niemczech uczniowie wraz z opiekunami mieli okazje zapoznać się z historią i teraźniejszością będącego stolicą Brandenburgii Poczdamu. Po mieście oprowadzał przewodnik p. Marek Malinowski. Oprócz pokazania najcenniejszych zabytków przybliżył on młodzieży również historyczne dzieje Prus i jej władców.
Drugi dzień wycieczki poświęcony był w całości wizycie na jednych z największych w świecie targachtechniki rolniczej AGRITECHNICA w Hanowerze. Uczniowie z Bielic i Kościelca byli jednymi z 470.000 odwiedzających te targi. Swoje produkty i technologie prezentowało tam 2.812 wystawców z 52 krajów. W jedynie kilka godzin trudno było obejrzeć wszystkie prezentowane ciągniki, kombajny i inne najróżniejsze sprzęty stosowane we współczesnej gospodarce rolnej.
W trzecim dniu młodzież przespacerowała się z przewodniczką p. Katarzyną Klare po śródmieściu Magdeburga, który jest stolicą Saksonii-Anhalt. Na trasie spaceru znalazły się m. in. gotycka Katedra Świętego Maurycego i Świętej Katarzyny, wyjątkowy dom architekta Hundertwassera, Rynek Starego Miasta, nabrzeże Łaby.
Ostatnim akcentem podróży do Niemiec była wizyta w przedsiębiorstwie rolnym Bördegrün GmbH & Co.KGw położonej nieopodal Magdeburga wsi Niederndodeleben. Pan Manuel Schmolke wyczerpująco zaprezentował uczniom profil działalności przedsiębiorstwa, pokazał park maszynowy, biogazownię oraz część rozległych pól uprawnych.

fotorelacja


Zapraszamy na szkolne "Andrzejki"

zdjęcie ilustracyjne: MARIUSZ CIESZEWSKI / Agencja Wyborcza.pl

W związku z zaplanowanymi na 30 listopada 2023 Szkolnymi Andrzejkami bardzo prosimy rodziców i uczniów biorących udział w imprezie o zapoznanie się z regulaminem. Prosimy również o pobranie druku zgody i wypełnienie jej czytelnie. Podpisane zgody uczniowie przekazują przewodniczącemu klasy do której uczęszczają. Czynności te są niezbędne do udziału w imprezie.
Pozdrawiamy i serdecznie zapraszamy naszych uczniów do licznego udziału w zabawie.
Samorząd Szkolny

regulamin i druk zgody rodziców - do pobrania


Spotkania z twórcą ludowym

w czasie warsztatóww czasie warsztatów2

W ramach współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi w naszej szkole miało miejsce spotkanie z twórczynią ludową Panią Henryką Derezińską, która przedstawiła młodzieży historie związane z haftem kujawskim. Uczniowie mieli możliwość wypróbowania swoich talentów podczas tworzenia haftu kujawskiego na torbach. Zajęcie to wymagało od uczestników nie tylko cierpliwości i precyzji, ale również wykorzystania nieszablonowych rozwiązań. Wykonane prace wskazują na to, że kreatywność naszych uczniów nie ma końca.

fotorelacja


Rogale świętomarcińskie - warsztaty kulinarne

w czasie warsztatówuczestnicy warsztatów

Tradycją jest już w naszej szkole organizowanie warsztatów kulinarnych, dlatego w dniu 7 listopada naszą szkołę odwiedziła młodzież klasy 6 Szkoły Podstawowej w Gębicach. Tym razem było to wypiekanie "Rogali Świętomarcińskich". Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotował Bartek Tomczak, uczeń klasy III TŻiUG, dzieci poznały historię, proces produkcyjny ciasta jak i nadzienia, sposób formowania w kształt podkowy, wypiek oraz dekorowanie. Po części teoretycznej dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna udała się do pracowni żywienia, gdzie czekała młodzież z klasy II TŻiUG z przygotowanym ciastem. Druga z kolei udała się na zajęcia z zakresu weterynarii podczas których poznali kilka tajników i zagadnień, a także podstawowych narzędzi chirurgicznych używanych w pracy weterynarza. Mieli również możliwość spróbowania swoich sił w praktycznych zadaniach na fantomie psa, m.in. wyszukując ciało obce w jelitach czy płynu i ciała obcego w pęcherzu zwierzęcia. Ponadto nasi goście, pod okiem Pani dr Julity Fraś bardzo praktycznie poznawali budowę kości 🦴 i kręgów krowy i konia oraz sposób inseminacji tych dużych zwierząt na fantomie krowy. W czasie zajęć obecny był również pies naszej uczennicy, Julii Anderson, który nie tylko uprzyjemniał zajęcia, ale również służył do pokazania niektórych aspektów pracy weterynarza z tym czworonogiem. Po dwóch godzinach grupy się wymieniły. Był to dzień pełen wrażeń, pozytywnych emocji i doświadczeń. Dzieci wróciły do domu z nową wiedzą teoretyczną i praktyczną, w zakresie dwóch zawodów oraz ze słodką niespodzianką dla rodziny. Warsztaty kulinarne przygotowali i przeprowadzili pani Genowefa Joszko i pan Andrzej Nowakowski.

