Aktualności 2022/23

W dniu 28 września kolejna "Wampiriada"

plakat reklamujący akcję krwiodawstwa

W dniu 28 września (środa) odbędzie się kolejna akcja honorowego oddawania krwi tzw. WAMPIRIDA. Wszystkie osoby pełnoletnie chcące wziąć udział w akcji serdecznie zapraszam w godzinach od 9 do 19 do krwiobusu, który będzie stacjonował przed aulą.
W razie pytań jestem do Waszej dyspozycji w gabinecie 44 (II piętro budynek główny).
Magdalena Paternoga

Informacje dla krwiodawców

Osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:
• które ważą co najmniej 50 kilogramów,
• u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
• które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
• które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:
• nie mieć objawów przeziębienia,
• nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Co zrobić przed oddaniem krwi:
• dzień przed oddaniem krwi pij dużo płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej),
• wyśpij się,
• zjedz lekki posiłek (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu),
• ogranicz palenie papierosów,
• nie przychodź oddawać krwi po spożyciu alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Wycieczka do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy

uczennice nanoszą wymazy

Dnia 21.09.2022r. (środa) klasy czwarte technikum weterynaryjnego miały okazję zapoznać się z pracą Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy. Była to typowa wycieczka edukacyjna. Uczniowie poznali pracownie, które pomagają w diagnozowaniu czynników wywołujących choroby u zwierząt. Zwiedzili pracownię bakteriologii, mykologii, serologii, parazytologii, chorób ryb i inne. Uczniowie samodzielnie wykonywali np. posiewy. W trakcie wycieczki młodzież przebywała pod opieką lek. wet Stanisława Fraś, pana Tomasza Wyziny oraz wicedyrektora pani Zofii Śmigielskiej.

fotorelacjafilm na youtube

Przyjęcie uczniów z klasy I TW do społeczności weterynarzy

uczniowie na scenie w czasie pasowania

19 września uczniowie z klasy I technikum weterynaryjnego złożyli uroczyście deklarację lojalności i zostali oficjalnie przyjęci do społeczności weterynarzy. Wygląd pierwszaków, czyli „kotów weterynaryjnych” był z tej okazji niecodzienny. Uczniowie mieli przyczepione kolorowe ogony i kocie uszy oraz namalowane na twarzach wąsy i noski. Dr. Stanisław Fraś pasował każdego z nich 50-letnią kością udową byka. Na dowód pasowania każdy otrzymał zapinkę z logo technikum weterynarii, oraz pieczątkę z logo przyłożoną na przegub dłoni. Wesoła zabawa, tańce i słodki poczęstunek uprzyjemniły wspólnie spędzony czas.

W uroczystości uczestniczyły panie Zofia Śmigielska i Agnieszka Jakubowska, które otrzymały logo z dopiskiem przyjaciel. Przygotowaniem imprezy i jej prowadzeniem zajęli się wszyscy starsi uczniowie technikum weterynaryjnego oraz nauczyciel zawodu lekarz weterynarii pani Julita Fraś.

Wycieczka do łódzkiego Orientarium

16 września grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do łódzkiego Orientarium. Po drodze, w Starym Brześciu młodzież przeszła labirynt, który został przygotowany dzięki współpracy BCKiH „Wahadło” oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu. Uzbrojeni w instrukcje i mapki oraz czytniki QR-kodów uczestnicy wycieczki, bawiąc się przy tym dobrze, przeszli ten wyjątkowy na skalę regionu labirynt korytarzy w kukurydzy. Kolejnym punktem wyjazdu był ogród zoologiczny w Łodzi, na terenie którego znajduje się Orientarium, czyli najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej, gdzie można było obejrzeć i sfotografować wiele skrajnie zagrożonych wyginięciem gatunków.Uczniowie wrócili do Bielic pełni wrażeń. Podczas wycieczki młodzież była pod opieką pań Anny Szalaty, Ewy Hibner i Magdaleny Paternoga.

Spotkanie z panem Maciejem Sędzikowskim – ratownikiem medycznym

uczennica wykonujaca masaż serca na fantomie

15 września uczniowie klas turystycznych (technikum obsługi turystycznej oraz technikum turystyki na obszarach wiejskich) spotkali się z panem Maciejem Sędzikowskim – Ratownikiem Medycznym. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i możliwość przećwiczenia działania w sytuacjach zagrożenia życia.
Młodzież ćwiczyła prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sposób tradycyjny, wykonując uciski klatki piersiowej i wdechy, a także przy użyciu urządzenia AED czyli Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego.
Spotkanie zorganizowała Ewelina Banaszkiewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi.