Konkursy z okazji Dnia Książki

Z okazji zbliżającego się Dnia Książki proponujemy całej społeczności szkolnej kilka konkursów. Zapraszamy zarówno uczniów jak i nauczycieli do wspólnego naprawiania „zmęczonych czasem” egzemplarzy książek w naszej bibliotece. Zachęcamy  wszystkich do wzięcia udziału w konkursie,  polegającym na wybraniu przez uczestnika  jednej   lub kilku książek, którym chciałby ofiarować nowe życie. Należy zaprojektować nowe okładki według własnego pomysłu i samodzielnie je wykonać.  Ceniona będzie kreatywność i pomysłowość projektu  oraz  estetyka wykonania. Każdy autor odświeżonej okładki otrzyma punkty dodatnie a zwycięzca ciekawą nagrodę.  Prace należy złożyć w bibliotece  do 20 kwietnia.  Tak naprawione książki będą  zapewne długo służyły i umilały czas każdemu czytelnikowi. Chętnych do wzięcia udziału  w tym przedsięwzięciu zapraszamy do biblioteki.

Proponujemy również konkurs międzyklasowy polegający na zabawie oraz pracy z książką. Prosimy o zgłoszenie się czteroosobowego zespołu z każdej klasy.  Konkurs odbędzie się dokładnie w Dzień Książki - 23 kwietnia na 4 i 5 lekcji. Zespoły mogą się zapisywać u pań bibliotekarek do 20 kwietnia. Zespół, który wygra, otrzyma nagrodę dla całej kasy.

Na koniec proponujemy konkurs na najciekawszą reklamę książki. Można ją wykonać samodzielnie lub w grupie. Technika wykonania jest dowolna. Forma reklamy może być graficzna, radiowa lub multimedialna. Termin przynoszenia prac upływa 23 kwietnia.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Książki!

„Ubierz się w książkę techniką  sleeveface czyli więcej, niż zwykłe selfie”

„Sleeveface” to popularna w ostatnich latach, nietuzinkowa i zabawna forma propagowania książki i czytelnictwa. Polega ona na wtopieniu w odpowiednie tło okładki książki (płyty lub czasopisma). Termin, który trudno przetłumaczyć dosłownie, powstał w 2006 roku i został upowszechniony przez Brytyjczyków: Johna Rostrona i Carla Morrisa.  Przepis na sleeveface jest prosty: książka, aparat fotograficzny,  rekwizyty i odpowiednio dobrane stroje oraz wyobraźnia i pomysłowość.
Zadania przygotowania pierwszej w naszej szkole wystawy fotografii  sleeveface podjęła się grupa uczennic z kl. II LO: Weronika Toda, Weronika Skibiszewska, Alicja Myszakowska, Monika Rutkowska, Wiktoria Spierewka i Agata Kaźmierska. Podczas wykonywania zdjęć w autorkach wyzwoliły się ogromne pokłady kreatywności i  pozytywnej energii. W role modeli wcielili się uczniowie, nauczyciele oraz oczywiście książki z biblioteki szkolnej. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Anna Stachowiak.
W związku ze zbliżającym się Dniem Książki, biblioteka zamierza ogłosić ogólnoszkolny konkurs na sleeveface, w którym każdy, kto lubi książki i fotografię będzie mógł wykazać się pomysłowością a także pochwalić ulubioną lekturą.
Wystawa znajduje się na półpiętrze ( przy głównym wejściu).

„ W książkach znajdziemy to, czego czasem bezskutecznie poszukujemy w życiu”

Wystawa nowości w bibliotece przygotowana w formie „Czytelniczej wyspy”.

Wśród zakupionych ostatnio do naszej biblioteki książek znalazło się m. in. kilka tytułów autorstwa Stephena Kinga,  Erica-Emmanuelle Shmitta, Andrzeja Sapkowskiego oraz wiele innych ciekawych pozycji. Wśród nich najnowszy literacki i filmowy hit – „Niezgodna” Veronici Roth oraz trylogia Zygmunta Miłoszewskiego „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Gniew”.

A  oto inne przykłady nowości:
Artur Orzech: „Wiza do Iranu”
Małgorzata Szumska: „Zielona sukienka”
Jacek Hugo-Bader:  „Długi film o miłości. Powrót na Broak Peak”
Michał Olszewski: „Najlepsze buty na świecie”
Brandon Jones: “Wiosenne dziewczęta”
Becca Fitzpatrick: „Black Ice”
Damon Galgut: „Dobry lekarz”
David Mitchell: „Atlas chmur”
Charlotte Link: “Nieproszony gość”
Luz Gabas: “Palmy  na  śniegu”
Dom Joly: „Witamy w piekle. Wyprawy do miejsc odradzanych przez biura podróży”
Carlos Ruiz  Zafón: „Więzień nieba”
John Green: „Gwiazd naszych wina”
Gayle Forman: „Wróć, jeśli pamiętasz” oraz „Zostań, jeśli kochasz”
Charles Martin: „Kiedy płaczą świerszcze”
Nina George: „Lawendowy pokój”
Margaret Atwood: „Zbójecka narzeczona”
S.J. Bolton: „Zagubieni”
Lori Nelson Spielman: „Lista marzeń”
Jaycee Dugard: „Skradzione życie”
Richard Lourie: „Wstręt do tulipanów”
Mario Vargas Llosa: „Dyskretny bohater”
Ian McEwan: „Na plaży Chesil”
Jacek Lusiński: „Carte blanche. Prawdziwa historia niezwykłego nauczyciela”
Gabriela Gargaś: „ W plątaninie uczuć”
Eleanor Catton: „Wszystko, co lśni”
Reyes Manforte: „Niewierna”

W dziale książek zawodowych pojawiły się najnowsze atlasy, m. In.:
„Atlas szkodników roślin rolniczych”
„Atlas chwastów dla praktyków”
„Rolniczy atlas chorób”
„Klucz do określania faz rozwojowych roślin jedno- i dwuliściennych”

Dla ciekawych świata posiadamy zestaw najnowszych przewodników turystycznych, m. in.  po wielu europejskich stolicach.
Dla chcących doskonalić  język angielski – najnowszy angielsko-polski, polsko-angielski słownik współczesny Longmana.