Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Powstańców Wielkopolskich

CKR
w Bielicach

Aktualności 2024/25

Doradca rolniczy

Do Zespołu Szkół w Bielicach zawitała pani Beata Hełminiak - doradca rolniczy z Ośrodka Rolniczego w Minikowie. Uczniowie Technikum Rolniczego dowiedzieli się jak tworzyć dywersyfikacje w inwestycjach rolnych m.in. przez Rolniczy Handel Detaliczny. Młodzież dowiedziała się o zaletach i możliwościach bezpośredniej sprzedaży własnych produktów rolnych z gospodarstwa do konsumentów oraz sklepów, restauracji, pensjonatów i na targowiskach. Najważniejsze jest bezpieczeństwo konsumentów ale producent musi uwzględniać limity i procedury określone przez MRiRW. Takie spotkania to duża dawka praktycznej wiedzy dla młodzieży i ich rodziców.

fotorelacja


Andrzejki 2024

Zadrżały mury budynku ZSCKR BIELICE! Stało się! W dniu 28 listopada odbyła się druga edycja imprezy andrzejkowej w naszej szkole. Ponad 150 osób bawiło się na szkolnych andrzejkach zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców. Zabawa była pełna tańca, radości i uśmiechu. To wydarzenie było nie tylko świetną okazją do integracji, ale także do oderwania się od szkolnej rutyny. Za niesamowitą oprawę muzyczną i pokazy świetlne odpowiedzialni byli mistrzowie RB Events, Robert Buczel i Łukasz Zarzyka – absolwenci naszej szkoły. Dziękujemy! Za uwiecznieniem niezapomnianych momentów, które będą pamiątką na wiele lat dla naszych uczniów, stał Daniel Błaszczyk – absolwent naszej szkoły, z Roztańczonej Fotobudki 360. Dziękujemy! Za stołem z przekąskami królują przyszli mistrzowie kuchni: uczniowskie klasy II Technikum Żywienia, a nad nimi czuwała Master Szef, kreatorka i dobry duch naszej imprezy, pani Kasia Zientek – prawdziwa gwiazda kulinarnego świata. Dziękujemy! Serdeczne podziękowania kierujemy również do: Dyrektora Zespołu Szkół CKR w Bielicach pana Pawła Kraśnego, KGW Pałucka Skórka z gminy Rogowo, Piekarnia Łabiszyn – Piotr Zawistowski, Fundacji Powiatu Mogileńskiego, SM – AGRO Sławomir oraz Adam Matkowscy, pani Marzeny Olejnik. Dziękujemy! W trosce o bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczniów, nad imprezą czuwała liczna grupa nauczycieli naszej szkoły. Dziękujemy! Na koniec pragniemy złożyć serdeczne podziękowania skromnej grupie pomysłodawców i organizatorów imprezy, nasz zdolny i zaangażowany Samorząd Uczniowski: Zuzanna Kopeć, Zofia Leśniewska, Julia Anderson, Michalina Klupczyńska, Klaudia Stokłosa, Klaudia Baranowska, Agata Molenda, Miłosz Zawistowski, Piotr Winkiel, Stanisław Sławinowski, Adam Wekwejt wraz z opiekunem Marcinem Leśniewskim. Wasza praca i zaangażowanie w przygotowanie imprezy sprawiły, że była ona niezapomnianym wydarzeniem! Kto wie, co przyniesie przyszłość, ale jedno jest pewne – te Andrzejki na długo zapadną w pamięci!

fotorelacja


Olimpiada ZUS

26 listopada 2024r odbył etap szkolny Olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". W rywalizacji wzięło udział 22 uczniów klas drugich technikum, którzy rozwiązywali test o zróżnicowanej skali trudności. Obejmował on zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych, zasiłków oraz historii ZUS. Po sprawdzeniu i ocenie prac komisja szkolna wyłoniła reprezentację, która zdobyła największą ilość punktów i są to uczennice klasy II A Technikum Weterynarii: Zuzanna Fredyk, Barbara Skarbińska i Jagoda Michałowska. Dziewczynom życzymy powodzenia i zakwalifikowania się do etapu wojewódzkiego olimpiady.


Stanisław Furche zajął II miejsce w konkursie pt.: "Najbardziej opłacalne zawody w Unii Europejskiej"

Uczeń klasy II B Technikum Weterynarii z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach Stanisław Furche zajął II miejsce w konkursie pt.: "Najbardziej opłacalne zawody w Unii Europejskiej" organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Inowrocławiu. Dziękujemy za udział i zaangażowanie w konkursie, dostarczając swoimi pomysłami cenne wskazówki i inspirację dotyczącą możliwości rozwoju zawodowego w Unii Europejskiej.


