Bibioteka

Zakończenie realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"

Nasza Szkoła w grudniu 2020 r. zakończyła realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który jest programem rządowym na lata 2016-2020. Realizowaliśmy Priorytet III, dotyczący rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym otrzymaliśmy środki finansowe na zakup książek.
Całkowity koszt programu wyniósł 15000,00, z czego kwota przyznanego wsparcia finansowego wynosiła 12000,00 zł, natomiast wkład własny Powiatu Mogileńskiego przy współpracy Fundacji Powiatu Mogileńskiego liczył 3000,00 zł. Zakupiono 578 książek z czego 7% to lektury, natomiast w przeważającej części nowości wydawnicze. Wśród nowo zakupionych dzieł uwzględniono także potrzeby osób niepełnosprawnych. Cieszymy się, że nasi uczniowie dzięki temu wsparciu mają tak szeroki dostęp do popularnych w dzisiejszych czasach tytułów.
Dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole i tradycyjnie zapraszam do biblioteki!
Ewa Hibner


I Literacki Cosplay w naszym Zespole Szkół

Dobiegł końca nasz szkolny konkurs na najlepszy cosplay bohatera literackiego. Każdy uczestnik poprzez odpowiednią charakteryzację wcielił się w wybranego bohatera literackiego.
Najciekawsze prace nadesłali: Adrianna Pawlaczyk - I miejsce ("Królowa śniegu") i Hubert Leśniewski – II miejsce ("Metro 2033").
Serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do II edycji tego konkursu w przyszłym roku szkolnym. BKMK

galeria


WYNIKI KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ RECENZJĘ

Z przyjemnością zawiadamiamy, że wyniki na najciekawszą recenzje są znane! Bardzo nam miło, że nasze książki inspirują do zachęcenia innych by po nie sięgnąć i krytycznych uwag na ich temat. Uczestnicy konkursu wykazali się wnikliwą obserwacją i zdolnościami redakcyjnymi.
Komisja konkursowa po przeczytaniu nadesłanych prac wyłoniła laureatów:
I miejsce - Olga Jankowska
II miejsce - Anastazja Furtak
III miejsce- Wanessa Kiełczyńska
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a laureatom gratulujemy!

Prezentujemy kilka wybranych recenzji.


Książka dobra na ferie!

Przypominamy, że można wypożyczać książki na okres przerwy świątecznej i ferii. Oprócz książek sensacyjnych i obyczajowych czekają na Was nowości ze świata fantastyki oraz kilka książek wprowadzających w zimowy klimat i świąteczną atmosferę. Serdecznie zapraszamy. Biblioteka będzie dla Was otwarta jeszcze w poniedziałek w godzinach 11.30 – 15.00 oraz we wtorek w godz. 7.30 – 11.00. Przyjdź, a gwarantujemy, że unikniesz nudy w czasie ferii, zagłębiając się w porywającej lekturze


Wyniki konkursu plastycznego "Warto czytać!"

Tradycyjnie od kilku lat październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie plastycznym "Warto czytać!". Głównym jego celem było stworzenie plakatu, który zainspiruje do czytania książek. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością, kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Komisja konkursowa po obejrzeniu nadesłanych prac wyłoniła laureatów:
I miejsce Marta Tubacka 1TMH
II miejsce Julia Ćwiklińska 2TcG
III miejsce Klaudia Syta 2TbS
Plakaty nadesłali: Julia Ćwiklińska 2TcG, Klaudia Syta 2TbS, Oliwia Filipek 1TŻ, Oliwia Grabowska 1TŻ, Jakub Grabowski 1TŻ, Michał Wołowiec 2BaS, Marta Tubacka 1TMH, Antoni Lewandowski 2TL, Mateusz Starczewski 2TL, Agata Nowakowska 1TŻ, Amanda Centkowska 1TŻ, Dominika Filipiak 1TŻ, Klaudia Małkowska 1TŻ, Maria Siera 1TŻ, Karolina Czaja 1TŻ, Ewelina Paluszyńska 1TŻ.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy.