fotorelacja


Etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej

w czasie rozwiązywania testuuczeestnicy olimpiady

15 listopada 16 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym roku przebiegała pod hasłem „ Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”. Przygotowany przez organizatorów test najlepiej rozwiązały 2 uczennice: Amelia Socha z kl. II TW i Amanda Centkowska z kl. IV TŻ. Obie uczennice zakwalifikowały się do drugiego etapu, który odbędzie się 10 stycznia 2024r. w Gnieźnie. WIELKIE GRATULACJE DLA DZIEWCZYN!!! Już dziś życzymy sukcesu podczas etapu diecezjalnego!

fotorelacja


Patriotyczny wieczór w internacie

w czasie wieczernicyw czasie śpiewu piosenek patriotycznych

Patriota to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. W czwartkowy wieczór w internacie odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez samorząd internatu w składzie: Klaudia Stokłosa, Julia Hartwich, Malwina Łęgowska, Wiktoria Sitarek, Weronika Kędzierska, Hubert Leśniewski, Sylwester Dąbrowski, Tomasz Nitzler oraz Piotr Wypych. Po wysłuchaniu apelu każda grupa wychowawcza zaśpiewała piosenkę patriotyczną, za którą została nagrodzona rogalikami upieczonymi przez Klaudię Stokłosę, Julię Zamiar, Wiktorię Sitarek i Malwinę Łęgowską.

fotorelacja


Zaproszenie na "Andrzejki w Bielicach"

plakat promujący andrzejki

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na Andrzejki w Bielicach z potańcówką przy muzyce na żywo na ludową nutę. 25 listopada w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach odbędzie się kolejna potańcówka realizowana przez Instytut.

Wydarzenie rozpocznie o godz. 18 obrzęd andrzejkowy inscenizowany przez zespół „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, nawiązujący do dawnych wierzeń, że w wigilię św. Andrzeja za pośrednictwem wróżb można poznać przyszłość.

Następnie, w godz. 19:00-20:00, zespół „Białe Kujawy” poprowadzi warsztaty tańców ludowych. Kujawy słyną przede wszystkim z tanecznych rytmów trójmiarowych z najważniejszym – kujawiakiem a także mazurkiem, oberkiem, owczaryszkiem (owczarkiem) i wiwatami. Na zabawie, do tańca, zagra kapela „Kujawioki” z Osięcin, grupa „agregandado” z Torunia oraz Kapela Chełmińska z Chełmna. Na Kujawach zabawy taneczne były niegdyś bardzo popularne a muzycy cieszyli się szacunkiem wśród społeczności. Kapele przywracają te tradycje, czerpiąc od miejscowej ludności i z innych źródeł utwory do tańców. Zabawa potrwa do godz. 23.00.


„Ojczyzna wolna, znowu wolna!”

w czasie występumłodzież w czasie śpiewania hymnu

W naszej szkole obchodziliśmy święto 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie pod opieką p.Lidii Pisuły i p.Ewy Hibner przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Ojczyzna wolna, znowu wolna!”. W rolę Polski wcieliła się Klaudia Stokłosa, ponadto w apelu wystąpili: Anna Stachowiak, Amanda Centkowska, Oliwia Grabowska, Jakub Grabowski, Antonina Głowacka, Julia Hartwich, Julia Anderson, Joanna Namieśnik, Wiktor Laskowski, Antoni Biedrzycki, Jakub Świątek, Igor Eichstaedt-Grylewicz, Leon Neumann, Jakub Podhorodecki, Jakub Nowak, Jakub Łaszewski, Wiktor Storozum. Recytacje przeplatane były patriotycznymi utworami śpiewanymi przez Olgę Koperską, a Bartosz Tomczak czuwał nad oprawą techniczną.
Następnie o godz.11.11 wszyscy odśpiewaliśmy hymn narodowy. Kolejnym akcentem tego dnia był coroczny międzyklasowy konkurs pieśni patriotycznej zorganizowany przez p. Ewę Śniegowską. Spośród 14 klas ocenianych przez jury w składzie: p. Magdalena Paternoga, p. Beata Tomaszewska, p. Marta Tollak-Łożyńska na podium znalazły się następujące klasy:
1 miejsce klasa 2TŻ
2 miejsce ex aequo klasy 1TWA oraz 1THK
3 miejsce klasa 3TAS
Wyróżnienie otrzymała klasa 2TW.