Wycieczka klas gastronomicznych

Pod koniec października 2024 uczniowie klas gastronomicznych mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wycieczce szkolnej, która była pełna ciekawych doświadczeń i nowych inspiracji zawodowych. Nasza podróż rozpoczęła się od wizyty w Hotelu Brzoza w Brzozie, gdzie mieliśmy okazję zajrzeć za kulisy pracy w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Dzięki uprzejmości pracowników hotelu, mogliśmy zobaczyć, jak funkcjonuje profesjonalna hotelowa sala restauracyjna oraz jakie dania przygotowywane są dla gości. Otrzymaliśmy cenne wskazówki dotyczące organizacji pracy, zarządzania kuchnią oraz obsługi gości, co na pewno przyda się nam w przyszłości. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Galerii Focus w Bydgoszczy. Skupiliśmy się na obserwacji oferty gastronomicznej centrum handlowego, przyglądając się różnym restauracjom i punktom gastronomicznym. Była to świetna okazja, aby zobaczyć, jak działa gastronomia w takim miejscu, jak galerie handlowe, oraz jakie trendy dominują w menu. Każdy z nas miał chwilę, aby spróbować swoich sił w ocenie jakości oferowanych potraw i porównać to, czego uczymy się na zajęciach, z rzeczywistością. Zwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w kinie Helios, gdzie wszyscy mogliśmy zrelaksować się przy wspólnym oglądaniu filmu. Był to doskonały moment na odpoczynek po intensywnym dniu pełnym wrażeń. Wycieczka była dla wszystkich uczestników bardzo udana. Zarówno wizyta w hotelu, jak i analiza oferty gastronomicznej w galerii dostarczyły nam wielu inspiracji. Wspólne spędzenie czasu w kinie dodatkowo wzmocniło naszą klasową więź. Wszyscy wróciliśmy pełni nowych pomysłów i zapału do nauki! Opiekunami wycieczki były Genowefa Joszko i Katarzyna Zientek.

fotorelacja


11 listopada

„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” Pamięć o bohaterach sprzed 106 lat sprawiła, że 6 listopada 2024 r. uczniowie: Amanda Centkowska, Oliwia Grabowska, Jakub Grabowski, Izabela Dojs, Malwina Habel, Wiktoria Gumulińska, Klaudia Stokłosa, Julia Tabat, Zofia Murzyn, Marcelina Lewandowska, Anna Filipiak, Weronika Krzewińska, Agata Giemza, Julia Gorzelańczyk, Kinga Kwiecińska, Magdalena Malak, Salomea Pietrzak, Zuzanna Rogalska, Ewelina Rosińska, Michalina Sass, Natalia Trochowska, Paulina Wiśniewska, Magdalena Woźniak i Marcelina Zebel zaprezentowali społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny. Oprawą techniczną zajęli się Piotr Wypych i Jakub Leśniewski.

fotorelacja


Hubertus 2024

W dniu 17 października odbył się w naszej szkole tradycyjny Hubertus, czyli święto myśliwych i jeźdźców. Wzięli w nim udział uczniowie technikum hodowli koni. W programie, oprócz wyjazdu w teren, była gonitwa za lisem, lis szukany, gry i zabawy w hali oraz poczęstunek. W rolę lisa wcieliła się Wiktoria Koszuta z klasy V THK. Podczas gonitwy najlepsza okazała się Barbara Okraska z klasy V THK, która złapała lisią kitę! Lisa szukanego znalazła Marcelina Lewandowska z klasy II THK. Gratulujemy zwycięzcom!👏👏👏 Impreza odbyła się w świetnej atmosferze, we wspaniałej jesiennej aurze i z udziałem dzielnych koni zarówno tych szkolnych jak i przyjezdnych.