galeria


"Literacki Cosplay"

literacki cosplay konkursChyba każdy z nas w dzieciństwie lubił się przebierać za ulubione postacie z bajek czy filmów. Wiele osób pielęgnuje to zamiłowanie pomimo upływu lat i zostaje cosplayerami. Cosplay to artystyczne hobby, które polega na przebieraniu się i wcielaniu w postacie fikcyjne. Konkursy cosplayu odbywają się na wielu konwentach tematycznych poświęconych fantastyce, grom komputerowym czy franczyzom filmowym. Bielickie Koło Miłośników Książki zaprasza do udziału w szkolnym konkursie na najlepszy cosplay bohatera literackiego. Każdy uczestnik poprzez odpowiednią charakteryzację powinien wcielić się w wybranego bohatera literackiego i wykonać zdjęcie. Należy przesłać je na adres: bkmkbielice@gmail.com, do 20 grudnia. W temacie proszę wpisać tytuł konkursu: Literacki cosplay oraz imię i nazwisko autora. Serdecznie zapraszamy, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają punkty dodatnie, a na zwycięzcę czeka wspaniała nagroda. E. H.


Wyniki konkursu "Z książką mi do twarzy"

Miło nam poinformować, że konkurs fotograficzny "Z książką mi do twarzy", którego celem była popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu, został rozstrzygnięty. Spośród 16 nadesłanych zdjęć komisja wyróżniła 4 i przyznała nagrody następującym osobom:
I miejsce - Oldze Jankowskiej z kl. 3TMH
II miejsce - Julii Ćwiklińskiej z kl. 2TcG
III miejsce - Julii i Martynie Buczkowskim z kl. 2TaG
Wyróżnienie - Hubertowi Leśniewskiemu z kl. 2TbS
Zdjęcia nadesłali: Olga Jankowska 3TMH, Klaudia Syta 2TbS, Adam Sieradzki 1TRW, Iga Wożniak 2TLG, Julia Ćwiklińska 2TcG, Julia i Martyna Buczkowskie 2TaG, Dominika Drzazgowska 2TbS, Hubert Leśniewski 2TbS i Kacper Budny 2TcS.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju i oryginalnych zdjęć.


galeria


Dostęp do lektur w czasie nauki zdalnej

Drodzy uczniowie! W okresie nauki zdalnej niestety macie utrudniony dostęp do książek w wersji papierowej. Dlatego, dbając o Waszą edukację czytelniczą, przesyłam linki z dostępem do lektur szkolnych. Niestety w obecnej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak posiłkować się Internetem. Ważne, że jest taka możliwość. Należy na tej stronie wpisać tytuł lektury: Biblioteka internetowa: Wolne lektury - https://wolnelektury.pl/
np. B. Prus "Lalka" - https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/lalka-tom-pierwszy.html
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/lalka-tom-drugi/
Można też pobrać aplikację mobilną!
Inne strony: https://lektury.gov.pl/
https://legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1719,e-biblioteka-bezplatnych-lektur-szkolnych
Pamiętajcie, że biblioteka szkolna jest dla Was czynna w każdy wtorek w godz. 8.00 – 11. 00 oraz w inne dni po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z bibliotekarzami.
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,
Ewa Hibner


Dobra książka na długie, zimowe wieczory…

Dobre książki są idealnymi towarzyszami podczas długich wieczorów. Nie ma nic lepszego niż w zimowy wieczór usiąść wygodnie w fotelu, wziąć kubek herbaty z miodem i cytryną, otulić się ciepłym kocem i zatopić się w lekturze. Dzięki temu można wejść w bogaty świat wyobraźni i oderwać się od przytłaczającej nieraz rzeczywistości. Nasi uczniowie sprawdzali, jakie książki warto przeczytać i podzielili się z innymi swoimi spostrzeżeniami. Tak powstało kilka ulotek reklamowych. Koordynatorem tego projektu była Pani Katarzyna Marciniak.
Pamiętajcie, że książka może też być świetnym prezentem pod choinkę, który możemy otwierać wiele razy, czytając ją po raz kolejny;) Wszystkie prezentowane książki są dostępne w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszamy! E.H.