fotorelacja na fb szkoły


Wycieczka do Puszczykowa i Poznania

w czasie zwiedzania muzeumw parku trampolin

Przedstawiamy fotorelację z pierwszej wycieczki klas: 1THK i 1TRU do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie oraz do parku trampolin Stacja Grawitacja w Poznaniu.

fotorelacja


Zbiórka charytatywna dla Janka

plakat promujący akcjęuczniowie z opiekunami

2737 zł i 94 gr – to kwota, którą zebraliśmy z inicjatywy naszych uczniów dla Janka Walosa! Osobę chłopca, który urodził się bez kości piszczelowych i całe swoje dzieciństwo walczy o sprawne nogi, przedstawił nam nasz niedawny gość Jurek Górski. Naszym uczniom nie trzeba wiele aby zacząć działać i pomagać. Najpierw dziewczyny z 3TaS: Michalina, Zuzia i Paulina oraz Klaudia z 4TR upiekły ciasta i sprzedawały je. Następnie uczniowie z klasy 2 TŻiUG wpadli na genialny pomysł wypieku chleba oraz piernika jogurtowego dla nauczycieli. Produkcja odbyła się pod czujnym okiem pani G.Joszko i pana A.Nowakowskiego oraz pani E.Ribechini, która pracowała z uczniami klasy 2 technikum uzupełniającego. Podsumowując: było i smacznie i skutecznie! Tak oto kolejny raz ZSCKR Bielice pokazały, że lubimy pomagać!

fotorelacja


"Patronka polskich nauczycieli" - uroczysty apel

w czasie apeluwidok na aulę

„ Muszę być świętą, nowoczesną świętą…” to słowa samej bł. Natalii Tułasiewicz, które wybrzmiały 31 października wśród bielickiej społeczności szkolnej podczas uroczystego apelu. Kim była ta niezwykła błogosławiona, jak wyglądało jej życie i co takiego uczyniła, że została wyniesiona na ołtarze? Odpowiedź na to pytanie oraz przybliżenie zasług bł. Natalii zaprezentowali w programie artystycznym uczniowie naszej szkoły: Klaudia Stokłosa, Julia Hartwich, Agnieszka Czarny, Aleks Rzempowski, Jakub Skowron, Wojciech Kuśmirek oraz Olga Koperska z PZS. Patronka polskich nauczycieli, bo takim tytułem została nazwana bł. Natalia Tułasiewicz w 2022r., dzięki temu spotkaniu, którego była bohaterką stała się bliższa nie tylko nauczycielom naszej szkoły, ale także i uczniom.

fotorelacja


XIII Regionalny Konkurs Orki w Bielicach

w czasie pracy na polunagrodzeni

Regionalny Konkurs Orki na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach. W piątek 27 listopada 2023 roku w odbyła się XIII edycja tego konkursu, w którym wzięło udział 16 uczniów, przedstawicieli następujących szkół rolniczych:
• ZS CKU im Stanisława Staszica w Kościelcu: Patryk Musiał,
• ZS w Kościelcu k. Inowrocławia: Nikodem Glonek,
• ZS w Dobrzyniu nad Wisłą: Michał Witomski,
• ZS CKU w Gronowie: Daniel Wojtunik,
• ZS CKR w Sypniewie: Filip Kosiedowski,
• ZS CKR im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach: Stanisław Sławinowski,
• ZS CKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce: Michał Lewandowski,
• ZS CKP w Aleksandrowie Kujawskim: Kacper Pomianowski,
• ZS CKR w Powierciu: Karol Chruściński,
• ZS CKR w Kowalu: Kacper Czajkowski,
• ZS CKR w Starym Brześciu: Adam Rogowski,
• Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie: Marcin Klinger,
• ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu: Jakub Sołdan,
• ZSR im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu: Nikodem Pawlak,
• ZS CKR w Studzieńcu: Olga Dzięgielewska,
• ZS CKR im. Stanisława Stasica Swarożyn: Mikołaj Huzior.
Zadania konkursowe oceniane były przez komisję sędziowska w składzie:
• Marek Staszewski – przewodniczący Komisji Konkursowej
• Roman Bednarz – z-a przewodniczącego, przedstawiciel organizatorów
• Lech Gałęzewski – pracownik naukowy Politechniki Bydgoskiej
• Mariusz Piekarczyk - pracownik naukowy Politechniki Bydgoskiej
• Radosław Gołębiewski – przedstawiciel opiekunów uczestników konkursu, nauczyciel ZS CKR w Studzieńcu.