fotorelacja


Wizyta studyjna u rolnika ekologicznego

Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach (gmina Mogilno) w ramach projektu „Zielony Wolontariat Młodych” (Program Erasmus+, KA154-YOU - Działania partycypacyjne młodzieży) odwiedzili gospodarstwo Bartłomieja Piskorskiego - rolnika ekologicznego w Kołodziejewie k. Mogilna. Mieli okazję poznać zasady prowadzenia ekologicznego gospodarstwa rolnego realizującego strategię „od pola do stołu”, jak i również poznać innowacyjne metody zwalczania chwastów. Warto dodać, że Bartłomiej prowadzi gospodarstwo demonstracyjne oraz Centrum Rolnictwa i Ogrodnictwa Ekologicznego – Organic Center. Jego przedsięwzięcie biznesowe w tegorocznym Rankingu Złota Setka Pomorza i Kujaw zdobyło wyróżnienie. - Cieszę się, że swoją wiedzą i doświadczeniem mogłem podzielić się z uczniami szkoły rolniczej w Bielicach – podkreśla Bartek, który również prowadzi zajęcia ze studentami uczelni rolniczych. - Optymizmem napawa zainteresowanie ekologią młodych, przyszłych rolników. Liczę, że nawiązany podczas dzisiejszego spotkania kontakt, będziemy dalej utrzymywać. Młodzież miała okazję poznać korzyści płynące z rolnictwa ekologicznego oraz jego wpływ na ekosystemy. Uczestnicy spotkania zobaczyli maszyny wykorzystywane w ekologicznej uprawie i wzięli udział w praktycznych zajęciach w terenie. Na zakończenie był poczęstunek, stanowiący miły akcent integrujący wszystkich. - Takie wizyty studyjne są wartościowe i potrzebne – dodaje Piotr Ignaszak, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół CKR w Bielicach. - Chętnie będziemy uczestniczyć w kolejnych działaniach projektu „Zielony Wolontariat Młodych”.

fotorelacja


Międzypokoleniowy Turniej Piłki Siatkowej z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Nieprzerwanie od kilkunastu lat organizowany jest w szkole „Międzypokoleniowy Turniej Piłki Siatkowej z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. W tym roku w zmaganiach sportowych brały udział następujące drużyny: 1. Nauczyciele( D.Pachała, Z.Buczkowska, J. Burzyńska, B.Rólski, T.Wyzina) 2. Absolwenci( P.Gębala, J.Rogowski, M.Hajdys, K.Krysiak, P.Gauden, B.Pers) 3. Reprezentacja dziewcząt MUKS Bielice 4. Reprezentacja chłopców( K.Kaźmierczak, J.Frankiewicz, F.Zalewski, A.Paluszyński, M.Kąkol, B.Lisiecki, D.Król, B.Pyrdał, O.Roszak, T.Nitzler, I.Kozłowski 5.Absolwentki( J.Kotlińska, A.Manysiak, J.Piątek, K.Wielińska, J.Wieczorek, A.Pawlak). Mecze odbywały się systemem każdy z każdym. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczyła Pani wicedyrektor – Zofia Śmigielska. Statuetki MVP w poszczególnych drużynach otrzymali: J.Wieczorek, K.Gabryszewska, M.Hajdys, M.Kąkol, J.Burzyńska. Sędzią głównym Turnieju był Pan Bernard Łaganowski. Nagrody zostały ufundowane przez Radnego Rady Miejskiej Pana Stanisława Redmana, który od wielu lat wspiera nasze inicjatywy. Podczas wspólnych zmagań sportowych liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Wynik nie był najważniejszy. Do zobaczenia za rok😊

fotorelacja


Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 11 października, społeczność ZSCKR w Bielicach świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Zuzanna Kopeć oraz Adam Wekwejt złożyli na ręce dyrekcji kwiaty. Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Zofia Śmigielska. W trakcie uroczystości uczniowie wręczyli nagrodę wybranemu przez siebie Belfrowi Roku – księdzu Krzysztofowi Januchowskiemu. Podczas apelu zaprezentowano również nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego. Druga część imprezy poświęcona była uczniom tegorocznych klas pierwszych – złożyli oni ślubowanie na sztandar Szkoły, a następnie uczestniczyli w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski turnieju. Apel przygotował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panem Marcinem Leśniewskim.

fotorelacja


Lekcje z ZUS

W ramach zajęć z przedmiotu biznes i zarządznie uczniowie spotkali się z koordynatorem ds. promocji i edukacji ZUS p. Joanną Karsznia. Młodzież uczestnicząca w "Lekcjach z ZUS" jest przygotowywana do sprawdzenia swojej wiedzy o ubezpieczeniach społecznych w olimpiadzie ZUS. Uczestnicy projektu, wkraczając w dorosłe życie, będą mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące swojej aktywności na rynku pracy. Poznają swoje prawa, obowiązki, ale też konsekwencje nieopłacania składek. Biorąc udział w programie otrzymują zastrzyk wiedzy, który zaprocentuje w ich dorosłym życiu. Poszerzają horyzonty dotyczące tego, co daje im ubezpieczenie społeczne w sytuacji różnych zdarzeń losowych, jak na przykład własna choroba, choroba członka rodziny albo długotrwala niezdolność do pracy. Na spotkaniu nie zabrakło upominków dla uczestników, quizu z nagrodami oraz wielu pytań ze strony ucznów zainspirowanych tematyką ubezpieczeń.

