aktualności
  szkoła
  internat
  Grono Pedagogiczne
  Rada Rodziców
 Samorząd Uczniowski
  kalendarz roku szkolnego
  plan lekcji
  wykaz podręczników
  rekrutacja
  biblioteka
  osiągnięcia
  zajęcia unijne
  projekty edukacyjne
  egzaminy zewnętrzne
  koła zainteresowań
  nasze talenty
  jeździectwo
  sport
  MUKS
  galeria
  szkolenia
  przetargi
  absolwenci
  dla rodziców
  dla nauczycieli
  nasze filmy

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół im Powstańców Wlkp.
w Bielicachperspekt
jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „,Srebrnej Szkoły 2014
”.

obr
AKADEMIA OBRONY NARODOWEJ
szkoła patronacka


powiększ       
galeria>>

pzhk2

pzhk1


1

2
Wspólpraca z Technikum
Logistycznym agropower

 


Bielice Cup 2016

Bielice Cup to impreza sportowa, której druga już edycja odbyła się 9 czerwca w Zespole Szkół w Bielicach. Drużyny dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych rozgrywały symultanicznie mecze piłki nożnej i piłki siatkowej. Czas wolny pomiędzy meczami zaproszeni goście mogli spędzić, podziwiając popisy jeździeckie, czy odbywając przejażdżki bryczką. Nie obyło się również bez poczęstunku - dziewczęta z klas technikum żywienia rozdawały chętnym pyszną grochówkę, przygotowaną w bielickiej kuchni.
Młodzi piłkarze i siatkarki grali na iście europejskim poziomie - wcielali się w reprezentacje państw Unii. Zwycięzcami turnieju piłki nożnej okazali się chłopcy ze Skulska  (Niemcy), którzy po finałowym remisie 3:3 byli lepsi w rzutach karnych; drugie miejsce zajęła drużyna SP 2 Trzemeszno ( Francja), trzecie – reprezentanci SP 3 z Mogilna jako Szwecja. Kolejne miejsca zajęli: SP Kwieciszewo (Polska), SP Wójcin (Austria), SP Różanna (Hiszpania), SP Jeziora Wielkie (Ukraina), SP Gębice (Anglia). Wśród dziewcząt rywalizacja była zacięta -  pierwsze miejsce w turnieju wywalczyły zawodniczki z SP 1 Trzemeszno (Czechy), drugie – „Rosjanki” z SP 3 Mogilno. Kolejne miejsca przypadły dziewczętom ze Skulska (Holandia), reprezentantkom SP Wylatowo (Belgia), siatkarkom z Gębic (Włochy).

Nikt nie wyjechał bez upominku - każda drużyna na koniec zmagań otrzymała pamiątkowe zdjęcie, trzech najlepszych zawodników każdego zespołu otrzymało nagrody książkowe, były również puchary dla zwycięzców. Ponadto najlepszy bramkarz (Jakub Kowalik z Mogilna) oraz król strzelców (Marcin Chojnacki z Trzemeszna) zostali uhonorowani statuetkami i piłkami nożnymi, natomiast najlepszy zawodnik (Eryk Augustyniak ze Skulska )  – statuetką oraz albumem piłkarskim. Najlepsze siatkarki z każdej drużyny (Olga Piskosz, Sandra Wróblewska, Aleksandra Heinich, Dominika Legutko, Klaudia Lisiecka) otrzymały pamiątkowe medale, a najlepsza zawodniczka turnieju - Oliwia Kostka -  dodatkowo piłkę siatkową.

Mecze sędziowali:
piłka nożna - Marcin Leśniewski, Tomasz Wonorski,
siatkówka - Tomasz Wyzina.

Organizatorami i fundatorami nagród byli: Zespół Szkół w Bielicach oraz MUKS Bielice.

galeria>>

Szkolny Przegląd Spektakli Komediowych w Bielicach

8 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Bielicach odbył się Szkolny Przegląd Spektakli Komediowych dla klas III gimnazjum. Klasa III a przedstawiła komedię pt. „Czarownica Higienica” w reżyserii Pani prof. Grażyny Jóźwiak. Tytułową rolę charyzmatycznej czarownicy odegrała Jagoda Karpińska, natomiast w postać ukochanego Baby Jagi wcielił się Adam Jankowiak. Role Jasia i Małgosi odegrali Mateusz Wegner oraz Karolina Nalewaj. W niesforne koty, które tworzyły znakomite tło dla akcji spektaklu, wcielili się prawie wszyscy pozostali uczniowie. Cała klasa bardzo aktywnie zaangażowała się w organizację spektaklu, wykonując stroje oraz dekoracje. Nad przygotowaniami scenografii czuwała Michalina Ciesielska, a także Dominika Wiśniewska oraz Julia Myszakowska. 
Asystentami reżysera spektaklu były uczennice: Julia Skowrońska z klasy IIIa oraz Karolina Kiałka i Wiktoria Kąkol z klasy I THK
Klasa III B przygotowała sztukę, w której świat bogów greckich miesza się ze współczesnością, a komiczny charakter utworu obnaża ukryte cechy bóstw.  Rzecz dzieje się współcześnie, w biurze OLIMP, w którym każdy klient uzyskać może fachową pomoc w odzyskiwaniu świętego spokoju. Czy jednak bogowie sami odnaleźli swój spokój? W komedii udział wzięli: Zuzanna Krupińska, Jakub Bąk, Agata Reszelewska, Weronika Częstochowska, Aleksandra Diupero, Klaudia Smółka, Mikołaj Czajka, Kacper Witkowski, Łukasz Szymański, Kajetan Kędzierski, Bartosz Kurczyński, Piotr Bąkowski i Michał Walczak. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Okoń, a opiekę merytoryczną sprawowała Katarzyna Barczak. 
Sztuka pt. „Kandydatki na żonę” w wykonaniu klasy IIIc przeniosła na do realiów XIX wieku.
Zaniepokojeni przedłużającym się stanem kawalerskim młodego Wiktora ciotka i wuj, postanawiają go ożenić. Przedstawiają mu cztery kandydatki i nakazują wybrać jedną z nich na żonę. Tym czasem Wiktor od kilku lat romansuje z Różą, służącą w domu wujostwa i ani mu w głowie ożenek. Ostatecznie, przyparty do muru, wybiera żonę, którą od razu zaaprobuje wuj, a która niezbyt przypadnie do gustu ciotce.
W postaci ze sztuki wcieliły się dziewczęta z klasy IIIc. Postawiły sobie poprzeczkę naprawdę wysoko – oszczędnie używały takich środków scenicznego wyrazu jak scenografia czy kostiumy, ograniczając je do minimum. Operowały gestami, mimiką i barwą głosu, w ten sposób budując swoje postaci. Rewelacyjna była Ania Kozłowska, która wykreowała ironicznego, ale sympatycznego Wiktora. Trudne zadanie – z którego zresztą wywiązała się znakomicie -  miała przed sobą Basia Wolkiewicz. Wystąpiła w poczwórnej  roli panien na wydaniu: ładniutkiej, ale głupiutkiej Anny, niezbyt rozgarniętej fizycznie Barbary, kompletnie pozbawionej własnej woli Celiny i starszawej, dość  już zdesperowanej Zyty. Świetnie wypadły także pozostałe aktorki -  Agnieszka Stefaniak w roli dobrego wujaszka Zenona, Dominika Walkowska jako pozująca na wielką damę Zofia, Ola Fydrych, czyli interesowny lokaj Wojciech oraz Magda Hajdys, która wcieliła się w uroczą, nieśmiałą Różę.
W przygotowaniach inscenizacji brały również udział  Agata Wiśniewska, Judyta Borzymowska i Kinga Pawlak, które zadbały o to, by przedstawienie przebiegło sprawnie. Z uczennicami pracowała p. Justyna Maciejewska.

Na koniec imprezy wystąpili uczniowie z klasy I Technikum Rolniczego i Technikum Hodowli Koni z projektem edukacyjno - teatralnym pn. „Sąd nad Książką”.  Spektakl wyreżyserowała Pani Grażyna Jóźwiak.  W spektaklu wystąpili: sędzia ( Paweł Czech), prokurator ( Wojciech Czuj z klasy I LO), obrońca ( Zuzanna Król) , Książka (Mateusz Kuras), Bibliotekarka (Karolina Kiałka), Komputer (Maja Zbyniewska), Płyta (Wiktoria Kąkol), Narrator (Karolina Kiałka) oraz Ławnicy. Stroną techniczną  zajął się Grzegorz Stawoski, który w przerwie pięknie zaśpiewał piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. Na koniec chór złożony z uczniów występujących w spektaklu zaśpiewał piosenkę Sound’n Grace „Dach”.

galeria>>

Wycieczka do Wrocławia

6 czerwca 2016r. uczniowie z klasy Ia bielickiego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Podczas dwugodzinnego spaceru po mieście zobaczyli m.in. Ostrów Tumski, Wyspę Piasek, Ossolineum, Uniwersytet Wrocławski, ulicę Jatki, dawne więzienie oraz Rynek z ratuszem. Na każdym kroku spotykali krasnoludki, których jest już we Wrocławiu 277. Po zwiedzeniu miasta przyszła kolej na wrocławskie ZOO. Największą atrakcją było tu Afrykarium, które przeniosło uczestników wycieczki w różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Zobaczyli tu m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Znaleźli się w dżungli otaczającej rzekę Kongo, a w niej ujrzeli krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Olbrzymie akwaria i podwodny tunel umożliwiły obserwację rekinów, płaszczek i innych dużych ryb pelagicznych. Dotarli również w inne miejsca ZOO gdzie spotkali na przykład tygrysa, lwy, słonie, żyrafy i różnych przedstawicieli naczelnych. Po takich atrakcjach posiłek w McDonald’s smakował wszystkim wyśmienicie. Opiekunami wycieczkowiczów były panie Anna Szalaty i Magdalena Patrnoga.