galeria


Wyniki konkursu "Cytaty, które zachwycają"

W listopadzie nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie "Cytaty, które zachwycają". Pierwszy etap polegał na nadsyłaniu przez młodzież cytatów z książek, które szczególnie zapadły im w pamięci. Natomiast w drugim etapie każdy mógł zapoznać sie i zagłosować (na stronie szkoły i facebooku) na cytat, który mu się najbardziej podoba.
Cytaty nadesłali: Zofia Czekalska 2TbG, Amanda Centkowska 1 TŻ, Klaudiusz Leśny 2TaG, Weronika Błaszczak 2BaS, Mateusz Starczewski 2TL, Emilia Mrowiec 2TbG, Anastazja Furtak 2TcS, Bartosz Dados 2TcS.
W głosowaniu wzięło udział 296 osób, największą liczbę głosów 170 (58%) otrzymał cytat nadesłany przez Amandę Centkowską z klasy 1TŻ.

"Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo, to nawet jak odejdzie na zawsze, jego miłość będzie nas zawsze chronić"
J.K. Rowling, "Harry Potter i kamień filozoficzny"

Gratulujemy zwycięzcy oraz wszystkim, którzy nadesłali cytaty.


Oczytana szkoła

Dzięki wzbogaceniu naszej biblioteki o nowości zakupione z funduszu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa staliśmy się "oczytaną szkołą". Uczniowie klas I i II wzięli udział w projekcie promującym czytelnictwo pt. Warto czytać! Wykonali ulotki ukazujące zalety czytania i zachęcające do sięgnięcia po książkę. Koordynatorem projektu był pan Przemysław Iskra.


galeria


Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek

Z tej okazji mamy dla wszystkich uczniów kilka ciekawych propozycji konkursów promujących czytelnictwo.
1. Klasy I i II zachęcamy do wykonania plakatów pod hasłem "Warto czytać!" Należy wykonać plakat propagujący czytanie książek i zrobić jego zdjęcie (format i technika dowolna). Chętni uczestnicy mogą się kontaktować z p. Ewą Śniegowską (termin nadsyłania prac – do 6 XI).
2. Klasom III i IV proponujemy możliwość polecenia fascynujących książek poprzez napisanie recenzji i wzięcie udziału w naszym konkursie pt. "Książkom mówimy – TAK!". Każdy ma swoją ulubioną książkę, także i Ty! Wystarczy o niej ciekawie napisać i wysłać swoją recenzję poloniście z dopiskiem tytułu turnieju (objętość min. 200 słów, termin – do 6 XI).
3. Konkurs dla miłośników książek, czyli stałych "czytaczy" Każdy czytelnik podczas wertowania stron książek na pewno natrafił na słowa, które szczególnie utkwiły mu w pamięci. Chcemy dać Wam możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami. Ten konkurs pt. "Cytaty, które zachwycają" ma formę plebiscytu. Uczestnicy mają za zadanie wysłać swój ulubiony cytat z dowolnej książki, tak by jednocześnie zaciekawić nią innych (objętość cytatu - do 100 słów). Z nadesłanych propozycji zostanie utworzona lista, która będzie udostępniona wszystkim uczniom (zgłaszający cytat zostanie anonimowy). Następnie każdy będzie mógł oddać głos na fragment, jaki mu się spodoba. I miejsce zajmie uczeń, którego propozycja uzyska najwięcej głosów. Cytat opatrzony tytułem i nazwiskiem autora książki należy wysłać do p. Ewa Kowal na jej adres w e-dzienniku; termin – do 11 XI).

Zachęcamy wszystkich do zabawy! Każdy uczestnik otrzyma punkty dodatnie za udział w konkursie oraz dodatkową ocenę z plastyki lub z języka polskiego. Dysponujemy także dużą pulą nagród dla zwycięzców. Naprawdę warto!