fotorelacja


Wycieczka integracyjna do Poznania

Fotorelacja z wycieczki integracyjnej do Poznania

fotorelacja


Zbiór buraków cukrowych

W dniu 12 października 2024 r. (sobota) w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach zakończono zbiór buraków cukrowych. Prace zostały przeprowadzone przez firmę AGRO Kam-Tom Kamil Borys, Tomasz Wojciechowski ze Ślesina, przy użyciu samobieżnego sześciorzędowego kombajnu GrimmeRexor 6200 Platinum. Zbiór buraków cukrowych wykonano na polu o powierzchni 4 ha, obsianym pięcioma odmianami buraków cukrowych: Janetka, Janulka, Javelin, Pomerania oraz Tradycja. Nasiona tych odmian zostały dostarczone do szkoły przez Kutnowską Hodowlę Buraka Cukrowego Sp. z o.o., a nadzór nad plantacją, z ramienia producenta nasion, sprawował Pan Dawid Siwiński, Doradca Regionalny KHBC. Proces produkcji buraków cukrowych był nadzorowany przez Panów Karola Dłutkowskiego, Głównego Specjalistę oraz Mirosława Wegnera, Starszego Specjalistę z Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. Program ochrony roślin i nawożenia został opracowany przez doradcę firmy AmpolMerol, Pana Marcina Wilka, a na plantacji zastosowano obok nawozów i środków ochrony roślin, preparaty Cuperdem, Humiflow, Eckosil, Megafol oraz Speedfol dostarczone przez Pana Tomasza Lisieckiego, przedstawiciela firmy AMAGRO. Realizacja tego projektu stanowiła cenne doświadczenie edukacyjne dla uczniów, umożliwiając im poznanie nowoczesnych technologii stosowanych w uprawie i zbiorze buraków cukrowych. Współpraca z profesjonalnymi firmami i specjalistami z branży rolniczej przyczynia się do wzbogacenia procesu kształcenia, a także przygotowania młodzieży do pracy w nowoczesnym rolnictwie. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom wymienionym powyżej za zaangażowanie i udzieloną pomoc w realizacji uprawy i zbioru buraków cukrowych. Dzięki ich wsparciu i profesjonalizmowi uczniowie mieli okazję zdobyć cenne doświadczenie, poznając nowoczesne technologie stosowane w rolnictwie.

fotorelacja


Zbiór kukurydzy na ziarno w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach

Dnia 11 października 2024 r w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach przeprowadzono zbiór kukurydzy odmiany Farmueller, z przeznaczeniem na ziarno z pola o powierzchni 3,61 ha. Prace zostały zrealizowane przez firmę Usługi Rolnicze "Wełnitz Gozdanin", zbiór wykonano kombajnem Class Trion 660 przy wilgotności ziarna wynoszącej 28,8%. Pozyskane ziarno zostało sprzedane do firmy Pana Jacka Wełnitza. Po zakończeniu zbioru, pole zostało poddane talerzowaniu, które miało na celu wymieszanie resztek pożniwnych z glebą. W dalszej kolejności, na polu planowane jest wykonanie orki siewnej i wysiew pszenicy ozimej. Materiał siewny, który będzie użyty, pochodzi z Poznańskiej Hodowli Roślin oraz z Hodowli Roślin w Smolicach. Przeprowadzone prace wpisują się w strategię szkoły mającą na celu optymalne wykorzystanie potencjału produkcyjnego gospodarstwa szkolnego oraz rozwijanie umiejętności praktycznych uczniów w zakresie nowoczesnych technologii stosowanych w rolnictwie.