 

Piotruś Pan dla przedszkolaków

W dniu 9 czerwca naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola ,,Bajka" w Gębicach. Dzieci przyjechały na zaproszenie koła teatralnego, które wystąpiło dla nich z przedstawieniem "Piotruś Pan". Bajka została przygotowana w języku angielskim, przez młodzież, która uczęszcza na zajęcia  języka angielskiego z elementami teatru. Opowiada ona historię Piotrusia Pana, który zabiera trójkę dzieci: Wendy, Michała i Janka na wielką przygodę na wyspie Nibylandia. Występ został przygotowany pod kierunkiem pani Zofii Śmigielskiej, opiekuna koła oraz prowadzącej zajęcia z elementami teatru. Spektakl  wyreżyserowała  Aleksandra Nowakowska. W  poszczególne role wcielili się:
Piotruś Pan: Dominika Wiśniewska
Wendy: Jagoda Karpińska
Michał: Jakub Małecki
Janek: Mateusz Wegner
Mama: Katarzyna Dzikowska
Kapitan Hak: Michalina  Ciesielska
Piraci: Marcin Leśny, Marceli Kwiatkowski , Jarosław Topolski
Tygrysia Lilia: Marita Banaszkiewicz
Indianie: Alicja Kozak, Aleksandra Myka
Narratorzy: Karolina Nalewaj, Kamila Pietrzak
Techniczni: Adam Jankowiak, Marcel Nowakowski

galeria>>

Biwak w tleniu

W dniach od 1 do 3 czerwca klasy II TR/THK i II TPS/TMR uczestniczyły w biwaku  w Stanicy Wodnej w Tleniu. Biwak obfitował w różnorodne atrakcje. Pierwszego dnia, tuż po zakwaterowaniu, uczniowie przystąpili do instruktażu przed punktem kulminacyjnym programu , czyli spływem kajakowym. Niektórzy,  w tym  panie opiekunki, pierwszy raz mieli do czynienia z kajakiem. Śmiechu było co niemiara :-) Pływanie w kajakach i rowerach wodnych umiliło nam rozpoczęcie turnusu. Sportowi fani w czasie wolnym rozgrywali mecze siatkówki. Kolejny dzień był już ogromnym wyzwaniem. Przyszło nam  twarzą w  twarz zmierzyć się  z wartkim nurtem rzeki:-))) Podczas spływu ubawiliśmy się po pachy:-)) Jednym szło wspaniale, innym trochę gorzej :-) Na szczęście wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi przypłynęli do brzegu. Dzień zakończyliśmy ogniskiem. Ostatniego  dnia wyruszyliśmy na ścieżkę dydaktyczną wokół jeziora Wypalanki. Uczniowie pod okiem leśniczych pracowali w grupach i wykonywali różne zadania. Musieli między innymi  zmierzyć wysokość drzewa, rozpoznać różne gatunki roślin lub podać zagrożenia dla leśnego ekosystemu. Była to bardzo interesująca lekcja ekologii. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Zofia Śmigielska, Hanna Niedziela, Bartosz Rólski oraz Tomasz Wyzina.

galeria>>

„Światowy dzień bez papierosa”

Dnia 31 maja corocznie obchodzimy „Światowy dzień bez papierosa”. Z inicjatywy pań Magdaleny Paternogi i Anny Szalaty uczniowie klas I gimnazjum przygotowali krótki program artystyczny pt. „Sąd nad papierosem”  W trakcie przedstawienia reprezentanci klas  I – II gimnazjum wzięli udział
w konkursie wiedzy o szkodliwości palenia. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Karol Witkowski  z klasy III a
II miejsce - Jakub Małecki  z klasy II a
III miejsce -  Sebastian Słowiński  z klasy  I a
Zwycięzcy otrzymali  pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
W ramach współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem w Mogilnie koordynator powiatowy  pani Małgorzata Maciejewska przeprowadzała pomiar zanieczyszczenia płuc substancjami smolistymi


galeria>>

III Powiatowy Konkurs - As Gramatyki

24 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Bielicach odbył się III Powiatowy Konkurs – As Gramatyki, w którym wzięli udział gimnazjaliści ze szkół w Dąbrowie, Mogilnie, Strzelnie i Bielic.
Jury w składzie: pani Ewa Janus, pani Agata Skonieczna, pani Ewa Żuchowska,  pani Maria Konieczka i pani Magdalena Walkowiak wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Julia Skowrońska – Gimnazjum w Bielicach,
II miejsce – Katarzyna Maciejewska – Gimnazjum w Mogilnie,
II miejsce – Kinga Bergmann – Gimnazjum w Dąbrowie,
II miejsce – Klaudia Słowińska – Gimnazjum w Bielicach,
III miejsce – Izabela Baran – Gimnazjum w Zespole Szkół w Strzelnie,
III miejsce – Marcelina Małecka – Gimnazjum w Mogilnie,
III miejsce – Małgorzata Kruszka – Gimnazjum w Mogilnie,
III miejsce – Anna Pietruszewska – Gimnazjum w Dąbrowie,
III miejsce – Aleksandra Nowakowska – Gimnazjum w Bielicach.

Naszą szkołę reprezentowali również:
Jakub Małecki, Roksana Owsińska, Karolina Nalewaj, Agata Manysiak, Julia Szpulecka, Klaudia Wachowska i Aleksandra Myka.

Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy.

galeria>>

Wycieczka do oceanarium w Straslund

W dniu 19.05 grupa 57 uczniów ZS w Bielicach brała udział w wycieczce do niemieckiego miasteczka Stralsund. Celem wyjazdu była wizyta w jednym z największych europejskich  oceanariów- OZEANUM. Wizyta w muzeum dala wyjątkową okazje do podróży w głębiny zimnych mórz.  Ozeaneum to 50 niezwykłych akwariów i 5 interaktywnych wystaw. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. wystawę dotyczącą Morza Bałtyckiego oraz  akwarium z ogromna ławicą śledzi.  Dużą atrakcja była także możliwości zobaczenia na własne oczy karmienia pingwinów Humboldta. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Morza -  jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Europie Środkowej. Posiada obszerne wystawy i akwaria, w przystępny sposób przybliżające życie morskich przepięknych, kolorowych ryb, żółwi i innych stworzeń, rybołówstwa, oceanografii i innych pokrewnych dziedzin. Wycieczkę zakończyliśmy spacerem po urokliwym, portowym miasteczku Stralsund, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Opiekę nad grupa sprawowali nauczyciele: Pani Paula Pawelczak, Katarzyna Twaruzek, Ewelina Banaszkiewicz oraz Pan Krzysztof Witczak. 

galeria>>

Pokonaj cukrzycę

Z inicjatywy Pań Magdaleny Paternogi i Anny Szalaty tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem „Pokonaj cukrzycę” w dniu 7 kwietnia 2016 r. rozpoczął się od badania uczniom poziomu cukru we krwi, które przeprowadziła pielęgniarka Pani Małgorzata Cyranowicz. Gimnazjaliści z klasy I a i I b chętnie uczestniczyli nie tylko w badaniu, ale również z zainteresowaniem chłonęli wiedzę dotyczącą cukrzycy. CUKRZYCA to choroba coraz bardziej rozpowszechniona. Ważne zatem staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia oraz poznanie sposobów jej wykrywania i leczenia.
Obchody Światowego Dnia Zdrowia zakończyły się konkursem wiedzy o cukrzycy.
Zwycięzcami zostali :
I – miejsce zajęła  Roksana Owsińska,
II -  miejsce  zajęła Agata Manysiak  uczennice klasy I b,  
III - miejsce  zajął Jakub Chudyk z klasy I a.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zdrowy poczęstunek.

galeria>>

Dzień teatru

5  kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół w Bielicach uczniowie  wraz z nauczycielami historii i języka polskiego zorganizowali  Dzień Teatru. Z tej okazji można było wziąć udział w konkursie na rozpoznawanie bohaterów dramatów. Uczniowie z klasy II b gimnazjum (Klaudia Jaroszek, Magdalena Kasprowicz, Mateusz Witek, Łukasz Witek, Norbert Kępski, Adam Mika, Krystian Kostrzanowski, Norbert Stefaniak, Klaudiusz Węcki, Eryk Przybyła, Sandra Płotalska,  Michał Maruszak) wcieli się w role postaci z dzieł Sofoklesa, W. Szekspira, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, A. Fredry i S. Wyspiańskiego. Ponadto  zainteresowani  mogli przypomnieć sobie lub poznać sylwetki  ludzi polskiego teatru w prezentacjach wykonanych przez uczennice z kl. IV TH/THK: Klaudię Goździcką, Judytę Kwapiszewską, Mirosławę Gdaniec i Anitę Szymską. Nad przebiegiem  konkursu i projekcją materiałów multimedialnych czuwali uczniowie z kl. I TL: Damian Korczyński, Tomasz Śmigielski i Cyprian Tarczewski.

galeria>>

II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim

W dniu 05 kwietnia 2016r. z inicjatywy nauczycielek języka angielskiego Zofii Śmigielskiej i Renaty Przewiedzikowskiej w Zespole Szkół w Bielicach odbył się II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Do rywalizacji w kategorii szkół średnich zgłosiły się : Zespół Szkół w Mogilnie i Zespół Szkół w Bielicach.
W kategorii szkół gimnazjalnych udział wzięły drużyny : z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilczynie, Gimnazjum im. Księdza Piotra Wawrzyniaka w  Mogilnie  oraz gospodarze Gimnazjum w Bielicach. W jury konkursu zasiedli  opiekunowie przyjezdnej młodzieży- nauczyciele języka angielskiego. (skład jury: Pani Julia Witkowska, Pani Mariola Stochlińska, Pan Piotr Perzyna i Pan Bartosz Rólski)
Poszczególne miejsca na podium zajęli:
W kategorii klas gimnazjalnych:
- I miejsce - Aleksandra Hejnosz (Gimnazjum Mogilno)
- II miejsce - Hubert Szadkowski (Gimnazjum Wilczyn)
- III miejsce - Julia Skowrońska (Gimnazjum Bielice)
W kategorii klas ponadgimnazjalnych:
- I miejsce - Dominika Kozłowska (ZS Bielice)
- II miejsce - Remigiusz Barankiewicz (ZS Mogilno)
- III miejsce - Natalia Zielińska (ZS Mogilno)
Jury przyznało wyróżnienie Monice Woźniak (ZS Bielice)
Uczniów do konkursu przygotowali nauczyciele: Pani Julia Witkowska, Pani Karolina Woźniak, Pani Katarzyna Szefler-Łukomska, Pani Małgorzata Konopczyńska, Pani Mariola Stochlińska, Pan Marcin Hurysz i Pani Zofia Śmigielska.
W czasie przerwy pomiędzy kolejnymi etapami konkursu uczniowie mieli okazję posłuchać piosenek w wykonaniu ucznnicy z Zespołu Szkół w Bielicach Soni Hornatkiewicz. Uczniowie i nauczyciele  mogli również skosztować bułek i ciasta przygotowanego przez uczniów Technikum Żywienia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Kucharz pod kierunkiem nauczycieli działu żywienia.

Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy.

galeria>>

Wystawa stołów wielkanocnych

Marcowe spotkania z rodzicami z Zespole Szkół w Bielicach odbyły się we wprowadzającej w świąteczny nastrój atmosferze - uczniowie klas gastronomicznych przygotowali wystawę stołów wielkanocnych. Każdy z nich zachwycał czym innym – na jednym pyszniły się przepięknie udekorowane baranki, na drugim królował zielony kobierzec z rzeżuchy i bukszpanu, na którym piętrzyły się wyrośnięte baby i mazurki, na kolejnym oczy cieszyły misternie zdobione babeczki. Furorę robił wielkanocny tort z aplikacjami z barwionej masy cukrowej.
Młodzież częstowała przybywających na zebrania rodziców pysznym, gorącym żurkiem z jajkiem, podawanym w chrupiących „miseczkach” chlebowych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się również: pieczona szynka z sosem tatarskim lub żurawiną, pasztety oraz wszelkiego rodzaju słodkości.
W świąteczny klimat wprowadzili społeczność szkolną uczniowie klas: I TOT/TŻ, II TŻ, III TŻ, I ZSZ kucharz oraz III ZSZ kucharz, którzy dania i dekoracje przygotowywali na zajęciach praktycznych pod kierunkiem nauczycieli: Ewy Hartwich, Genowefy Joszko, Bożeny Korniluk, Andrzeja Nowakowskiego, Elżbiety Staszewskiej oraz Kingi Woroch.

galeria>>

Policjanci zapoznają uczniów z prawem

W dniu 16.03.2016 r. młodzież Zespołu Szkół miała możliwość uczestnictwa w zajęciach profilaktycznych z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie. Zajęcia zorganizowane zostały z inicjatywy pań Magdaleny Paternogi i Anny Szalaty.
Uczniowie klasy II a i II b gimnazjum  zapoznani zostali przez sierżant sztabową Magdalenę Pollak z odpowiedzialnością karną nieletnich, oraz z konsekwencjami ,za umieszczanie bez zgody danej osoby komentarzy, zdjęć itp. w  Internecie .
Druga część spotkania poświęcona była bezpieczeństwu w ruchu drogowym, w której uczestniczyli uczniowie klas III TR/TPS, III TL i III TMR . Młodzież uzyskała  informacje jak zachować się podczas kontroli drogowej, gdzie i w jakich warunkach taka kontrola może mieć miejsce. Policjanci   szczegółowo wyjaśnili co zmieniło się w kodeksie ruchu drogowego, a dotyczy młodych kierowców. Na liczne pytania młodych kierowców odpowiadali młodszy aspirant Marcin Pazderski i młodszy aspirant Marcin Lisiecki.  

galeria>>

Nowe władze” w Bielicach

W dniu 15 marca 2016 r. w Zespole Szkół w Bielicach odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Komisja wyborcza w składzie: Klaudia Broniszewska, Karolina Świątek i Klaudia Michalak, czuwała nad właściwym przebiegiem  głosowania. Głosowało 569 osób, oddano 555 ważnych głosów i 14 głosów nieważnych.
Poszczególne funkcje w nowym Zarządzie Samorządu Uczniowskiego będą pełnić:
Lidia Sztafel – przewodnicząca,
Natalia Zakęś – zastępca,
Rafał Mąkowski – skarbnik,
Karolina Mrówczyńska – sekcja kulturalna,
Kamila Kujawa – sekcja sportowa,
Maciej Foremski – sekcja porządkowa.
Opiekunowie Samorządu Szkolnego – Zofia Śmigielska i Leszek Maciejewski – serdecznie dziękują byłemu Zarządowi Samorządu Uczniowskiego z przewodniczącą Klaudią Michalak na czele za wzorowe wypełnianie obowiązków podczas minionej kadencji.   

zdjęcia członków samorządu>>

Turniej Matematyczny Ziemi Mogileńskiej

11 marca w Zespole Szkół w Bielicach odbył się II Turniej Matematyczny Ziemi Mogileńskiej pod hasłem "Umiesz liczyć - licz na siebie". Patronat nad konkursem sprawowali: Powiat Mogileński i Sieć Matematyków Powiatu Mogileńskiego.
W  zmaganiach konkursowych wzięło udział 13 drużyn ze szkół podstawowych, 6 drużyn ze szkół gimnazjalnych, 6 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą i 3 drużyny z zasadniczych szkół zawodowych.
Część oficjalną rozpoczął Dyrektor Zespołu Szkół w Bielicach - pan Hieronim Banaszkiewicz, który przywitał wszystkich zebranych. Następnie Dyrektor Obsługi Szkół i Przedszkoli - pan Jarosław Lorek wręczył nagrody w konkursie plastycznym na plakat przewodni II Turnieju Matematycznego Ziemi Mogileńskiej pod hasłem "Umiesz liczyć - licz na siebie". Na koniec tej części głos zabrała Koordynator Sieci Matematyków Powiatu Mogileńskiego - pani Marzanna Iskra.
Po krótkiej części oficjalnej, uczniowie mieli okazję obejrzeć scenkę kabaretu "Pod tytułem", działającego w Zespole Szkół w Bielicach, nad którym opiekę sprawuje pan Leszek Maciejewski. Kolejną atrakcją był pokaz musztry w wykonaniu uczennic  klasy II LO o profilu wojskowym. Musztra została przygotowana pod kierunkiem Dyrektora Zespołu Szkół w Bielicach - pana Hieronima Banaszkiewicza. W przerwie uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mieli okazję spróbować słodkości i kanapek wykonanych przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
W zasadniczej części konkursu uczniowie mieli do rozwiązania 12 zadań o różnorodnej tematyce, m.in. chisenbop, Loculus Archimedesa, krzyżówki, sudoku, układanka...
Zadania konkursowe oceniała komisja konkursowa w składzie: Marzanna Iskra, Katarzyna Jaskólska, Marcin Leśniewski, Aleksandra Łaganowska, Mariola Szymandera, Elżbieta Śmigielska, Hanna Wojtylak-Bąk, Marian Żuchowski.
W kategorii szkół podstawowych najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie w składzie: Anastazja Gibowska, Oliwia Karczmarz i Zuzanna Śniegowska. Miejsce II zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Szczepanowie, a III miejsce ze Szkoły Postawowej nr 3 w Mogilnie.
W kategorii gimnazjum najlepszymi okazali się przedstawiciele Gimnazjum w Mogilnie w skladzie: Małgorzata Kruszka, Martyna Narożniak i Marcelina Małecka. Miejsce II zajęła drużyna z Gimnazjum w Strzelnie, a III miejsce Gimnazjum w Bielicach.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą zwyciężyła drużyna Technikum w Zespole Szkół w Bielicach w składzie: Agnieszka Farynowska, Mikołaj Krzewina i Wiktor Łykowski. Miejsce II wywalczyła drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Bielicach, a III miejsce zdobyła drużyna Technikum w Zespole Szkół w Mogilnie.
W kategorii zasadniczych szkół zawodowych nie mieli sobie równych uczniowie z Zespołu Szkół w Bielicach w składzie: Natalia Meszyńska, Przemysław Swojnóg i Dominik Wysocki.
Warto podkreślić, że tegoroczni zwycięzcy w kategoriach: gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej kończącej się maturą oraz zasadniczej szkoły zawodowej okazali się najlepszymi w swych kategoriach - podobnie jak w pierwszej edycji tego konkursu.
Nagrody ufundowali: Powiat Mogileński, Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Mogilnie oraz Zespół Szkół w Bielicach.
Opiekunami projektu byli nauczyciele Zespołu Szkół w Bielicach: Katarzyna Marciniak, Beata Tomaszewska, Iwona Wolff, Mariusz Pisuła.

galeria>>

Nocne czytanie

Jedenaście uczennic z klasy II LO o profilu wojskowym zebrało się w internatowym klubie, aby uczestniczyć w nocnym maratonie czytelniczym. Amatorki kryminałów czytały między innymi klasyczne dzieła Agathy Christie „Noc w bibliotece” oraz „Morderstwo w Orient Expresie”, a także pozycje najnowsze, które zdobyły status bestsellerów: książki Lindy Castello oraz Stiega Larssona. Nocne czuwanie dziewczyny urozmaiciły sobie tortem o północy i śniadaniem o 3 nad ranem, co pozwoliło większości pokonać zmęczenie i dotrwać do rana.
W nocnym czytaniu uczestniczyły: Weronika Budziak, Agata Kaźmierska, Katarzyna Kornacka, Kamila Krzyżańska, Olga Pilarczyk, Monika Rutkowska, Wiktoria Spierewka, Izabela Sroczyńska, Kamila Szymczak, Weronika Toda oraz Weronika Walczak.