Wyniki konkursu:
I miejsce – Kacper Pomianowski ZS CKR w Aleksandrowie Kujawskim
II miejsce – Daniel Wojtunik ZS CKU w Gronowie
III miejsce – Michał Witomski ZS w Dobrzyniu nad Wisłą

>

Równolegle z konkursem orki odbywał się test umiejętności rolniczych dedykowany dla dziewczyn, przedstawicielek szkół rolniczych.
W konkursie tym oceniany był poziom umiejętności kierowania i manewrowania sprzętem rolniczym. Zadania konkursowe zorganizował i oceniał Pan Zbigniew Kinowski nauczyciel ZS CKR w Bielicach. W konkursie tym wzięło udział 8 uczennic przedstawicielek następujących szkół:
• ZS CKU w Gronowie: Aleksandra Arczyńska,
• ZS CKU im Stanisława Staszica w Kościelcu: Justyna Sosnowska,
• ZS CKR w Powierciu: Agata Rzepecka,
• ZS CKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce: Anna Nowak,
• ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu: Maja Iciek,
• ZS CKR w Studzieńcu: Maja Chilińska,
• Zespół Szkół CKR w Sypniewie: Lena Czeszewska,
• ZS CKR w Bielicach: Patrycja Niewiadomska.


Wyniki konkursu:
I miejsce – Maja Iciek ZS CKR w Samostrzelu,
II miejsce – Patrycja Niewiadomska ZS CKR w Bielicach,
III miejsce – Lena Czeszewska ZS CKR w Sypniewie.


Oprócz nagród głównych, wszyscy uczestnicy konkursówotrzymali okolicznościowe upominki.


Główni organizatorzy konkursu:
• Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach,
• Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
• Inter-Vax sp. z o.o.,
• Powiat Mogileński wraz z Fundacją Powiatu Mogileńskiego,
• miesięcznik Top Agrar Polska,
• PUH Chemirol Sp. z o.o. w Mogilnie,
• Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu,
• Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy,
• Politechnika Bydgoska,
• Procam Polska.


Patronat honorowy:
• Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
• Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy,
• Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
• Wojewoda Kujawsko-Pomorski


Patronat medialny:
• CMG24.pl,
• TVP3 Bydgoszcz,
• Top Agrar,


Nagrody ufundowali:
• Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
• Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
• Fundacja Powiatu Mogileńskiego,
• Pomimex Stal Sp z o. o.,
• ODR Minikowo,
• PHU Majster Kaczyński Andrzej,
• "R O L - C H E M " Art. Rolno-Przemysłowe Henryk Baranowski,
• Urząd Marszałkowski województwa kujawsko – pomorskiego,
• Inter- Vax Sp. z o. o.,
• Now-Bud Spółka j. Mogilno,
• Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza,
• Procam Polska,
• Powiat Mogileński,
• PolBud Polak Mogilno,
• Pan Szarzyński Krzysztof członek Rady Powiatu Mogileńskiego.


Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach dziękuje wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie i trud jaki włożyli w przygotowanie się do tej imprezy. Zapraszamy w przyszłym roku na XIV edycję Regionalnego Konkursu Orki

wyniki konkursu - protokół (pdf)

fotorelacja


Konkurs na najlepszy biznesplan pn. "Moje zróżnicowane i innowacyjne gospodarstwo"

logo konkursu

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do udziału w konkursie Konkurs na najlepszy biznesplan pn. "Moje zróżnicowane i innowacyjne gospodarstwo". Szczegóły konkursu na stronie ministerstwa (link poniżej).

link do strony konkursu


Światowy Dzień Żywności

w czasie pracyprezentowanie wyrobów

16 października obchodzony jest na świecie 🌏 jako Światowy Dzień Żywności 🍲🍏🍞. Dzień ten ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa 🍲🚜 a jego celem jest pogłębianie świadomości na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. W związku z tym, w dniach od 16 do 20 października, w ZS CKR w Bielicach odbył się Światowy Tydzień Żywności. W tych dniach młodzież 👫 nie tylko poznawała sposoby na jak najlepsze zagospodarowanie składników 🍽, aby uniknąć marnotrawienia żywności 🔪🍗, ale także poznawała smaki świata 🗺, gotując potrawy z różnych zakątków naszego globu 🌏.
W poniedziałek 16 października klasa 2 B-Kucharz przygotowała tarty. Tarta to jedno z najbardziej znanych i lubianych dań kuchni francuskiej 🗼. Wszystko przez to, że można przygotowywać ją na wiele sposobów – zarówno na słodko 🍏🍐, jak i wytrawnie🍲. Uczniowie wykonali tarty ze szpinakiem oraz jabłkiem i gruszką.
We wtorek - 17 października, klasa 2 TŹiUG wykonywała danie wzorowane na kuchni amerykańskiej 🗽– mini hamburgery🍔🍔.
W środę wyruszyliśmy w kulinarną podróż 🚍 do Włoch. Wszystko to za sprawą pysznej pizzy 🍕wykonanej przez młodzież z klasy 2 Kucharz.
W czwartek uczniowie z klasy 1 TŹiUG poznawali smaki Meksyku, wykonując i serwując aromatyczną quasadillę 🌮.
W ostatnim dniu, w piątek 20 października, młodzież z klasy 3 TŹiUG oraz 1 B-Kucharz podsumowali nasz Tydzień Żywności i solidarności w walce z głodem. Uczniowie 👫wykonali 🔪 apetyczne😋 i zdrowe😍 kanapki🍞🧀🍣 , symbol kuchni polskiej, i starali się nakarmić jak najwięcej osób👫🔪 w naszej szkole. 🏫 Kanapki rozeszły się w kosmicznym tempie 🚀😁.
Tydzień Żywności w naszej szkole odbył się pod okiem p. I. Przysiudy, p. E. Rólskiej, p. G. Joszko, p. K. Zientek oraz p. A. Nowakowskiego.