fotorelacja


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce depresji. Julia Hartwich, Natalia Graniczna, Wiktoria Gumulińska oraz Jakub Olszowski przybliżyli swoim młodszym kolegom i koleżankom przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania oraz leczenia tej choroby. Po prezentacji chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy, który odbył się w formie gry z kodami QR. Zadaniem uczestników było odnalezienie ukrytych zadań dotyczących depresji, rozwiązanie ich, a następnie odgadnięcie hasła będącego przepustką do testu online. Stopień poprawności i czas rozwiązania testu pozwolił na wyłonienie zwycięzców: - I miejsce- Maja Wojtkiewicz, - II miejsce- Wojciech Janiak, - III miejsce – Wiktoria Chuda. Uczniowie przez cały dzień wyrażali solidarność z osobami zmagającymi się z depresją, nosząc przypięte zielone wstążeczki.

fotorelacja


Konkurs " Najbardziej opłacalne i ciekawe zawody w Unii Europejskiej"

Gorąco zachęcamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Inowrocławiu. Zadaniem jest wykonanie pracy plastycznej lub fotografii pokazującej najbardziej opłacalne i ciekawe zawody w Unii Europejskiej. Do wygrania atrakcyjne nagrody :)

Turniej Piłki Siatkowej Mixtów

05.10.2024r nasi uczniowie, absolwenci, rodzice i nauczyciele wzięli udział w Turnieju Piłki Siatkowej Mixtów . Chociaż graliśmy w różnych drużynach , Bielice to jedna wielka rodzina❤️🏐 Organizatorem zawodów była Młodzieżowa Rada z Mogilna. W Turnieju wzięło udział 11 drużyn . Każda walczyła do ostatniego gwizdka. Wielkie brawa za świetną organizację całej imprezy.👌 Cieszymy się , że tak licznie możemy spotkać się na parkiecie i cieszyć z gry🏐