Szkolny Poliglota 2016

25 lutego w naszej szkole odbył się konkurs językowy Szkolny Poliglota 2016. Odbywał się on w dwóch wersjach: angielsko-rosyjskiej i angielsko-niemieckiej. Testy zawierały zadania na rozumienie tekstu czytanego oraz zadania sprawdzające wiadomości leksykalne i gramatyczne.
        W konkursie udział wzięło28 uczniów – 16 uczniów z gimnazjum  i 12 ze szkół ponadgimnazjalnych. Każdy uczeń sam deklarował, z których dwóch języków obcych chce sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności, czy z języka angielskiego i rosyjskiego czy też z języka angielskiego i niemieckiego.
        Konkurs został przygotowany przez nauczycieli języków obcych. Zagadnienia z języka rosyjskiego opracowała p. Marta Tollak-Łożyńska, zagadnienia z języka niemieckiego opracowała p. Natalia Ossowska, natomiast część angielską opracowały panie -  p. Ewa Śniegowska (dla gimnazjum) i  p. Renata Przewiedzikowska (dla klas ponadgimnazjalnych).

Wyniki konkursu są następujące:

W kategorii klas gimnazjalnych:
I miejsce i tytuł Szkolnego Poligloty 2016 otrzymuje Karolina Nalewaj z kl. 3A
II miejsce zajęła Julia Skowrońska z kl. 3A
III miejsce zajęła Aleksandra Nowakowska z kl. 3A

W kategorii klas ponadgimnazjalnych:
I miejsce i tytuł Szkolnego Poligloty 2016 zdobyła Agnieszka Farynowska z kl. 4TL
II miejsce ex aequo zajęły Judyta Kwapiszewska z kl. 4TH i Elżbieta Drzewiecka z kl. 1LO

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już w przyszłym roku szkolnym!

Rządowa wizyta w Bielicach

W dniu 24 lutego w Zespole szkól w Bielicach odbyło się spotkanie podmiotów zainteresowanych dalszym rozwojem Technikum Hodowli Koni oraz Zakładu Treningowego.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. – Pan Andrzej Sutkowski, przedstawiciel Ministra RolnictwaPan Dariusz Kurzawa, Vice Marszałek województwa Kujawsko- Pomorskiego Prezesi Stadnin Koni w Iwnie, Dobrzyniewie i ŻydowieWładze Powiatu Mogileńskiego, Dyrekcja szkoły oraz Fundacji Powiatu Powiatu Mogileńskiego, a także przedstawiciel KPZHK- Pan Jarosław Lewandowski.
Po zapoznaniu się z bieżącym funkcjonowaniem technikum i zakładu treningowego rozpoczęła się dyskusja zmierzająca do powołania podmiotu mającego na celu trening i hodowlę koni oraz promocję zawodu hodowca koni i jeździec.
Mamy nadzieje, że spotkanie zaowocuje wypracowaniem takiego modelu treningu koni, który pozwoli osiągać sukcesy na skalę ogólnopolską, a może i międzynarodową.

galeria>>

Turniej matematyczny "Umiesz liczyć, licz na siebie"

9 lutego 2016r. w Zespole Szkół w Bielicach odbył się finał konkursu na plakat przewodni
II Turnieju Matematycznego Ziemi Mogileńskiej pod hasłem „Umiesz liczyć, licz na siebie”.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach:
I – szkoły podstawowe;
II – gimnazja;
III – szkoły ponadgimnazjalne.
Uczestniczyli w nim uczniowie z naszego powiatu :
SP w Ciechrzu, SP w Kwieciszewie, SP w Wójcinie, SP w Jeziorach Wielkich, SP w Gębicach, SP w Padniewie, SP w Markowicach, SP w Dąbrowie, SP w Strzelcach, SP we Wszedniu, SP nr 2 w Mogilnie, SP nr 3 w Mogilnie, Gimnazjum w Mogilnie, Gimnazjum w Dąbrowie, Gimnazjum w Strzelnie, Gimnazjum w Bielicach, Technikum i Liceum w Bielicach.
Prace konkursowe oceniała komisja w składzie:
dr Witold Pochylski – pracownik UMK w Toruniu, Wydziału Sztuk Pięknych,
Halina Chudyszewicz – pracownik MDK w Mogilnie – specjalista do spraw reklamy i dekoratorstwa,
Anna Mazurkiewicz – emerytowany  nauczyciel,
Anna Stachowiak – nauczyciel ZS w Bielicach.
Na konkurs zgłoszono 113 prac w kategorii I, 31  w kategorii II i 6  w kategorii III.
Zwycięzcą konkursu na plakat została Julia Badyna ze SP w Gębicach.
Wyróżnienia otrzymali:
Julia Grządziela – SP nr 2 w Mogilnie,
Olga Czerwińska – SP nr 2 w Mogilnie,
Agata Lewandowska – Gimnazjum w Mogilnie,
Gabriela Szczepańska – Gimnazjum w Dąbrowie,
Zuzanna Kubicka – Gimnazjum w Mogilnie,
Zuzanna Król – ZS w Bielicach,
Mirosława Gdaniec – ZS w Bielicach,
Elżbieta Drzewiecka – ZS w Bielicach.

Organizatorem konkursu była Sieć Matematyków Powiatu Mogileńskiego i ZS w Bielicach.
Opiekę nad konkursem sprawowali nauczyciele matematyki z Zespołu Szkół w Bielicach : Iwona Wolff, Beata Tomaszewska, Katarzyna Marciniak.
Zwycięzcom gratulujemy. Zapraszamy ich 11 marca 2016r. do Zespołu Szkół w Bielicach, gdzie odbędzie się II Turniej  Matematyczny Ziemi Mogileńskiej, podczas którego zostaną wręczone dyplomy i nagrody.

galeria>>

Dzień z mediami

8  lutego w naszej szkole odbył się, inspirowany obchodzonym niedawno Międzynarodowym Dniem Środków Masowego Przekazu, Dzień z Mediami. Organizacją akcji zajęli się uczniowie klasy II LO o profilu dziennikarskim: Ada Jóźwiak, Alicja Myszakowska, Wiktoria Szafrańska, Jagoda Skorupińska, Weronika Skibiszewska i Krystian Wołek wraz z opiekunem, panem Leszkiem Maciejewskim. Uczniowie zaprojektowali plakaty dotyczące mediów i przeprowadzili konkurs wiedzy na temat środków masowego przekazu, w którym udział wzięło  kilkanaście dwuosobowych drużyn. Zwycięzcami okazali się ex aequo przedstawiciele dwóch klas: Marcin Kaczmarek i Radek Kaczmarek z III TR oraz Wojtek Marczewski i Przemek Kołodziejski z III TPS z wynikiem 23 na 25 punktów. Drugie miejsce zajęły Ola Kapłoniak i Kamila Szymczak z II LO , natomiast trzecie przypadło w udziale Mikołajowi Wiśniewskiemu i Kacprowi Kwapiszewskiemu z I TR.

galeria>>

Test sprawności fizycznej

8 lutego 2016 roku, w ramach aktywnego spędzania czasu wolnego, wychowankowie internatu wzięli udział w 3 edycji Testu Sprawności Fizycznej. Zajęcia przeprowadzone pod okiem Pana B. Łaganowskiego i Pana N. Łuczaka zorganizowała wychowawczyni Monika Targas.
Zawody wzorowane są na egzaminie, jaki muszą przejść kandydaci do służby w policji. Tor przeszkód obejmuje: przewroty w przód – tył – przód, bieg z obciążeniem, skok przez płotki, rzuty piłką lekarską na odległość, brzuszki, skok przez skrzynię i bieg wahadłowy. Aby zaliczyc pozytywnie egzamin, kandydaci muszą pokonać tor w czasie 1:41,00. Czas jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Również nasi zawodnicy musieli zmieścić się w wyznaczonym czasie.
Po raz kolejny Nathan Woźniak, uczeń klasy II LO wojskowej, osiągnął najlepszy czas (1:17) i wykonał każde ćwiczenie wzorowo. Na drugim miejscu znalazł się Stachowiak Łukasz (III LO) z wynikiem czasowym 1:19 natomiast Andrzejczak Szymon (I LO w) zajął 3 miejsce z czasem 1:24. Warto podkreślić, że dobry czas osiągnęły także dziewczęta – Kujawa Kamila z klasy I LO w (1:33) i Kozłowska Dominika z klasy II THK (1:37). Serdeczne gratulację

galeria>>

Turcy w Bielicach

W dniu 02.02.2016r. uczniowie Zespołu Szkół im Powstańców Wlkp. w Bielicach gościli w murach swojej szkoły mieszkańców Turcji; studentów biorących udział w programie międzynarodowej wymiany studenckiej „Erasmus”. Niecodzienni goście przybyli do Bielic z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Pracownicy uczelni korzystając z własnego doświadczenia przedstawili młodzieży wszystkie możliwości, jakie oferuje udział w programie „Erasmus” i kilkumiesięczne studiowanie poza granicami kraju. Uczniowie zostali również zapoznani z ofertą edukacyjną Uczelni, natomiast studenci z Turcji z wielkim entuzjazmem opowiadali o zwyczajach oraz systemie edukacji w swoim kraju. Mając bogate doświadczenie, dokonali swoistego porównania obu modeli kształcenia, wyliczając wady i zalety obu rozwiązań. Po zakończonej prezentacji kraju gości, uczniowie ZS w Bielicach opowiedzieli o najciekawszych miejscach, które można odwiedzić a następnie rozpoczęła się debata, w której każdy uczeń mógł na forum zadać pytanie gościom z Turcji. Tematami wiodącymi okazały się: kuchnia i sposoby spędzania wolnego czasu. Po skończonej wizycie, Studenci z Turcji udali się na poczęstunek, gdzie mieli okazję poznać typową polską gościnność i skosztować charakterystycznych polskich potraw. Całe spotkanie prowadzono w języku angielskim, bo było nie lada gratką dla uczestników i dało możliwość sprawdzenia posiadanych umiejętności językowych w praktyce. Gośćmi ZS w Bielicach byli: Nasim Khavari, Faruk Salva, Mustafa Erisen, a organizatorem akcji był nauczyciel języka angielskiego Artur Czarnecki.