fotorelacja


Spotkanie z Jerzym Górskim

w czasie spotkania w aulićwiczenia na boisku szkolnym

W naszej szkole mieliśmy Mistrzowski Dzień dzięki wizycie pana Jerzego Górskiego - bohatera filmu pt. "Najlepszy", Mistrza Świata w triathlonie oraz podwójnego Ironmana! Pan Jurek przyjechał do nas na zaproszenie p. Ewy Śniegowskiej, która mailowo przedstawiła mu osiągnięcia szkolnego triathlonisty Franka Łożyńskiego. Dla Franka dużą inspiracją stała się właśnie historia Jurka Górskiego przedstawiona w filmie.
Ironman spędził noc w naszym internacie a od rana cała społeczność szkolna poznała historię Jurka. Nasz gość opowiedział o swoich zmaganiach od momentu gdy jako 14-latek wszedł w świat narkomanów, poprzez czas odwyku, walki o siebie, aż do wejścia w uzależnienie od sportu. Usłyszeliśmy motywujące do działania słowa człowieka, który przeszedł długą i trudną drogę od całkowitego dna do mistrzowskiego podium.
Jurek Górski zaprosił nas do ćwiczeń "animal flow" oraz do podjęcia wyzwania "12 minut dla siebie". Nasz gość skorzystał również z zaproszenia klas THK wraz z nauczycielami na uroczystość Hubertusa.
Dziękujemy Jurek!

fotorelacja


Spotkanie z przedstawicielami FJDynamics

prelegencimłodzież uczestnicząca w spotkaniu

W dniu 17 października młodzież klas rolniczych i mechanizacji rolnictwa miała okazję uczestniczyć w prelekcji przeprowadzonej przez państwo Aleksandrę i Huberta Sulskich przedstawicieli firmy FJDynamics. Firma ta zajmuje się robotyką, koncentruje się na cyfryzacji, automatyzacji i nowej energii. Technologie te są obecnie powszechnie stosowana w rolnictwie precyzyjnym, budownictwie cyfrowym, geoprzestrzennym, elektrycznym itp.
Szczególnie szeroko zostały omówione zestawy do automatycznego kierowania FJD AT1 i FJD AT2. Tego typu zestaw zamontowany jest na naszym szkolnym ciągniku. W dyskusji poruszono wiele kwestii związanych z optymalnym ustawieniem parametrów działania tego urządzenia a także przyczyn ewentualnych problemów, które pojawiały się w pracy na naszych polach. Spotkanie zorganizował pan Marek Staszewski.

fotorelacja


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

w czasie apelupożegnanie księgowego

W piątek, 13 października, społeczność bielickich szkół świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu spotkali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz zaproszeni goście. Zebranych powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Wiktoria Olszowska, która złożyła na ręce Dyrekcji kwiaty. Następnie głos zabrali: pan Paweł Kraśny, dyrektor ZS CKR w Bielicach i pan Jacek Jabłoński, dyrektor PZS w Bielicach, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Marzena Olejnik oraz zaproszeni goście.
W trakcie uroczystości, którą uświetniła śpiewem Olga Koperska, uczniowie wręczyli nagrodę wybranemu przez siebie Belfrowi Roku- pani Justynie Maciejewskiej, natomiast panowie dyrektorzy uhonorowali nagrodami nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Rozdano również stypendia ufundowane przez Radę Rodziców oraz nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym. Apel był także okazją do uroczystego pożegnania odchodzącego na emeryturę, zasłużonego głównego księgowego Zespołu Szkół, pana Jacka Nowińskiego, któremu dyrektor Paweł Kraśny podziękował za wieloletnią, owocną współpracę.

fotorelacja

- - - - -

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

w czasie ślubowaniakonkursy i zabawy

Druga część imprezy poświęcona była uczniom tegorocznych klas pierwszych – złożyli oni ślubowanie na sztandar Szkoły, a następnie uczestniczyli w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski turnieju.