Regionalny Konkurs Orki

W piątek 27 września 2024 roku w odbyła się XIV edycja Regionalnego Konkursu Orki, w którym wzięło udział 17 szkół rolniczych, reprezentowanych przez następujących uczestników: • ZS RCKU im Stanisława Staszica w Kościelcu - Szymon Pietrzak, • ZS w Kościelcu k. Inowrocławia - Nikodem Glonek, • ZS w Dobrzyniu nad Wisłą - Michał Witomski, • ZS RCKU w Gronowie - Kacper Kułakowski, • ZS CKR w Sypniewie - Kacper Rozpłoch, • ZS CKR im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach - Mateusz Mielcarek, • ZS RCKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce - Przemysław Piwek, • ZS CKP w Aleksandrowie Kujawskim - Krystian Bratkowski, • ZS CKR w Powierciu - Karol Chruściński, • ZS CKR w Kowalu - Bartosz Górski, • ZS CKR w Starym Brześciu- Adam Rogowski, • Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie- Marcin Klinger, • ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu - Paweł Kałużny, • ZSR im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu - Jakub Kozioł, • ZS CKR im. Stanisława Stasica Swarożyn- Aleksander Baran, • ZS CKR w Nadrożu - Maciej Radke, • ZS CKR w Marszewie - Marcin Walczak. Zadania konkursowe oceniane były przez komisję sędziowską w składzie: • Marek Staszewski – przewodniczący Komisji Konkursowej, • Sławomir Szpulecki – z-a przewodniczącego, ODR Mogilno, • Piotr Ignaszak – przedstawiciel organizatorów, nauczyciel ZS CKR w Bielicach, • Sebastian Trawiński – przedstawiciel opiekunów uczestników konkursu, nauczyciel ZS CKR w Marszewie. Wyniki konkursu: I miejsce – Mateusz Mielcarek ZS CKR w Bielicach, II miejsce – Nikodem Glonek ZS w Kościelcu k. Inowrocławia, III miejsce – Marcin Walczak ZS CKR w Marszewie. Równolegle z konkursem orki odbywał się test umiejętności rolniczych dedykowany dla dziewczyn, przedstawicielek szkół rolniczych. W konkursie tym oceniany był poziom umiejętności kierowania i manewrowania sprzętem rolniczym. Zadania konkursowe zorganizował i oceniał Pan Zbigniew Kinowski nauczyciel ZS CKR w Bielicach i Pani Anna Zawadzka nauczyciel w ZS CKR w Powierciu. W konkursie tym wzięło udział 7 uczennic przedstawicielek następujących szkół: • ZS RCKU im Stanisława Staszica w Kościelcu Julia Drzewiecka, • ZS CKR w Powierciu Agata Rzepecka, • ZS RCKU im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce Anna Nowak, • ZS CKR im. W. Witosa w Samostrzelu Maja Iciek, • ZS CKR w Sypniewie Alicja Szyling, • ZS CKR w Marszewie Maja Owczarzak, • ZS CKR w Bielicach Patrycja Niewiadomska. Wyniki konkursu: I miejsce – Agata Rzepecka ZS CKR w Powierciu II miejsce –Anna Nowak ZS RCKU w Przemystce III miejsce – Patrycja Niewiadomska ZS CKR w Bielicach Laureaci otrzymali okolicznościowe puchary ufundowane przez Poseł Rzeczypospolitej Polskiej panią Agnieszkę Kłopotek. Nagrody zwycięzcom wręczyli: • Członek Zarządu Województwa kujawsko-pomorskiego pan Dariusz Kurzawa, • Dyrektor ODR Minikowo pan Łukasz Urbański, • Dyrektor ARiMR Toruń pani Magdalena Kiciak-Kucharska, • zastępca dyrektora KOWR Bydgoszcz pan Marek Jopp, • kierownik biura terenowego ODR Minikowo w Mogilnie pan Sławomir Szpulecki, • kierownik biura terenowego ARiMR w Mogilnie pan Michał Jakubowski, • członek zarządu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Toruniu pan Mirosław Smaruj, • przedstawiciel Inter- Vax Sp. z o. o. pan Marcin Jasiński. Oprócz nagród głównych, wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali okolicznościowe upominki. Nagrody ufundowali • Wojewoda Kujawsko-Pomorski, • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, • Poseł Rzeczpospolitej Polski Agnieszka Kłopotek, • Urząd Marszałkowski województwa kujawsko – pomorskiego, • Burmistrz Mogilna pan Karol Nawrot, • Wiceburmistrz Mogilna Marcin Łączny, • Agromet Mogilno pan Tomasz Matelski, • Fundacja Powiatu Mogileńskiego, • Pomimex Stal Sp z o. o. pan Krzysztof Szarzyński, • ODR Minikowo, • Centrala Nasienna pan Paweł Molenda, • Inter- Vax Sp. z o. o. • Now-Bud Spółka j. Mogilno, • Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, • Powiat Mogileński, • Pan Kurowski Sławomir – firma METROL w Mogilnie, • Pan Tadeusz Sikorski – prezes Agro Dąbrówka, • Euromasz Lipka, oddział Słupca, • AgroSharing Chełmno, • Krajowa Grupa Spożywcza SA "Cukrownia Kruszwica", • sklep Majster Mogilno pan Andrzej Kaczyński. Główni organizatorzy konkursu: • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach, • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, • Inter-Vax sp. z o.o., • Powiat Mogileński wraz z Fundacją Powiatu Mogileńskiego, • PUH Chemirol Sp. z o.o. w Mogilnie, • Kujawsko-Pomorski Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu, • Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy. Patronat honorowy: • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, • Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, • Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: • Starosta Powiatu Mogileńskiego pan Tomasz Krzesiński, • Wicestarościna Powiatu Mogileńskiego pani Edyta Owsińska. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach dziękuje wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie i trud jaki włożyli w przygotowanie się do tej imprezy. Zapraszamy w przyszłym roku na XV edycję Regionalnego Konkursu Orki.

fotorelacja

fotorelacja_wyniki


VII Bielickie Dożynki Młodzieżowe

VII Bielickie Dożynki Młodzieżowe Kolejne Bielickie Młodzieżowe Dożynki, już VII z rzędu, odbyły się wczoraj, 27 września. Uroczystość zgromadziła wielu zaproszonych gości, a prowadziła ją pani dyrektor Zofia Śmigielska. Całość rozpoczęła się korowodem w rytm poloneza, w którym udział wzięli dyrekcja, goście, zespół Białe Kujawy, nauczyciele oraz delegacje z poszczególnych klas, niosące chleby i ozdoby dożynkowe przygotowane na konkurs. Zgodnie z tradycją, Starosta Radosław Rogacki z klasy IV TMRiA i Starościna Milena Królikowska z klasy IV TR wręczyli gospodarzowi dożynek, dyrektorowi Pawłowi Kraśnemu, bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Podczas uroczystości swoje umiejętności wokalne i taneczne zaprezentował zespół Białe Kujawy. Klaudia Stokłosa z klasy III TW deklamowała wiersze gwarą, a Julia Barańska z klasy III TŻ wystąpiła z solowym występem wokalnym. Na scenie zaprezentowali się również uczniowie klas turystycznych, wykonując taniec Ponga, poznany podczas kursu na animatora. Pan dyrektor poczęstował wszystkich chlebem dożynkowym, a uczestnicy mogli skosztować chleba ze smalcem, powidłami i miodem, a także grochówki, przygotowanych przez uczniów klas żywienia. Można było również skorzystać z przejażdżki bryczką po terenie Bielic. Na zakończenie uczniowie mieli chwilę na wspólny taniec na scenie, gdzie szczególnym powodzeniem cieszyła się belgijka.