galeria>>

 

Międzyszkolny Konkurs Piosenki o Powstaniu Wielkopolskim

12 stycznia 2016 roku w auli Zespołu Szkół w Bielicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki o Powstaniu Wielkopolskim.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrali: dyrektor Hieronim Banaszkiewicz i pani Teresa Kujawa – Przewodnicząca Rady Miejskiej. Przypomnieli zebranym o ogromnym znaczeniu powstania wielkopolskiego w dziejach naszego regionu i o bohaterach, którzy, gdy walczyli za Polskę, mieli często tyle samo lat, co uczestnicy konkursu.
Następnie uczennice: Paulina Bonkowska (kl. II TL) i Natalia Zakęś (kl. II TOT) przeprowadziły losowanie kolejności występów i poprowadziły konkurs przy współpracy z  uczniami z  kl. I LO - Kornelem Zbierankiem, Dominikiem Nowackim, nadzorującymi sprzęt muzyczny.
Publiczność, wśród której znaleźli się zaproszeni goście: z-ca Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy – pan Karol Nawrot, dyrektor MDK-u w Mogilnie – pan Jan Szymański, pan Marcin Zieliński – dyrektor Wydziału Promocji Gminy Mogilno, pani Zofia Zielińska, pan Andrzej Jakubowski – przedstawiciele Komitetu Obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uczniowie, mogła wysłuchać piosenek powstańczych wykonanych w różnych gatunkach muzycznych (rap, ballada, disco polo) oraz obejrzeć prezentację multimedialną.
Jury, w składzie: pani Teresa Kujawa, pan Piotr Perzyna – nauczyciel z Zespołu Szkół w Mogilnie i pani Katarzyna Barczak – nauczycielka z Zespołu Szkół w Bielicach, oceniało występy uczestników konkursu według następujących kryteriów: dobór repertuaru / wartości artystyczne utworów, umuzykalnienie, prezencja muzyczna, pomysłowość, naturalna i przekonująca interpretacja, treść utworu związana z Powstaniem Wielkopolskim.
I miejsce zajęli Grzegorz Stawoski (kl. I TŻ) i Andrzej Zabłocki (kl. I TR) – ZS w Bielicach;

 


II miejsce – Kaja Kaszyńska, Jakub Bernacki i Maciej Krystkowiak – ZS w Mogilnie;
Wyróżnienia otrzymali Antoni Pietrzak, Paweł Czech (kl. I TR) i Krystian Wołek (kl. II LO) – ZS w Bielicach.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Mogilno oraz motywujące do dalszych występów komentarzeJ

galeria>>

TURNIEJ KLAS 2015/2016 W ZESPOLE SZKÓŁ W BIELICACH

Dzień Patrona zawsze jest w naszej szkole obchodzony hucznie i uroczyście. W tym roku młodzież oglądała prezentację dotyczącą powstania wielkopolskiego i uczestniczyła w quizie na ten temat, przygotowanym przez nauczycielki historii, Joannę Dybicz i Lidię Pisułę.
Od kilku lat podtrzymujemy również tradycję Turnieju Klas, który mobilizuje uczniów do zdrowej rywalizacji i zapewnia świetną zabawę. W Turnieju wystartowało 28 zespołów klasowych, które rywalizowały w 5 kategoriach: fotokolaż, fotostory, gra planszowa, uczniowski niezbędnik oraz konkurs wielozadaniowy pt. Jak dobrze znam swoją szkołę? Nowością było to, że tym razem Samorząd Uczniowski zaprosił do zabawy także nauczycieli – konkurowali oni z młodzieżą w kategoriach fotokolaż i gra planszowa.
Organizatorem Turnieju Klas była pani Justyna Maciejewska oraz uczniowie: Sebastian Główczyński z III TR oraz Michał Zarychta z III TPS. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali: Sebastian Główczyński, Romek Pachla z III TR oraz Michał Zarychta, Mateusz Pietrzak i Marek Basiński z III TPS.

W kategorii „Niezbędnik  ucznia” wygrała klasa I ZSZ, która stworzyła idealnie dopracowane w szczegółach vademecum członka bielickiej społeczności. Książeczka w pięknej zielono-czerwonej oprawie zawiera zdjęcia dyrektora, szkolnych sal i obiektów, humorystycznie je definiując; jest swego rodzaju przewodnikiem po bielickim świecie.  Na wyróżnienie w tej kategorii zasłużyła klasa IV TL pięknie ilustrowanym, kolorowym leksykonem.
Najlepsze fotostory stworzyła klasa II LO, która tym samym zapewniła sobie sporo miejsca w szkolnej gazetce – uczniowie zyskali prawo do zamieszczenia swojej historii obrazkowej w jednym z wydań naszego miesięcznika.
W konkursie „Jak dobrze znasz swoją szkołę?” pierwsze miejsce zajęły ex aequo klasy I LO oraz III TOT/TŻ, które popisały się wiedzą zarówno na temat powstania wielkopolskiego, jak i nauczycieli, uczniów, obiektów szkolnych, strony internetowej. Wiedzieli na przykład, który dyrektor przebywa w szkole 24 godziny na dobę i ile tomów liczy księgozbiór biblioteczny; świetnie odgadli również domniemanych autorów dowcipnych ogłoszeń nauczycielskich.
Kolejną konkurencję – fotokolaż –  wygrała klasa III ZSZ, która ściśle trzymała się instrukcji. Ich barwna, fotograficzna autoprezentacja zajmie honorowe miejsce na szkolnym korytarzu. Na ścianach zawisną również, oprawione w antyramy, prace wyróżnione w tej kategorii autorstwa klas: Ia i IIIc gimnazjum, I TR/THK, II TMR/TPS, II TOT/TL
Najbardziej zacięta rywalizacja dotyczyła ostatniej z kategorii turniejowych – gry planszowej. Wybranie zwycięzcy było powodem długiej dyskusji jury, które spośród wielu rewelacyjnych prac, nie potrafiło wskazać tej najlepszej. Ostatecznie postanowiono przyznać aż trzy miejsca pierwsze – klasom: Ib i IIIb gimnazjum oraz III TOT/TŻ oraz pięć wyróżnień – klasom: IIIa gimnazjum, I LO, I TMR/TPS, II LO i II TRK. Gry były fantastyczne – kolorowe, pomysłowe i dowcipne, a każda miała w sobie coś oryginalnego. Jedna plastelinowe pionki w formie zwierząt gospodarstwa domowego, inna w całości zrobiona była z różnokolorowej pianki, kolejna bazowała na pomyśle Monopoly, ale kupować w niej można szkolne obiekty i wyposażenie. Jedna z klas stworzyła nawet na potrzeby gry ogromną trójwymiarową planszę, na której widniały szkolne obiekty. Pomysł innej polegał na uczynieniu bohaterami gry wuefistów, którzy użyczyli twarzy pionkom i urządzali wyścigi po szkolnym terenie, napotykając rozmaite przeszkody. W gry będzie można pograć w trakcie dużych przerw; będą to mogli uczynić również rodzice podczas kolejnego zebrania.
Równolegle z pracami uczniów powstawały też dzieła pedagogów, których zapał młodzieży zainspirował. Stworzyli oni dwa świetne, humorystyczne fotokolaże, które ozdobią ściany pokojów nauczycielskich.

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: dyrektor Hieronim Banaszkiewicz, nauczycielki: Justyna Maciejewska, Lidia Pisuła, Anna Stachowiak oraz Marta Tollak-Łożyńska oraz uczniowie: Sebastian Główczyński oraz Romek Pachla.

galeria>>

Tydzień kultur europejskich

Czas między 14 a 18 grudnia upłynął w naszej szkole pod hasłem Tygodnia czterech kultur, który był wspólnym przedsięwzięciem zespołów : humanistycznego i języków obcych. Budynki i piętra szkolne miały swoich „patronów” – Polskę, Wielką Brytanię, Rosję oraz Niemcy – uczniowie mogli w ten sposób wybrać się w wirtualną podróż po Europie, poznać historię, literaturę, tradycje i zwyczaje wymienionych krajów.  Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprowokowała do zorganizowania konkursu wystroju sal lekcyjnych, których przystrojenie miało nawiązywać do świątecznych tradycji europejskich państw. Palmę pierwszeństwa przyznano w tym konkursie zespołowi z  II a, której klasa została przybrana na wzór węgierski.
W trakcie obchodów Tygodnia czterech kultur zorganizowano też wystawę książek znanych europejskich twórców, którą można było obejrzeć w bibliotece; wystawę pamiątek rosyjskich z nieodłącznymi matrioszkami. Uczniowie stworzyli szereg leksykonów wiedzy o wybranych krajach, starając się w nich zawrzeć przede wszystkim ciekawostki z nimi związane; najlepsze prace będą wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne.
Imprezami towarzyszącymi  Tygodniowi… były konkursy: recytatorskie w języku polskim i angielskim, na okładkę książki oraz wiedzy o krajach europejskich. Podsumowanie przedsięwzięcia miało miejsce 22 grudnia, podczas koncertu świątecznego, który odbył się w auli szkoły.

Konkurs wiedzy o krajach europejskich

Dziewięć trzyosobowych drużyn rywalizowało 18 grudnia w Konkursie wiedzy o krajach europejskich, do którego pytania układali: anglistka, pani Irmina Gajewicz, rusycystka, pani Marta Tollak-Łożyńska oraz germanista, pan Krzysztof Witczak, który wcielił się również w rolę prowadzącego imprezę. Emocje i zaangażowanie uczniów były naprawdę wielkie, a to m.in. za sprawą innowacyjnego sposobu przeprowadzania konkursu – uczestnicy odpowiadali na pytania z pomocą systemu testowania z pilotami – klikając odpowiedni przycisk, zapisywali odpowiedź na ekranie.