<

Mistrz Głośnego Czytania

W środę 7 października w naszej szkole odbył się konkurs pt. "Szkolny Mistrz Głośnego Czytania".
W konkursie uczestniczyli: Natalia Szubert, Seweryn Zieliński, Anastazja Furtak, Marta Tubacka, Bartosz Wójcik.
Tytuł Mistrza Głośnego Czytania zdobyła Anastazja Furtak z kl. IV TcS.
Gratulujemy

fotorelacja


Rozwój czytelnictwa list do rodziców

Szanowni Rodzice!
Miło mi poinformować Państwa o tym, że tym roku realizujemy w naszej szkole projekt w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który ma na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa młodzieży oraz dotację na zakup nowości wydawniczych. Dzięki wsparciu finansowemu ministerstwa, po konsultacjach z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców i Miejską Biblioteką Publiczną w Mogilnie zakupiliśmy setki najbardziej poczytnych nowości wydawniczych dla młodzieży.
Na pewno wszyscy Państwo słyszeliście o ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Jej inicjatorka, pani Irena Koźmińska tak zwracała się do rodziców: "Trudno wyobrazić sobie mądrzejsze i skuteczniejsze działanie niż codzienne czytanie dziecku. Buduje ono więź, niesie jasny komunikat, że dziecko jest dla rodzica ważne i kochane. Rozwija empatię i wrażliwość moralną […], buduje poczucie własnej wartości. To dla dziecka znakomita przepustka do sukcesów w szkole i życiu."
Drodzy rodzice, to właśnie my, dorośli wprowadzamy nasze dzieci w magiczny świat książki i pokazujemy, ile przyjemności można czerpać z czytania. Mimo że nasze dziecko dorasta, staje się samodzielne i nie potrzebuje już naszej pomocy przy czytaniu, powinniśmy pamiętać, że kontakt z książką nadal jest mu potrzebny i ważny dla jego rozwoju. Wszyscy zapewne wiemy, iż czytając książki, ćwiczymy mózg, poprawiamy pamięć, poszerzamy wiedzę o świecie, rozwijamy wyobraźnię, łatwiej przyswajamy wiadomości i zasady poprawnej pisowni, wzbogacamy słownictwo, sprawniej się komunikujemy, a także wraz z bohaterami przeżywamy niesamowite przygody. To oczywiście tylko niektóre z wielu korzyści, jakie daje nam czytanie książek.
Dlatego, Drodzy Rodzice, liczymy na Wasze wsparcie w działaniach propagujących czytelnictwo wśród młodzieży. Prosimy, byście nakłaniali swoje dzieci do wypożyczania książek w naszej bibliotece. Młodzi ludzie, w których zaszczepimy miłość do książek, z pewnością będą czytać w przyszłości. Wszystkim nam zależy na tym, by nasi wychowankowie wyrośli na mądrych i wykształconych ludzi.
Z wyrazami szacunku
Ewa Hibner
nauczyciel bibliotekarz

fotorelacja


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole!

nprczNasza Szkoła w tym roku bierze udział w projekcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który jest programem rządowym na lata 2016-2020. Będziemy realizować Priorytet III, dotyczący rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym otrzymaliśmy środki finansowe na zakup książek. Biorąc pod uwagę wskazówki uczniów wynikające z ankiety czytelniczej przeprowadzonej w lutym, indywidualne rozmowy z uczniami, konsultacje z rodzicami, nauczycielami, pedagogiem szkolnym oraz sugestie pracowników Biblioteki Miejskiej w Mogilnie opracowano propozycję tytułów książek, które warto by zakupić do naszej biblioteki. Cieszymy się, że nasi uczniowie będą mieli łatwy dostęp do nowości wydawniczych. Program będzie realizowany w naszej szkole od września do grudnia. Zapraszamy do biblioteki.