fotorelacja


Bednary

Relacja z wyjazdu uczniów Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki na Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW W dniu 20 września 2024 r., uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach mieli okazję uczestniczyć w jednym z największych wydarzeń rolniczych w Polsce – Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych od 1999 roku. Podczas tegorocznej edycji uczniowie mieli wyjątkową okazję zobaczyć premierę kombajnu New Holland CR11, który wzbudził ogromne zainteresowanie ze względu na swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne i imponujące możliwości operacyjne. Maszyna ta jest przykładem nowoczesnego podejścia do rolnictwa, gdzie efektywność i precyzja łączą się z komfortem pracy operatora. W trakcie wystawy zaprezentowano również wiele innych nowoczesnych maszyn rolniczych, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na przyszłość rolnictwa w Polsce i na świecie. Szczególną uwagę uczniów przyciągnął kombajn do zbioru ziemniaków ROPA Keiler 2, który w praktyce zademonstrowano na stoisku producenta. Kombajn ten wyróżnia się zaawansowaną technologią umożliwiającą wydajny i precyzyjny zbiór ziemniaków, co stanowiło niezwykle ciekawe doświadczenie dla naszych przyszłych rolników i inżynierów. Co więcej, już 26 września 2024 r., uczniowie będą mieli kolejną szansę bliższego zapoznania się z tymi innowacyjnymi maszynami podczas pokazu, który odbędzie się na terenie naszej szkoły. W trakcie tego wydarzenia będą mieli możliwość nie tylko zobaczyć, ale także uczestniczyć w demonstracjach pracy kombajnów New Holland CR11 i ROPA Keiler 2, co z pewnością przyczyni się do pogłębienia ich wiedzy i praktycznych umiejętności. Wyjazd na AGRO SHOW był dla uczniów niezwykle inspirującym doświadczeniem, pozwalającym na bezpośrednie zapoznanie się z najnowszymi trendami w mechanizacji rolnictwa. Uczniowie wrócili pełni nowych pomysłów i zapału do dalszej nauki.


Współpraca z firmą AgroSharing

W dniu 18 września 2024 roku uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielicach mieli okazję skorzystać z ciągnika John Deere M6095, który został wypożyczony od firmy AgroSharing. To wydarzenie stanowiło ważny element praktycznej nauki, umożliwiając młodym rolnikom bezpośrednie zapoznanie się z nowoczesnym sprzętem rolniczym. Cel i Przebieg Wydarzenia Wypożyczenie ciągnika było częścią programu edukacyjnego szkoły, który ma na celu dostarczenie uczniom realnych doświadczeń z użyciem nowoczesnych technologii rolniczych. Ciągnik John Deere M6095 to zaawansowany technologicznie sprzęt, który jest szeroko stosowany w profesjonalnym rolnictwie, co pozwoliło uczniom na zdobycie wiedzy i umiejętności, które będą nieocenione w ich przyszłej karierze zawodowej. Podczas tego dnia uczniowie mieli możliwość zapoznania się z funkcjami ciągnika, jego obsługą oraz zastosowaniem w różnych pracach rolniczych. Zajęcia były prowadzone pod nadzorem nauczycieli oraz przedstawicieli firmy AgroSharing, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat nowoczesnych technologii w rolnictwie. Znaczenie Wydarzenia Korzystanie z ciągnika John Deere M6095 umożliwiło uczniom praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie nauki. Dzięki temu mogli oni doświadczyć, jak nowoczesne technologie mogą zwiększać efektywność pracy w gospodarstwie rolnym oraz jak ważne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu w codziennych obowiązkach rolnika. Współpraca z firmą AgroSharing podkreśla również znaczenie partnerstwa między szkołami a przemysłem, co pozwala na lepsze przygotowanie uczniów do wymagań rynku pracy. Wydarzenie to pokazuje, jak ważne jest, aby placówki edukacyjne zapewniały dostęp do najnowszych technologii, co z kolei przekłada się na lepsze przygotowanie absolwentów do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze rolniczym.