A oto przykładowe pytania, z którymi przyszło się zmierzyć naszym zawodnikom: Rywalizacją których rodów była Wojna Dwóch Róż? Z ilu landów składają się Niemcy? Dokąd prowadzi kolej transsyberyjska?
Największą wiedzą wykazali się jedni z najmłodszych, gimnazjaliści z klasy IIIa (Julia Skowrońska, Jakub Oliwkowski oraz ), którzy zajęli pierwsze miejsce. Drugie przypadło ex aequo drużynom z klas IV TŻ i IVTR, trzecie natomiast zajęli chłopcy z IIITPS.

 

galeria>>

Konkursy recytatorskie

16 i 17 grudnia w naszej szkole odbyły się konkursy recytatorskie w języku polskim i języku angielskim. W szranki stanęło 26 uczniów. W konkursie polonistycznym jury w składzie: Grażyna Jóźwiak, Justyna Maciejewska i Magdalena Walkowiak wysłuchało m.in. utworów Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Wisławy Szymborskiej. Przewodnicząca konkursowej komisji, pani M. Walkowiak podkreśliła, że sukcesem nazwać można już samo wzięcie udziału w tych zmaganiach, które wymagały od uczestników ciężkiej pracy związanej z wyborem odpowiedniego tekstu, jego analizą i interpretacją głosową. Cieszy przede wszystkim to, że tak wiele osób docenia piękno i wartość polskiej poezji i chce ją propagować. Pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum zajęła Karolina Nalewaj z IIIa, drugie Aleksandra Fydrych z IIIc, trzecie – Aleksandra Myka i Kamila Pietrzak, obie z klasy I a. W kategorii klas ponadgimnazjalnych  pierwsze miejsce przypadło w udziale Magdalenie Kowalskiej z III TOT oraz Arturowi Hamerlińskiemu z I TPS, drugie zajęli ex aequo Paulina Szymańska z II TL i Wiktor Łykowski z III TR, natomiast trzecie – Kamili Kujawie z I LO. Na wyróżnienie zasłużyła Sandra Winkiel z klasy IV TŻ.
Uczestnicy drugiego z konkursów – w języku angielskim – recytowali utwory z repertuaru Edgara Allana Poe. W jury zasiedli: Renata Przewiedzikowska, Bartosz Rólski oraz Zofia Śmigielska. Uczestnicy reprezentowali tak wyrównany poziom, że wybór zwycięzcy był bardzo trudny. Ostatecznie pierwsze miejsca przypadły w udziale Klaudii Wachowskiej z I a (gimnazjum), Dominice Kozłowskiej oraz Annie Słomkowskiej z II THK (technikum), drugie przyznano Julii Skowrońskiej z IIIa w kategorii gimnazjum i Monice Woźniak z IV TŻ w kategorii klas ponadgimnazjalnych, trzecie przypadło w udziale Kamili Pietrzakz Ia (gimnazjum). Wyróżnienie otrzymała Karolina Nalewaj z IIIa.

Wycieczka do Warszawy

Dnia 2 grudnia prawie czterdziestu uczniów naszej szkoły wybrało się na wycieczkę do Warszawy. Pogoda okazała się dla nas łaskawa więc udało się zrealizować nasze plany wycieczkowe. Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od najbardziej gorącego w tym dniu miejsca czyli siedziby Sejmu RP. Wewnątrz mieliśmy okazję zobaczyć posłów przygotowujących się do obrad na wyborem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na zewnątrz z kolei – osoby demonstrujące swoje poparcie dla obecnej władzy oraz ich przeciwników. Następnie odwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, z wysokości  trzydziestego piętra podziwialiśmy Warszawę. Szybkim spacerkiem przeszliśmy najważniejszymi ulicami miasta. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina.
Opiekunami wycieczki były panie: J.Dybicz, E.Kowal, L.Pisuła, E.Śniegowska.

galeria>>

Miedzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie na całym świecie 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Okazją do zaprezentowania kreatywności naszej młodzieży był Szkolny Dzień Tolerancji, który zorganizowano 23 listopada. Młodzież z klasy III LO zaprezentowała swoim koleżankom i kolegom program artystyczny zachęcający do bycia tolerancyjnymi. Jednym z wykonywanych utworów była oczywiście „Tolerancja” S. Sojki. 
 Dzień Tolerancji powinien stać się okazją do refleksji nad postawami wobec innych ludzi.
Wśród obowiązków życia codziennego, w ciągłej gonitwie, gdy jesteśmy zaabsorbowani własnymi sprawami, zapominamy o potrzebach ludzi wokół nas . Dostrzegamy to, co dotyczy nas samych i śmiejemy się z innych lub ich oceniamy. Nie pamiętamy, że nasze zachowanie może również przeszkadzać, krzywdzić. Przypominanie o tolerancji, choćby w postaci takiego przedsięwzięcia, może poruszyć w nas strunę wrażliwości, pomoże spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością, pozwoli „tych innych” w ogóle zauważyć, a przynajmniej nauczy nas, jak nie krzywdzić drugiego człowieka, nauczy akceptacji i szacunku.
Warto podkreślić, iż obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji zostały przygotowane przez panie Annę Szalaty i Magdalenę Paternogę.

galeria>>

Targi Techniki Rolniczej AGRITECHNICA 2015

Uczniowie, absolwenci wraz z nauczycielami Zespołów Szkół w Kościelcu i Bielicach uczestniczyli w dniach od 11 do 13 listopada 2015 r. we wspólnie zorganizowanej wycieczce, której głównym celem były wizyta na największych w Europie Targach Techniki Rolniczej AGRITECHNICA 2015 w niemieckim mieście Hanower.
Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu zapoznali się z historią rolnictwa i wsi zwiedzając interesujące ekspozycje Muzeum Rolnictwa w Wandlitz pod Berlinem. Kolejnym punktem programu był spacer po historycznym centrum Berlina, podczas którego można było zobaczyć m.in. wieżę telewizyjną, berliński ratusz, katedry, budynek Reichstagu - obecną siedzibę parlamentu Bundestagu, Bramę Brandenburską.
Sporą atrakcją wycieczki okazała się wizyta w nowoczesnym, rodzinnym gospodarstwie rolnym nastawionym na produkcję mleka. W wybudowanej przed rokiem oborze na 150 krów obecni i przyszli rolnicy z Polski mogli zapoznać się m.in. z zasadą funkcjonowania robotów udojowych.
Jak wspomniano na wstępie, głównym celem programu było zwiedzanie targów techniki rolniczej AGRITECHNICA w Hanowerze. Jest to miejsce spotkań międzynarodowej branży techniki rolniczej. Ponad 2.900 wystawców z 52 krajów zaprezentowało tam swoje najnowsze rozwiązania. Ponadto różnorodny program ramowy tworzył możliwość zasięgnięcia informacji o trendach i aktualnych tematach w dziedzinie rolnictwa.
Wszyscy powrócili do domu z głowami pełnymi wrażeń i uśmiechami na twarzy.
Opiekunem grupy z Zespołu Szkół w Bielicach był Krzysztof Witczak.

galeria>>

Dzień walki z cukrzycą

Dzień 17 listopada z inicjatywy pań Anny Szalaty i Magdaleny Paternogi w naszej szkole był poświęcony walce z cukrzycą.  Przez cały dzień uczniowie klasy I LO przedstawiali swoim koleżankom i kolegom, symptomy choroby oraz działania zapobiegające zachorowaniu na cukrzycę. Omówiono również sposoby udzielania pierwszej pomocy cukrzykom.
Dużą popularnością wśród młodzieży cieszyła się gra dydaktyczna „Cukrzyca – potrafię skutecznie zapobiegać” przy użyciu kodów QR rozmieszczonych w budynku głównym. Uczestnicy po zeskanowaniu kodów mieli do wykonania 8 zadań. Gra odbywała się na czas. O zwycięstwie  decydowała również poprawność udzielonych odpowiedzi.
Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce - Kacper Brejecki klasa II TMR, II miejsce – Jakub Winkler klasa  I TR, III miejsce - Monika Czekalska klasa I LO, którzy za swoją wiedzę otrzymali słodkie upominki i pamiątkowe dyplomy.
W ramach solidarności z osobami chorymi na cukrzyce młodzież przypięła sobie w tym dniu symbol walki z cukrzycą „Niebieski krąg” lub po pobraniu aplikacji WDD Selfie App miała możliwość zrobienia sobie wyjątkowych zdjęć.

Oto niektóre z nich>>   

Święto niepodległości

10 listopada na szkolnych korytarzach królowała biel i czerwień – wszyscy uczniowie i nauczyciele manifestowali swój patriotyzm, przypinając do ubrań wstęgi w kolorach naszych barw narodowych. Wykonane przez młodzież plakaty ozdabiały ściany. W ten sposób szkolna społeczność przygotowała się do uczczenia najważniejszego święta państwowego w ciągu roku - Narodowego Święta Niepodległości. Jest ono obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. – wtedy Polska odrodziła się  po 123 latach niewoli. W naszej szkole odbył się z tej okazji uroczysty apel, przygotowany przez panie:  Joannę Dybicz, Lidię Pisułę i Zofię Śmigielską. Zebranych w auli powitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Klaudia Michalak, przypominając o randze i doniosłości święta, które właśnie obchodzimy. Następnie widownia w skupieniu obejrzała montaż słowno - muzyczny inspirowany wydarzeniami znaczącymi dla polskiej drogi do niepodległości. Wykorzystano w nim mi.in. popularne pieśni żołnierskie, utwory Kazika Staszewskiego i Jana Pietrzaka. Wykonawcy  (Wiktoria Dzikowska, Dagmara Nowicka, Aleksandra Myka, Kamila Pietrzak, Justyna Sucholas, Karolina Mrówczyńska, Weronika Skibiszewska, Weronika Budziak, Weronika Toda, Wiktoria Spierewka, Weronika Walczak,  Monika Rutkowska, Agata Kaźmierska, Patryk Hanczewski, Adam Pietrowski, Jakub Walory, Bartek Kuzera, Kamil Barański, Jarek Nadoliński, Miłosz Boroch, Paweł Went, Damian Wasilewski, Kacper Kowalczyk)  z zaangażowaniem wcielali się w role, chór złożony z uczniów klas wojskowych ( Nathan Woźniak, Hubert Michalski, Olek Śmigielski, Bartek Lisiecki, Natalia Konopa, Patrycja Jaroszewska, Iza Sroczyńska, Kasia Kornacka, Hania Stępień, Wojtek Czuj, Monika Czekalska, Weronika Kurant, Mateusz Rzempowski, Bartek Rząd, Monika Kujawa, Kornel Zbieranek, Dominik Nowacki, Szymon Andrzejczak, Dominika Konieczka, Agnieszka Kowalska, Krystian Wołek)z uczuciem wykonywał pieśni.