fotorelacja


Otrzęsiny w internacie

w czasie zabawymieszkańcy w internatu

W naszym internacie dbamy o to, by podtrzymywać tradycje, więc jak obyczaj każe powitaliśmy wychowanków klas pierwszych. Pierwszaki musiały udowodnić, że można ich przyjąć do grona internatowej braci. Młodzież musiała wykonać kilka zadań przygotowanych przez samorząd internatu. Na koniec każdy pierwszoklasista wypił i złożył ślubowanie😀. Pasowany został także pan Grzegorz Kamiński, który od tego roku został Kierownikiem Internatu.

fotorelacja


Wycieczka integracyjno - edukacyjna do Bydgoszczy

w czasie wycieczkiw kinie

W dniu 10 października uczniowie 👭👬z klasy 1 i 2 TŻiUG 👨‍🍳oraz 2 TMR🚜 pojechali 🚍 na wycieczkę edukacyjno-integracyjną do Bydgoszczy.
Zwiedzanie zaczęliśmy od punktów gastronomicznych👨‍🍳🥘🍳 gdzie młodzież zapoznała się z różnymi kuchniami narodów, asortymentem potraw, wyposażeniem sprzętu gastronomicznego oraz sposobami serwisu. Następnie obejrzeliśmy film "Twórca" w kinie📽️🍿. Na koniec młodzież zmagała się z zagadkami 🔎 w escape room-ach w @wyjscieawaryjne. Dzięki świetnej współpracy wszyscy poradzili sobie doskonale z zadaniami👌. Dobra zabawa pozwoliła poznać swoje mocne strony💪💥 Dzień pełen wrażeń 🤩💥minął bardzo szybko. W doskonałych humorach wróciliśmy do Bielic. Myślę, że wycieczka długo zostanie w naszej pamięci. Planujemy już kolejną wspólną wyprawę 🗺️🧳- podróże wszak kształcą😉
Opiekunami wycieczki byli: p. G. Joszko, p. K. Zientek i p. A. Nowakowski.

fotorelacja


Etap szkolny XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce

w trakcie rozwiązywania zadańnasza drużyna

W poniedziałek 9 października uczniowie klas turystycznych wzięli udział w etapie szkolnym XI Olimpiady Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie klasy II technik turystyki na obszarach wiejskich i uczniowie klasy V technik turystyki. Młodzież miała do rozwiązania test składający się z 40 pytań zamkniętych. Pytania dotyczyły m.in: geografii turystycznej, organizacji ruchu turystycznego i wiedzy z branży turystycznej. Do etapu okręgowego, organizowanego w styczniu 2024 przeszło 2 uczniów z każdej klasy. Z klasy II Technik turystki na obszarach wiejskich najlepsze wyniki uzyskali Adam Wekwejt oraz Natalia Pyrdał, a w klasie V TAS Aleksandra Jaromin i Olga Koperska. Gratulujemy! Trzymamy za Was kciuki podczas kolejnych etapów. Tematem przewodnim tegorocznej Olimpiady jest niematerialne dziedzictwo kulturowe w turystyce. Pretekstem do podjęcia takiego zagadnienia są obchodzone w 2023 r. dwa jubileusze: 20-lecia przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzeniom tym towarzyszy wędrująca po Polsce plenerowa wystawa czasowa „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”, podczas której organizowane są liczne wydarzenia dodatkowe.

fotorelacja


V Miejsce w Mistrzostwa Polski Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny

w trakcie zawodównasza drużyna

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach V drużyną Mistrzostw Polski Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny w konkurencji drużyn mieszanych i męskich w kategorii open🏋️‍♀️💪👏
Po wygraniu eliminacji strefowych nasi bieliccy siłacze 6-7 października wybrali się w dalekie wschodnie rejony Polski, by trzeci raz z rzędu wystąpić w finałowych zawodach Szkół Rolniczych w Przeciąganiu Liny. Tak jak w poprzednim roku do finałowych zawodów wprowadziliśmy, dwie drużyny, które na miarę swoich możliwości zaprezentowały się w finale.
Warto tutaj wspomnieć, że dyscyplina ta to jeden z najstarszych sportów olimpijskich, który był obecny na igrzyskach w latach 1900-1920.
Tegoroczne zawody odbyły się w mało sprzyjającej aurze... wiatr, deszcz, który przeszedł przed zawodami nie pomagał w rywalizacji, a wręcz spowodował nazbyt niebezpieczne warunki dla sportowej rywalizacji... Bardzo blisko umownego pudła była przede wszystkim nasza drużyna mieszana, której w ostatecznym rozrachunku zabrakło jednego wygranego pociągnięcia. Szkoda tym bardziej, bo tak jak w poprzednim roku byliśmy bardzo blisko tego czynu... Ogromne brawa należą się wszystkim bielickim siłaczom, walczymy dalej..💪🏻 Brawa dla: Klaudii Baranowskiej, Agaty Nowakowskiej, Błażeja Ziemniaka, Kamila Krysiaka, Jakuba Mazura, Mateusza Mielcarka, Macieja Napierały👏
kapitan: Tomasz Wyzina