Rejs do Chorwacji - ciąg dalszy

Za nami kolejne dni chorwackiej przygody...Ostatnie dni to między innymi zwiedzanie Biogradu na Moru, gdzie spacerowaliśmy uliczkami starego miasta oraz podziwialiśmy zachód słońca przechadzając się promenadą nadmorską. Za nami także dwudniowy rejs z mariny Sukošan do urokliwej zatoczki Zaklopica, w której spędziliśmy sporo czasu na wspólną zabawę w morskich głębinach, na zażywaniu kąpieli morskich jak i słonecznych. Mieliśmy również możliwość podziwiania zapierający dech otaczającego nas pejzażu po zdobyciu góry Pustograd, dawną bizantyjską twierdzę z VI wieku. Ostatni dzień to wycieczka do Skradin, skąd statkiem udaliśmy się do urokliwych wodospadów Krka podziwiając cud natury przechadzając się wśród bujnej roślinności. Natomiast po powrocie do macierzystej mariny zażyliśmy ostatnich kąpieli morskich i słonecznych i tym sposobem zakończyliśmy swój dziewiczy rejs wodami Adriatyku. Dziś po odebraniu z rąk kapitana Jarka certyfikatów za udział w niezapomnianym dla nas rejsie udaliśmy się w długą powrotną drogę do domu. z pozdrowieniami...

fotorelacja


Rejs do Chorwacji

14 września grupa uczniów ze szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyruszyła do Chorwacji na V Rejs Szkół Ministerialnych. W rejsie uczestniczy uczennica naszej szkoły Klaudia Stokłosa z klasy 3TWA wraz z opiekunem wyjazdu Tomaszem Wyzina. "Jak do tej pory zwiedziliśmy prawdziwy cud natury- Park Narodowy Plitwickie Jeziora, najstarszy i zarazem największy park narodowy Chorwacji, który słynie z wodospadów i szmaragdowych jezior. Następnego dnia czekała na nas, w miejscowości Sukošan poranna kąpiel w Adriatyku, czterogodzinny rejs po morzu między Marina Sukošan, a Marina Zadar oraz zwiedzanie miasteczka Sukošan zwieńczone przepięknym zachodem słońca. Kolejny dzień to podróż do średniowiecznego miasta Trogir, miejsca jakże historycznego, w którym zwiedziliśmy stare miasto i marinę. Jest ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stamtąd udaliśmy się do Splitu, by podziwiać kolejne architektoniczne perełki Chorwacji oraz smaki tutejszej śródziemnomorskiej kuchni. Środa to dla uczestników rejsu moment na zwiedzanie miasta Zadar, a w nim morskie organy, unikalne schody schodzące do morza, tworzące harmonijne dźwięki dzięki falom. Poza tym stare miasto, labirynt wąskich uliczek pełen zabytków, pomnik „Powitanie słońca", interaktywną instalację artystyczną i kościół św. Donata, symbol Zadaru. Po historycznym epizodzie przyszedł czas na obowiązkową kąpiel w Adriatyku i ogólny relaks w swoim gronie. Przed nami jeszcze podróż do wyjątkowego miejsca tj. Parku Narodowego i wodospadów Krka, zwiedzanie Biogradu na Moru oraz rejs do urokliwej zatoczki i gro kąpieli słonecznych jak i morskich. Z pozdrowieniami od uczestników 🙂 "

fotorelacja


Wspólnie pomagamy Lence i Damiankowi

W niedzielne popołudnie podczas festynu organizowanego przez stowarzyszenie Dobroczynnie.pl(Gramy dla Małych Mistrzów) ,uczniowie naszej szkoły otworzyli swoje ❤️❤️❤️ dla Damianka i Lenki. Na scenie przy hali widowiskowo -sportowej w Mogilnie zaprentowała się Klaudia Stokłosa, recytując wiersz nieznanego autora pod tytułem”Pirduśnica”. Talent taneczny i wokalny zaprezentował zespół „Białe Kujawy”. Wiele emocji i wiele wzruszeń…. Najlepszym darem dla innych jest dar ❤

fotorelacja



Zapraszamy do udziału w konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”

logo konkursu

Konkurs jest skierowany do młodych mieszkańców wsi i miast, w wieku od 16 do 30 roku życia. Celem konkursu jest ukazanie wsi jako miejsca z nowymi perspektywami do życia i rozwoju zawodowego, szczególnie dla ludzi młodych.
Najlepsze prace konkursowe zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi. Zgłoszenia do 25 września 2024 r.
Więcej informacji w piśmie intencyjnym poniżej.

plik pdf