bibioteka Biblioteka szkolna rozpoczęła funkcjonowanie z chwilą powołania szkoły w 1945 r. Początkowo jej zbiory były skromne, dostosowane do kierunku kształcenia. Składały się na nie przedwojenne oraz powojenne opracowania na temat uprawy roli, hodowli zwierząt gospodarskich, prowadzenia gospodarstwa wiejskiego i domowego. W kronikach z tamtego okresu czytamy o ogromnych trudnościach organizacyjnych dotyczących gromadzenia bazy dydaktycznej, pomocy naukowych, w tym również fachowych książek, lektur i podręczników. Z biegiem lat, wraz z rozwojem szkoły, biblioteka poszerzała swoją ofertę, skierowaną zarówno do uczniów jak i nauczycieli. Księgozbiór rozrastał się, przybywało książek z literatury pięknej, opracowań popularnonaukowych z dziedzin pozarolniczych, różnego typu wydawnictw informacyjnych. Kiedy w 1967 roku oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny - biblioteka przeniosła się z zabytkowego pałacyku do nowych pomieszczeń, gdzie znajduje się do dziś. bibioteka W 1995 roku w bibliotece uruchomiono pierwszy komputer. Zakupiony został również program "Biblioteka szkolna MOL". Rozpoczęła się komputerowa rejestracja i opracowanie księgozbioru. Praca ta trwała 2 i pół roku. Dopiero po jej zakończeniu można było w pełni korzystać z możliwości programu, przede wszystkim szybszego i łatwiejszego poszukiwania w katalogach, uzyskiwania różnych danych statystycznych na temat wypożyczeń i zbiorów a także wielu innych funkcji. W 2002 roku zastosowano udoskonalony "MOL OPTIVUM". Obok wielu ulepszeń, program ten umożliwia łączenie z bazą danych Biblioteki Narodowej i pobieranie stamtąd opisów katalogowych książek. bibioteka Biblioteka zajmuje lokal o powierzchni ok. 100 m2. Składa się z wypożyczalni i strefy magazynowej oraz czytelni, która pomimo obecnych komputerów (3 stanowiska z dostępem do Internetu) pozostaje nadal tradycyjnym miejscem do spokojnej i cichej pracy umysłowej. Dodatkowo biblioteka posiada magazyn w internacie, gdzie zgromadzono tzw. "martwą" część księgozbioru. Zbiory Księgozbiór liczy obecnie 28.500 egzemplarzy. Zbiory podzielone są na poszczególne działy, dostosowane do kierunków kształcenia. Wraz z powstaniem nowych szkół, w bibliotece pojawiały się nowe działy, np. Żywienie człowieka, Informatyka, Ekonomia, Finanse, Prawo, Agrobiznes, Agroturystyka, Hotelarstwo. Dla nauczycieli gromadzona jest i systematycznie aktualizowana "Biblioteczka pedagogiczna i psychologiczna". Na bieżąco uzupełniany jest zestaw obowiązkowych i dodatkowych lektur szkolnych. Ostatnia aktualizacja tytułów związana była z wprowadzeniem nowej podstawy programowej. bibioteka Stałą troską otoczona jest beletrystyczna część księgozbioru, w której znaleźć można wiele ciekawych tytułów. Pomimo ograniczeń finansowych udaje się kupować nowości wydawnicze, książki polecane i wartościowe, np. tytuły laureatów polskich nagród literackich "Nike" czy literackich Nobli. Regały, na których znajduje się literatura obyczajowa, przygodowa, fantastyczna czy sensacyjna przyciągają wzrok kolorowymi, wielobarwnymi okładkami. W naszej bibliotece dawno już zapomniany został smutny, szary papier. Książki owijane są specjalną folią samoprzylepną, dzięki czemu okładka jest zabezpieczona na wiele lat i przede wszystkim widoczna. Przyczynia się to do obserwowanego w ostatnich latach wzrostu czytelnictwa wśród uczniów, co w dobie komputerów i Internetu szczególnie cieszy.
logo biuletynu informacji publicznej BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