11 listopada Dyrektor Zespołu Szkół w Bielicach, Hieronim Banaszkiewicz oraz reprezentanci nauczycieli i uczniów uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Mogilnie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą celebrowaną w kościele p.w.  Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zakończyła na mogileńskim cmentarzu, gdzie delegacje, w tym i nasza,  złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich

 

galeria>>

Zawody plackie ponadgimnazjalistów

5 listopada 2015 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Mogileńskiego klas ponadgimnazjalnych w pływaniu, które odbyły się w obiekcie OSRiR w Mogilnie. Zespół Szkół z Bielic reprezentowali uczniowie:
Jagoda Mądrowska
Kacper Brejecki
Tomasz Śmigielski
Cyprian Tarczewski
Leszek Sulowski
Łukasz Lidman

W konkurencjach indywidualnych K. Brejecki zajął I miejsce w stylu klasycznym, III miejsce w stylu dowolnym. T. Śmigielski – II miejsce w stylu grzbietowym, II miejsce w stylu motylkowym. Natomiast L. Sulowski – III miejsce w stylu klasycznym
W sztafecie pływackiej 3 razy 50 metrów stylem dowolnym chłopców nasi uczniowie zajęli II miejsce.
W sztafecie pływackiej mieszanej 3 razy 50 metrów stylem dowolnym również zajęliśmy II miejsce.

galeria>>

Wampiriada

Z okazji zbliżających się Dni Krwiodawstwa w dniu 4 listopada 2015 roku w godzinach przedpołudniowych w naszej szkole odbyła się pierwsza z zaplanowanych na ten rok szkolny akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem: „Każda kropla na wagę życia” Organizatorami akcji byli jak zawsze pedagog Magdalena Paternoga i dyrektor Hieronim Banaszkiewicz. Przez kilka godzin uczniowie rejestrowali się, by w ten bezinteresowny sposób pomóc osobom chorym
i potrzebującym. Zarejestrowano 43 potencjalnych dawców. Niestety tylko 34 osoby spełniły kryteria i mogły oddać krew. Siedemnastu uczniów debiutowało i poszerzyło grono honorowych krwiodawców. W akcji udział wzięli: Łada Jan, Zakrzewski Kamil, Grochowski Bartosz, Lidmann Łukasz, Gotowała Kacper, Gałczyński Kornel, Sobkowiak Kacper, Kozłowska Katarzyna, Krawczyk Jakub, Grabowska Weronika, Giemza Adrian, Skorupińska Agata, Basiński Marek, Marzec Dominika, Firek Daniel, Główczyński Sebastian, Maciejewski Dominik, Gzik Kamil, Kołodziejski Przemysław, Krenc Błażej, Zarychta Michał, Malicki Krzysztof, Graniczny Wojciech, Nadolski Dawid, Broniszewska Klaudia, Świątek Karolina, Stube Katarzyna, Maciejewska Agata, Chęcińska Patrycja, Nowaczyk Joanna, Cieślak Anna, Wisła Radosław, Matusiak Karolina.

galeria>>

Lekcja „3 w 1”

4 listopada br. uczennice klasy IIIc gimnazjum odwiedziły Warsztaty Terapii Zajęciowej Radosne Serca w Bielicach. Wspólnie z podopiecznymi tej instytucji czytały legendy polskie i dyskutowały o zawartych w nich morałach.
To spotkanie można nazwać lekcją „3 w 1” – wykładem z historii, geografii i języka polskiego. Napisane ozdobnym, plastycznym językiem baśnie wzbogacają słownictwo , pozwalają docenić piękno ojczystego języka; każda opowieść związana jest z konkretnym miejscem  - Gnieznem, Kruszwicą, Warszawą, Wieliczką, Jelenią Górą, Sandomierzem; każda wiąże się z historią i wierzeniami wspomnianych regionów.
Gospodarze, wraz z opiekunką, panią Agnieszką Dalewską, zadbali o poczęstunek i miłą atmosferę.  „Było tak sympatycznie i ciekawie, że planujemy już następne spotkanie” – twierdzą uczestnicy akcji.
O polskich legendach dyskutowali: Basia Gałązka, Sylwia Zwolska i Mateusz Lange z WTZ w Bielicach oraz Basia Wolkiewicz, Agata Wiśniewska, Dominika Walkowska i Ola Fydrych z naszego gimnazjum. Inicjatorką spotkania  była pani Justyna Maciejewska.

galeria>>

Październik z folklorem w ZS w BielicachObjazdowy program MDK na wyjeździe! zawitał 30 listopada do Bielic. To już druga wizyta przedstawicieli Mogileńskiego Domu Kultury w ramach programu Kultura Dostępna w bielickiej szkole. Tym razem spotkanie z młodzieżą odbyło się pod hasłem Październik z folklorem.
Jak ważny  dla kultury polskiej i podtrzymywania narodowej tożsamości jest folklor, wiedzieli już romantycy. Teraz przekonali się o tym również uczniowie Zespołu Szkół. Prelekcję na temat piękna i barwności polskiego folkloru, wzbogaconą prezentacją multimedialną, wygłosił pan Mariusz Zieliński. Zgromadzona w auli młodzież poznała zarówno folklor materialny (architekturę i sztukę ludową, stroje regionalne), jak i niematerialny  - pieśni, przyśpiewki i tańce wykonywane na żywo przez trzemeszeńską grupę wokalno-taneczną Strzecha.  Istniejące w Zespole Szkół w Bielicach Białe Kujawy również uświetniły imprezę, wykonując taniec ludowy z okolic Rzeszowa.
Widownię zgromadzoną w auli zachwyciły zwłaszcza przepiękne stroje ludowe, cieszące oczy mnogością kolorów i bogactwem zdobień.
Młodzi ludzie i nauczyciele uczestniczący w spotkaniu zgodnie stwierdzili, że takie zajęcia były potrzebne – dzięki nim odkryć można piękno rodzimej kultury, dowiedzieć się, że polska wieś ma bogatą i godną zainteresowania tradycję.
Zadanie „MDK na wyjeździe!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

galeria>>

Wardztaty pt "W kręgu schematów"

W dniach 26 i 27 października w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pt „ W kręgu schematów” prowadzone przez pana Krzysztofa Radke i Pawła Szopińskiego, Pracowników Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy.
Celem warsztatów było przedstawienie młodzieży mechanizmu wchodzenia w uzależnienia, konsekwencji z tego płynących oraz uzyskanie adresów placówek, w których można znaleźć pomoc. Uczniowie zostali zapoznani z elementami programu wczesnej interwencji „ FreD Goes Net”.
Warsztaty, które koordynowała Magdalena Paternoga zostały zorganizowane z wykorzystaniem środków Miejsko – Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie.

galeria>>

Wizyta w inowrocławskiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień

W dniu 27 października 2015r. klasy wojskowe wybrały się do Inowrocławia. Celem wyjazdu były Dni Otwarte WKU.
Po przeprowadzeniu zbiórki, mieliśmy okazję zapoznać się z warunkami, w jakich pracują żołnierze. Zostaliśmy zapoznani ze sprzętem niezbędnym w ich pracy, np. wykrywaczami metali, kamizelką kuloodporną, którą niektórzy mieli okazję założyć, samochodem służącym do przewożenia bomb, specjalnymi butami chroniącymi przed różnego rodzaju ładunkami wybuchowymi i goglami noktowizyjnymi. Kolejnym etapem było drugie stanowisko, na którym dowiedzieliśmy się nieco więcej o lotnictwie wojskowym. Oglądaliśmy sprzęt używany w siłach powietrznych. Później udaliśmy się do siedziby WKU, w której obejrzeliśmy film o tym, jakie warunki powinien spełniać kandydat na żołnierza NSR (Narodowe Siły Zbrojne). Pracujący tam żołnierze, udzielili nam porad dotyczących zawodowej służby wojskowej. Opiekę nam nami sprawował wychowawca kl. I LO Pan L. Maciejewski, wychowawczyni kl. II LO Pani E. Luzar oraz dyrektor ZS w Bielicach Pan H. Banaszkiewicz.

galeria>>

Zawody pływackie

21 października 2015 r. na pływalni OSIR w Mogilnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu  Szkół Gimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
1. Julia Śmigielska              II miejsce w stylu dowolnym 50 m       
2. Liwia Ratajczak                III miejsce w stylu klasycznym 50 m                                        
3. Roksana Owsińska        III miejsce w stylu grzbietowym 50 m         
4. Hubert Lesicki                  III miejsce w stylu grzbietowym 50 m                                         
5. Makary Rybicki                  
6. Jakub Tryl                           
7. Bartosz Adamczyk          
8. Wojciech Nowakowski
9. Patryk Kamiński
10. Julian Brejecki 

Uczniowie również wystartowali w sztafetach pływackich stylem dowolnym 50 m.
Sztafeta damska w składzie: Julia Śmigielska, Liwia Ratajczak, Roksana Owsińska zajęła II miejsce.
Sztafeta męska w składzie: Hubert Lesicki, Makary Rybicki, Jakub Tryl zajęła III miejsce.
Sztafeta mieszana w składzie: Julia Śmigielska, Liwia Ratajczak, Hubert Lesicki, Patryk Kamiński uplasowała się na III miejscu.