fotorelacja


Pasowanie uczniów klas pierwszych weterynaryjnych

grupa weterynarzyw czasie zabawy

6 października byliśmy świadkami przyjęcia uczniów klas 1 TWA i 1 TWB do społeczności weterynaryjnej. Zanim przyszli weterynarze złożyli ślubowanie musieli poddać się, przygotowanemu przez kolegów i koleżanki ze starszych klas, testowi przydatności do zawodu. Zabawne konkurencje wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Na zakończenie, po pasowaniu na „kota weterynaryjnego”, przyszła pora na wspólny taniec.

fotorelacja


Wycieczka do Torunia

zdjęcie grupowew czasie zwiedzania

5 października 2023 roku uczniowie klas I TMR, II TRH i II TTM byli na wycieczce w mieście Kopernika. W Młynie Wiedzy wykonywali doświadczenia z przedmiotów ścisłych i ćwiczyli swą orientację w terenie. Po burzy mózgów udali się do kina na popularną polską komedię. Niezwykle zgrana grupa sprawiła, że Toruń pozostał miłym wspomnieniem. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. B. Gąsiorowska, p. M. Walkowiak i p. M. Leśniewski.

fotorelacja


Zjazd Absolwentów Białych Kujaw i Wychowanków Internatu

absolwenciuczestnicy

W dniu 30 września 2023 roku w auli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach odbyła się część oficjalna Zjazdu Absolwentów, którzy na przestrzeni lat tańczyli w Zespole Białe Kujawy lub byli wychowankami Internatu. Spotkanie Białych Kujaw nie mogłoby się odbyć bez Dyrektora Zespołu Szkół Pana Pawła Kraśnego, Dyrektora Seniora Pana Stanisława Wojtasińskiego oraz wieloletnich opiekunów zespołu Pani Elżbiety Śródki, Pana Waldemara Krystkowiaka i Pani Zofii Śmigielskiej oraz obecnej opiekunki zespołu Pani Justyny Burzyńskiej. Nie zabrakło wśród zaproszonych gości tych, dzięki którym Zespół na przestrzeni lat wiele zawdzięczał, stąd też obecność Panów Mirosława Skowrońskiego, Krzysztofa Witczaka oraz skarbnika Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach Mariana Kotarskiego. Zespół wiele zawdzięcza również Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Marzenie Olejnik, która okazała wielkie wsparcie dla tancerzy. W uroczystości brały udział również Radna Rady Miejskiej w Mogilnie Pani Barbara Lech oraz długoletnia wychowawczyni Internatu Hanna Patulak-Ruta.
Białe Kujawy zaprezentowały starszym kolegom poloneza, mazurka, kujawiaka, oberka i krakowiaka i wykonały utwór „Czerwone jabłuszko oraz „W moim ogródeczku” a następnie zadeklamowały wiersz, który wywołał wiele emocji u absolwentów.
Młodzież zaprezentowała nowo zakupione stroje, po czym nadszedł czas na podróż sentymentalną do lat szkolnych. Prezentacja przygotowana przez Panią Justynę Burzyńską wywołała wiele emocji, które stały się inspiracją do zwiedzenia szkoły i Internatu oraz kontynuowania wspomnień w Sali Biesiadnej w Jeziorach Wielkich.
Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi Jakubowskiemu, który uwiecznił w obiektywie te niesamowite chwile wzruszeń.

fotorelacja


Z wizytą na Agro Show w Bednarach

młodzież przy autobusiewidok na targi

22 września wystartowały Targi Agro Show 2023. W tym dniu prawie stu uczniów klas rolniczych i mechanizacji rolnictwa z naszej szkoły wyjechało autobusami do podpoznańskich Bednarów aby razem z rolnikami z całego kraju, wziąć udział w największej plenerowej wystawie branżowej w Europie. A było co oglądać i podziwiać: maszyny i urządzenia rolnicze, wyposażenia gospodarstw rolnych, producentów pasz, nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, części zamiennych, a także firmy świadczące usługi dla rolnictwa.