Gratulujemy sukcesu!

galeria>>

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi – najczęściej występującym  nowotworem u kobiet. Szacuje się, że co roku wykrywa się raka piersi u 10 tys. Polek w różnym wieku, z czego połowa umiera. Pani Magdalena Paternoga i Anna Szalaty w ramach „Przeciwnowotworowej edukacji młodzieży ponadgimnazjalnej” udały się 13 października z uczennicami  z klas II TL, II TOT, II LO i III TR do Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy na zajęcia edukacyjne. Tematem przewodnim było zapobieganie rakowi piersi i jego wczesna wykrywalność.
Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej zbyt późna wykrywalność. Niestety Polki często zapominają o samobadaniu piersi –pierwszym i podstawowym badaniu, które każda kobieta może wykonać sama w domu.
Wystarczy poświęcić raz w miesiącu kilka minut i wykonać je, aby wyczuć niepokojące zmiany gruczołu piersiowego. Dziewczęta miały możliwość nauczenia się samobadania na specjalistycznym fantomie. Musimy również pamiętać ,że nasza postawa odgrywa w profilaktyce i leczeniu ogromną rolę.
W profilaktyce raka piersi musimy zdrowo się odżywiać i przestrzegać  kilku prostych zasad:
· regularnie badać piersi,
· co najmniej raz na pół roku odwiedzić ginekologa,
· nie palić,
· uprawiać aktywność fizyczną,
· unikać alkoholu.

galeria>>

FAIR PLAY!!!

W DNIU 29  WRZEŚNIA NASZE UCZENNICE- KINGA PAWLAK, AGATA WIŚNIEWSKA ORAZ DOMINIKA WALKOWSKA- STARTUJĄCE W POWIATOWYCH ZAWODACH PRZEŁAJOWYCH WYKAZAŁY SIĘ POSTAWĄ GODNĄ NAJWYŻSZEGO UZNANIA.  NASZE „MAŁE BOHATERKI” UDZIELIŁY PIERWSZEJ POMOCY ZAWODNICZCE Z INNEJ SZKOŁY, KTÓRA W TRAKCIE BIEGU ULEGŁA OMDLENIU. AGATA, DOMINIKA I KINGA NIE BACZĄC NA TO, ŻE NIE UKOŃCZĄ BIEGU ZNIOSŁY OMDLAŁĄ KOLEZANKĘ Z TRASY I UDZIELIŁY STOSOWNEJ POMOCY.
DZIEWCZYNY ODNIOSŁY WIELKI SUKCES!!!
NIE BYŁ TO SUKCES SPORTOWY, ALE SWOJĄ POSTAWĄ UDOWODNIŁY ZDECYDOWANIE WIĘCEJ. CIESZY NAS FAKT TAKIEJ POSTAWY NASZYCH UCZENNIC. POSTAWY ŚWIADCZĄCEJ O TYM, ŻE WARTOŚCI MORALNE SĄ DLA NASZYCH UCZNIÓW TYM CZYM KIERUJĄ SIĘ W ŻYCIU CODZIENNYM.
CAŁE WYDARZENIE POTWIERDZA, IŻ NIE CERTYFIKATY, A POSTAWA UCZNIÓW SĄ DLA NAS NAJWAŻNIEJSZE.  ZA SWOJĄ POSTAWĘ UCZENNICE ZOSTAŁY WYRÓŻNIONE POCHWAŁĄ I DROBNYMI UPOMINKAMI.Wycieczka na targi Agritechnica w Niemczech

Zespoły Szkół w Bielicach i Kościelcu zapraszają na wycieczkę naTargi Techniki Rolniczej AGRITECHNICA 2015
w Hanowerze w Niemczech.Planowany termin: 11-14 listopada 2015 r.
W programie wycieczki krótki spacer po historycznym centrum Berlina i/lub zwiedzanie muzeum rolnictwa Agrarmuseum Wandlitz oraz wizyta w niemieckim gospodarstwie rolnym.
Wstępny minimalny koszt obejmujący przejazd autokarem, 2 noclegi ze ś niadaniem, wstęp na targi oraz ubezpieczenie: około 200 zł + 50 euro (możliwość modyfikacji i wyboru wariantów wyżywienia i noclegu)
Wycieczka adresowana jest przede wszystkim do uczniów, nauczycieli oraz absolwentów techników i zasadniczych szkół zawodowych, jak również wszystkich osób zainteresowanych tematyką techniki rolniczej.
Wymagane jest posiadanie ważnego dowodu osobistego lub paszportu oraz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Liczb miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeńpotwierdzonych wpłatą. Zgłoszenia wraz z wpłatą min. 150 zł przyjmujowane są najpóźniej do dnia 15 października 2015 r. Informacji udziela Krzysztof Witczak - tel. 602832097, e-mail: km.witczak@interia.pl
Targi: www.agritechnica.com , www.dlg-agrofood.pl
Muzeum rolnictwa: www.barnim-panorama.eu

"KULTURA DOSTĘPNA" W ZS BIELICE

Mogileński Dom Kultury w ramach działań z zakresu programu grantowego Minister Kultury – Kultura Dostępna dociera do placówek o utrudnionym dostępie do instytucji  kultury.
Zadanie "MDK na wyjeździe" to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców wsi, którzy chcą by ich miejscowości były "pełne kultury".  Przez cztery miesiące w lokalnych wsiach odbędą się różnorodne cykle edukacyjne. Każdy miesiąc poświęcony będzie innej tematyce, i tak: sierpień był miesiącem z teatrem, wrzesień z plastyką, październik z folklorem i listopad z literaturą.
Program „MDK na wyjeździe” dotarł do naszej szkoły 28 września br. W zajęciach plastycznych pt. „Nasz portret własny” wzięło udział dziewięć dziewcząt z klas gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Instruktorami warsztatów byli Witold Pochylski oraz Marcin Stelmasik wraz z Dominiką Witczak oraz Kaliną Nowak.
Zadanie polegało na stworzeniu kolażu własnego portretu z wcześniej przygotowanych zdjęć. Na pamiątkę po warsztatach dziewczynom pozostały zdjęcia portretowe w antyramach a szkoła otrzymała baner prezentujący prace artystyczne uczestniczek.
Już nie możemy doczekać się kolejnych artystycznych wyzwań…..
Nad realizacją projektu w szkole czuwały: Ewa Kowal i Ewa Śniegowska

galeria>>

Wyjazd na festyn archeologiczny w Biskupinie

15 września 2015r. uczniowie z klasy I a wraz z opiekunami: panią  Lidią Pisułą i panią Anną Szalaty pojechali do Biskupina. Celem było uczestniczenie w XXI Festiwalu Archeologicznym, który w tym roku przebiegał pod hasłem Smaki w przeszłości.  W muzeum uczestnicy wycieczki obejrzeli czasową wystawę pt. „Nie samym mięsem żył człowiek przez wieki”, z której dowiedzieli się co jadano w poszczególnych wiekach oraz kiedy i w jaki sposób trafiły do Polski różne rośliny jadalne. Tegoroczny temat związany z jadłem na przestrzeni wieków, dał uczniom  możliwość nie tylko wsłuchania się w opowieści dotyczące menu z przeszłości ale również skosztowania potraw np. średniowiecznych, piernikowych chipsów.  Zwiedzili  stoiska prezentujące różne kuchnie: antyczną, z epoki kamienia, średniowieczną, jadło rycerskie oraz regionalne z poszczególnych państw Europy. Tradycyjnie obejrzeli również licznie  stoiska rzemieślnicze, którym towarzyszyła muzyka, taniec oraz pokazy walk  wczesnośredniowiecznych wojów.

galeria>>

Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy

W ramach obchodów Światowego Dnia Udzielania Pierwszej Pomocy z inicjatywy Pani Anny SzalatyMagdaleny Paternogi w dniu 14 września przeprowadzono  zajęcia edukacyjne z zakresu  udzielania pierwszej pomocy.  Uczniowie klas I a i I  b gimnazjum podczas zajęć otrzymali fachowy instruktaż od ratownika medycznego Pana Błażeja Mellera, który bardzo szczegółowo omówił i  profesjonalnie pokazał jak udzielać pomocy w zaburzeniach krążeniowo- oddechowych oraz w jaki sposób ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.  Następnie uczniowie mieli możliwość  samodzielnego wykonania resuscytacji krążeniowo- oddechowej na specjalnym fantomie.


Pierwsza pomoc jest podjęciem przez świadków, bądź też uczestników wypadku, prostych czynności medycznych, mających na celu ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Podtrzymywanie przy życiu poszkodowanego, aż do chwili przybycia lekarza lub karetki pogotowia jest głównym zadaniem osób podejmujących się udzielania pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest  aby każdy potrafił udzielić pierwszej pomocy. Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale również prawnym obowiązkiem każdego świadka zdarzenia.
Za jej nieudzielenie w sytuacji, gdy jest to możliwe (bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu), grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

galeria>>


Archiwum
2 0 1 4 / 2 0 1 5 II

2 0 1 4 / 2 0 1 5 I
2 0 1 3 / 2 0 1 4 II
2 0 1 3 / 2 0 1 4 I

2 0 1 2 / 2 0 1 3 II
2 0 1 2 / 2 0 1 3 I
2 0 1 1 / 2 0 1 2 II
2 0 1 1 / 2 0 1 2 I

 

kontakt:
tel: (52) 315 59 60
(52) 315 04 92
fax: wew: 139
e-mail:
sekretariat@zs-bielice.pl
Rajd Weteranów Szos


Regionalne Targi Rolne
retro
szk

Program Aktywny Uczeń


MEN


Kuratorium Oświaty


Centralna Komisja Egzaminacyjna


Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna

/
Starostwo Powiatowe w Mogilnie


Urząd Miejski w Mogilnie

Współpracujemy z:


Fundacja Powiatu Mogileńskiego


schronisko Szrenica


schronisko Dom Śląski

/
schronisko Samotnia


Copyright © 2011 ŁJ SM