fotorelacja


Awans do finału Mistrzostw Polski

w czasie zawodówzwycięska drużyna

W eliminacjach strefowych, które odbyły się w Powierciu / Kole nasze dwie drużyny tj. męska i mieszana bezapelacyjnie wygrały zawody, wygrywając wszystkie swoje mecze, nie tracąc przy tym ani jednego pociągnięcia💪🏻
Świetna postawa naszych siłaczy pozwoliła tym samym awansować do ścisłego ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 07.10 na Podlasiu w dalekim Sokołowie Podlaskim. W zawodach wystartowała również nasza trzecia drużyna w kategorii drużyn mieszanych w limicie 400 kg. Nasi debiutanci zajęli bardzo dobre drugie miejsce ustępując jedynie gospodarzom z Powiercia.
Hart ducha, nieustępliwość i wiara we własne siły to te cechy, które miejmy nadzieję pokażą nasi bieliccy siłacze również w ogólnopolskim finale. Trzymajcie 👊...
Skład bielickiej drużyny: Ewa Chodoń, Agata Nowakowska, Błażej Ziemniak, Kamil Krysiak, Grzegorz Bogusiewicz, Mateusz Mielcarek, Maciej Napierała, Klaudia Baranowska, Michalina Klupczyńska, Andżelika Stanisławska, Patrycja Niewiadomska, Mateusz Domieracki, Grzegorz Najkowski, Łukasz Łączyński, Mateusz Kąkol.👏
kapitan: Tomasz Wyzina, opiekun: Dominika Pachała

fotorelacja


VI Bielickie Dożynki Młodzieżowe

starostowie dożynekwystęp Białych Kujaw

wieńce dożynkowezabawa dożynkowa

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dożynek

fotorelacja


Odsłonięcie portretu Hilarego Sulskiego

8 września 2023 r. w auli ZS CKR w Bielicach odbyła się uroczystość odsłonięcia portretu i tablicy pamiątkowej poświęconej legendarnemu dyrektorowi, patriocie, oficerowi obrońcy Warszawy w 1939 r., budowniczemu nowoczesnego kompleksu szkolnego w Bielicach w latach 1949 – 1977 – Hilaremu Sulskiemu. Pomysłodawcą uroczystości był Józef Ossowski – członek Stowarzyszenia Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach. Poświęcenia Miejsca Pamięci dokonał ks. podporucznik Mariusz Kamiński – Kapelan 82. Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej w Inowrocławiu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rady Powiatu i Gminy Mogilno, Krąg Starszyzny harcerskiej im. harcmistrza Henryka Mazurkiewicza w Mogilnie oraz absolwenci naszej szkoły. Po części oficjalnej wszyscy uczestniczący w uroczystości zostali zaproszeni do stołówki szkolnej na poczęstunek. Wydarzenie prowadził dyrektor Paweł Kraśny i Leszek Maciejewski.

fotorelacja


Stypendia "Talent" dla naszych uczniów

stypendyści

W dniu 6 września uczniowie naszej szkoły odebrali stypendia z programu „Talent”. Stypendia te fundowane są przez Powiat Mogileński oraz Fundację Powiatu Mogileńskiego.
W roku szkolnym 2022/23 stypendium otrzymali: Igor Gwiazda, Natalia Mądra, Anna Stachowiak, Oliwia Grabowska, Natalia Graniczna, Amanda Centkowska, Radosław Rogacki, Franciszek Łożyński.
Gratulujemy!


Szkolenie dotyczące chorób ziemniaków

w czasie szkoleniaocena zdrowotności bulw zielmniaków

W dniu 5 września w naszej szkole odbyło się szkolenie przeprowadzone dla okolicznych rolników, w którym brali udział także uczniowie technikum rolniczego na temat: „Porównanie odporności na patogeny nowych odmian ziemniaków skrobiowych i jadalnych”. Szkolenie przeprowadzili panowie Marek Radzimierski z KPODR w Minkowie i Tomasz Orlikowski z IHAR w Boninie.
W trakcie spotkania omówione zostały najważniejsze choroby zagrażające ziemniakom. W części praktycznej dokonano prezentacji nowych odmian ziemniaków oraz oceny ich zdrowotności. Prezentacji dokonali przedstawiciele EUROPLANT HZ, PMHZ Strzekęcino i HZ Zamarte a ocenę zdrowotności dokonał dr Tomasz Olikowski.
Bulwy pobrano z plantacji doświadczalnej, która została założona na szkolnych polach.
Spotkanie zorganizował Ośrodek Doradztwa Rolniczego, którego przedstawicielem był pan Sławomir Szpulecki oraz pan Roman Lewandowski.

fotorelacja2 września 2023 to dzień triumfu Franka!

na podiumTranek

Franek Łożyński zajął III miejsce w zawodach CASTLE TRIATHLON Malbork. Znów udowodnił swoją siłę, determinację i pokazał, że pasje są po to, by je realizować!!!
Gratulujemy sukcesu!!!


Moja Wizja Zero - konkurs

plakat

Zachęcamy do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami w gospodarstwie rolnym" zorganizowanym przez KRUS. Poniżej znajdują się: link do strony z informacjami o konkursie oraz list intencyjny prezesa KRUS.

link do strony KRUS

list intencyjny